Tekil Mesaj gösterimi
Alt 05 Şubat 2007, 03:02   #155
Burak
Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
IF Ticaret Sayısı: (0)
IF Ticaret Yüzdesi:(%)
Yanıt: Türkiye ve Dünyadan Haberler ( 2007 )

Tekel Adana Sigara Fabrikası´nın 400 işçisiyle 50 memuru 13 aydan beri üretim olmamasına karşın düzenli olarak fabrikaya gidip gelmeye devam ediyor.

TEKEL Adana Sigara Fabrikasının 400 işçisiyle 50 memurunun, 13 aydan beri üretim olmamasına karşın düzenli olarak fabrikaya gidip gelmeye devam ettiği, üretimsiz geçen mesainin fabrikaya maliyetinin aylık 3 milyon YTL olduğu bildirildi.Tek Gıda-İş Sendikası Güney Anadolu Bölge Şube Başkanı Gürsel Diliçıkık, 2005 yılının son günlerinde üretimi durdurulan TEKEL Adana Sigara Fabrikasının üretimin durduğu yıl da dahil son 10 yılında kar ettiğini söyledi.Fabrikada çalışan 400 işçinin ve 50 memurun, üretim yapıldığı zamanlarda olduğu gibi her gün düzenli olarak fabrikaya geldiğini ve 9 saat fabrikada zaman geçirdiklerini anlatan Diliçıkık, mesai saatinin dolmasının ardından işçilerin, ertesi gün de aynı şekilde boş durarak mesai saatini dolduracakları yeni bir güne başlamak üzere evlerine döndüklerini ifade etti.Çalışmamanın yarattığı boşluk ve bekleyiş nedeniyle işçilerin psikolojilerinin bozulduğunu belirten Diliçıkık, ''İşçiler 'oturduğumuz yerden değil alnımızın teriyle çalışıp evimize helal lokma götürmek istiyoruz' diye TEKEL yönetimine, Özelleştirme İdaresine defalarca faks çekti, ancak tüm çabalar sonuçsuz kaldı'' dedi.Diliçıkık, çalışanların ücret ve ikramiyelerini de düzenli şekilde almayı sürdürdüklerini belirterek, ''Fabrikanın ücret ve diğer giderlerle devlete aylık maliyeti 3 milyon YTL civarında. Makineler, işçiler ve ham madde hazır ama üretim başlamıyor. Bizden üretimin alınıp verildiği diğer fabrikalarda 24 saat üretim sürer, 2-3 vardiya ve fazla mesaiyle çalışılırken, Adana'da koca bir fabrika ve 450 kişi boş şekilde bekliyor'' diye konuştu.

''Adeta gizli bir güç var''

''Hiçbir neden yokken, Maltepe ve Samsun sigaralarının üretiminin TEKEL Adana Sigara Fabrikasından alındığını ve başka fabrikalara verildiğini'' ifade eden Diliçıkık, ''Adeta fabrikanın üretim yapmasını istemeyen gizli bir güç var'' dedi.Kârda olduğu için kapatılamayan fabrikanın, üretim yaptırılmayıp zararda gösterildiğini, böylece yabancı sigara şirketlerinin pazar paylarının artırıldığını ve fabrikanın değerinin düşürülerek satışının kolaylaştırıldığını savunan Diliçıkık, ''Altın yumurtlayan tavuğu, büyük yabancı sigara üreticileri ve IMF istiyor diye satmak istiyorlar'' diye konuştu.TEKEL sigara fabrikalarının yabancı sermayeye satışından sonra, bu şirketlerin Türk tütünü yerine kendi ülkelerinden getirdikleri tütünü kullanacaklarını ve tütün üretimiyle geçimini sağlayan 260 bin ailenin aç kalacağını savunan Diliçıkık, ''Bundan sonra bu aileler şehirlere göç edecekler. Çünkü tütünün yetiştiği arazide başka tarım ürünü yetişmez. Bu ailelerin tek geçim kaynağı tütündür'' dedi.

Diliçıkık, Samsun ve Maltepe sigaralarının üretiminin tekrar TEKEL Sigara Fabrikasına verilmesini istediklerini vurguladı.

IRCForumlari.NET Reklamlar
sohbet odaları sohbet odaları Benimmekan Mobil Sohbet