Tekil Mesaj gösterimi
Alt 13 Temmuz 2010, 16:21   #1
Slipknot
Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
IF Ticaret Sayısı: (0)
IF Ticaret Yüzdesi:(%)
IBM tuza sığdırdı!

Bu forumdaki linkleri ve resimleri görebilmek için en az 25 mesajınız olması gerekir.

"Akıllı Dünya için Akıllı Buluşlar" yapan, doğada çözünebilen plastikler, beş duyudan yararlanan mobil aygıtlar ve daha hızlı, daha iyi algoritmalar gibi yenilikler üzerinde çalışan IBM araştırmacıları, Zürih ve Kaliforniya'daki laboratuvarlarda, nano ölçekte 3 boyutlu bir dünya haritası yarattı. Araştırmacılar; kurşun kalemin ucundan 100.000 kat daha ince bir uç kullanarak, dünyanın 3 boyutlu haritasını bir tuz tanesinin 1/1.000'i büyüklüğündeki yüzeyde oluşturmayı başardı.

1.000 adedinin tek bir tuz tanesine sığdırıldığı 3 boyutlu haritanın yapımında, 15 nanometre kadar küçük desenler kullanıldı. Nano ölçekli yapım yöntemlerine göre daha düşük maliyetli ve kullanımı kolay nano ölçekli üretim gerçekleştiren araştırma ekibi, dünya haritasına ek olarak, Alp Dağları'ndaki Matterhorn zirvesinin, 25 nanometre yüksekliğindeki, yaklaşık 1/5 milyar ölçekli bir kopyasını da oluşturdu.
Kaynak : Chip.

Kahraman Tazeoğlu

IRCForumlari.NET Reklamlar
sohbet odaları sohbet odaları Benimmekan Mobil Sohbet