IRCForumları - IRC ve mIRC Kullanıcılarının Buluşma Noktası

IRCForumları - IRC ve mIRC Kullanıcılarının Buluşma Noktası (https://www.ircforumlari.net/)
-   Biyografiler (https://www.ircforumlari.net/biyografiler/)
-   -   Selmân-ı Fârisî Kimdir? (https://www.ircforumlari.net/biyografiler/560429-selman-i-farisi-kimdir.html)

Violent 10 Ocak 2014 21:52

Selmân-ı Fârisî Kimdir?
 
Selmân-ı Fârisî kimdir? Sahabelerden Selmân-ı Fârisî hayatı, İslam tarihindeki yeri ve önemi hakkında bilgi.


[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]

Selmân-ı Fârisî;Peygamberimizin en yakın arkadaşlarından, büyük bir sahabedir. Aslen İranlı olduğu için kendisine Farisî denilir. Meşhur ve ilginç hayat hikâyesine göre İran’dan, bir Mecusi olan babasının evini terkederek, Hak dini aramak üzere yola çıkmış, önce Hristiyanlığı kabul edip, uzun yıllar kiliselerde pek çok papazla bir arada yaşamıştır. Hristiyanlık onun gönlündeki ateşi söndürememiş, İslâm güneşinin Arabistan’da parlayacağını öğrenince bütün mülkünü satarak yollara düşmüştür. Kervan arkadaşları ona ihanet edip Medine Yahudilerinden birine köle diye satmışlardır. Hz. Selman burada gece gündüz hizmet görüp son Peygamberin haberini bekliyordu. Nihayet Allah’ın son elçisi, Peygamberimiz Hz. Muhammed aleyhisselâmın Medine’ye hicret ettiğini öğrenip O’nunla görüştü ve Müslümanlığı kabul etti. Daha sonra Peygamberimiz ve arkadaşlarının yardımıyla kölelikten de kurtarılarak İslâm davasına hizmete başladı. Peygamberimiz kendisine “Selmân’ül-Hayr” lâkabını taktı. Hendek Gazası’nda büyük yararlıklar gösterdi. Medine’nin etrafına hendek kazılması fikri ona aitti.

Şam ve Irak’ın fethinde bulundu. İran’ın fethinden sonra Hz. Ömer (r.a.) tarafından Medayin şehrine vali tayin edildi. Hicretin 35. senesinde bu görevde iken vefat edip, aynı şehre defnedildi.

Sevgili Peygamberimiz Hz. Selman’ı çok sever ve “Selman bizdendir, Ehl-i Beyttendir” diye onu taltif ederdi. Bir başka hadiste de “Selman’a doyasıya ilim verilmiştir.” buyurularak onun ne kadar üstün bir insan olduğunu ifade etmiştir.


Tüm Zamanlar GMT +3 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 19:33.

Powered by vBulletin® Version 3.8.8 Beta 3   Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Friendly URLs by vBSEO
2004-2018 IRCForumlari.Net | Tüm Hakları Saklıdır...