IRCForumları - IRC ve mIRC Kullanıcılarının Buluşma Noktası
  kral sohbet
Yeni Konu aç Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 31 Aralık 2009, 02:47   #1
Çevrimdışı
Waterloo Muharebesi


sohbet


Waterloo Muharebesi 18 Haziran 1815 tarihinde, Fransa İmparatoru Napolyon'un son savaşıdır. Savaş İngiltere-Almanya ittifak güçleriyle Fransa arasında geçmiştir.


Bu forumdaki linkleri ve resimleri görebilmek için en az 25 mesajınız olması gerekir.


Savaşta İngilizlere Dük Wellington, Prusyalılara ise Gebhard von Blücher komuta etmiştir. Müttefikler, Fransa'nın kuzeydoğusuna doğru saldırmayı düşünürken Napolyon onlara Belçika'da bir engelleyici saldırıda bulunmuş, sonrasında bu Waterloo Savaşı'na dönüşmüştür.
Öncelikle İngiliz ordusuyla karşılaşan Napolyon, üstün görünürken süvari birliklerinin yanlış bir manevrayla hemen hemen savaşı İngilizlerin lehine çevirmiş, en sonra Almanların yetişmesi Fransızların yenilgisini bozguna dönüştürmüş ve savaş hemen hemen tüm Fransız ordusunun imhası ya da esaretiyle sonuçlanmıştır.

Savaş, Belçika'nın Brüksel şehrinin 12 km ve Waterloo kasabasının 2 km uzağında gerçekleşti. Matamatiksel olarak 50°40′45″K, 4°24′25″D mevkiinde.

Ordular

Üç ordu, muharebede karıştırıldı: Napoleon'un Güney Ordusu, lastik çizmenin altında çok uluslu bir ordu, ve Blücher'in altında Prusya'ya ait bir ordu. 69,000'in civarı Fransız ordusu, 48,000 piyade, 14,000 süvariden dayandı, ve 250 silahla 7,000 top.Napoleon, sahipti, askere alma, onun kuralı boyunca Fransız ordunun sıralarını doldurur muydu, ama o, 1815 kampanya için adamları askere almadı. Onun bütün askerleri, hemen hemen gönüllü olarak renklere dönmüş olan en az biri kampanyasının veteranlarıydı. Süvari özellikle, zırhlı ağır süvarinin her iki pek çok ve korkunç, ve kapsanan on dört alayı ve yüksek ölçüde çok yönlü mızraklı süvarilerin yedisiydi. Hiçbir koalisyon ordusunun, herhangi bir şekilde herhangi bir zırhlı askeri yoktu, ve lastik çizmenin, sadece mızraklı süvarilerin bir avuç dolusu vardı. Lastik çizme, onun, "Rezil bir ordu, çok zayıf ve hasta-donanımlı, ve çok deneyimsiz bir değnek" sahip olduğunu dedi.onun ordusu, 67,000 adamdan dayandı; 50,000 piyade, 11,000 süvari, ve 150 silahla 6,000 top. Bunlardan, 24,000, İngilizdi, kralın Alman lejyonundan başka bir 6,000'le. İngiliz ordu askerlerinin hepsi, düzenli askerlerdi, ve onların 7,000i, yarımadaya ait savaş veteranlarıydı.Ayrıca, Hollanda'dan 17,000 asker, Hanover'den 11,000, Brunswick'ten 6,000, ve Nassau'dan 3,000 vardıBu koalisyon ordularının, 1815'te olmuş olan-tekrar kurulan vardı, Napoleon'un daha erken yenilgisinden sonra. Bu ordularda profesyonel askerlerin çoğu, İspanya'da İngiliz orduyla kavga etmiş olan Hanover ve Brunswick'ten Fransa veya Napoleonic rejimlerinin, bazıları istisnasıyla ordularında onların kariyerlerini harcamıştı. Anakarasal ordularda askerlerin birçoğu, deneyimsiz milisti.Lastik çizme, ağır süvariden hem de keskin bir şekilde eksikti, sadece yedi Britanyalı ve üç Hollanda'ya ait-Belçikalı alaya sahip olmak. York'un Dükü, onda lastik çizmenin değnek memurlarının birçoğunu koydu, onun emir ikinci-içi dahil, Uxbridge'nin kontu. Uxbridge, süvariyi yönetti, ve lastik çizmeden sınırsız özgürlüğü vardı. Lastik çizme, daha fazla bir 17,000'i trooya yerleştirdi.

Savaş alanı

Sırtın önünde, güçlendirilebilen üç konum vardı. Uç noktadaki sağda şato, bahçe, ve Hougoumont'un meyve bahçesi miydi. Bu, büyük ve kuyu-inşa edilen bir ülke eviydi, önce ağaçlarda sakladı. Ev, batık, örtülen bir yol boyunca (Veya delik yol) onun, hangisi sağlanabildiği boyunca kuzeyde karşıladı. Uç noktadaki solda Papelotte köyü müydü. Hem Hougoumont hem de Papelotte, güçlendirildi, ve asker yerleştirildi, ve böylece emniyetle lastik çizmenin böğürleri demir atıldı. Papelotte hem de, Prussians'ın, yapacak olduğu Wavre'ye yolu yönetti, lastik çizmenin konumuna takviye kuvvetlerine yollardı. Ana yolun batı kenarında, ve lastik çizmenin çizgisinin kalanının önünde, çiftlik evi ve, kralın Alman lejyonunun 400 hafif piyadesiyle asker yerleştirilen Haye Sainte'nin olduğu lanın meyve bahçesi miydi. Yolun karşı kenarında, 95inci tüfeklerin, keskin nişancılar olarak ilan edildiği artık kullanılmayan bir kum madeniydi. Bu konum, bir saldırgana korkunç bir meydan okumayı sundu.

Savaş

Wellington çok erkenciydi.Yaklaşık 02:00 veya 03:00 18 Haziran sabahında. Şafak sökene kadar mektup yazdı. Blücher'e teyid etmesi için bir mektup yazmıştı. Mont St.Jean'da savaşacaktı. Blücher onu en az bir kolorduyla donatacaktı, aksi halde Brüksel'e doğru geri çekilecekti. Geç bir gece konseyinde Blücher, Gneisenau'yu Wellington'un ordusuna katılmaya iknada başarılı oldu. Ve sabahleyin Wellington, ona üç kolordu sözünü veren haberi alıyordu. 06:00 dan sonra Wellington, ordusunun tertiplenmesini denetlemek için dışarıdaydı. Bülow'un kolorduları Ligny'de yer almamıştı, fakat iki gündür yürüyorlardı. Onun ordusu savaş alanının en uzak yerine yerleştirilmiş ve yağmurun sebep olduğu kötü yol koşullarından dolayı ilerleme çok yavaş idi. 88 top arabası taşıyorlardı.Sonuç olarak kolordunun son kısmı 10:00 daki ilk kısmından altı saat ayrılıyordu.

Hougoumont

Wellington raporuna "Yaklaşık saat 10:00'da Napoleon, Hougoumont'daki karagahımıza şiddetli ataklar başlattı." kaydını yazdı. Diğer kaynaklar bu saldırının 11:30'da olduğunu ifade ediyor. Tarihçi Andrew Robert, "Waterloo savaşı hakkında ne tuhaf ki hiç kimse savaşın ne zaman başladığına kesinlikle emin değil." diye not eder. Karargah ve özellikle onun çevreleri dört hafif muhafız bölüğü tarafından korunuyordu. "Wood and Park" Hanoverian hafif piyadeleri ve 1/2.ci Nassau ile. Başlangıç atak Bauduin'in tugayı ile ,"Wood and Park" boşaltıldı, fakat ağır İngiliz topçu ateşi ile geri sürüldüler. İngiliz silahları, Fransız silahları ile yapılan topçu düellosunda şaşırtılıyordu. Bu da Soye'un tugayına ikinci bir atak için izin veriyordu. Bu olay karargahın kuzey kapısına ulaşmayı sağlıyordu. Ayrıca, bazı Fransız orduları onun tekrar güvenlik altına alınmasından önce avluya kadar varmayı başarıyordu. Bu atak daha sonra oraya varan 2. Coldstream Muhafızları ve 2/3. Piyade Muhafız Alayı tarafından geri püskürtülüyordu.

İlk Fransız Piyade Saldırısı

Napolyon 54 topuyla birlikte büyük bataryasını şekillendirmeye geldi.Bunlar öğlen ve 13:30 arası ateş ediyorlardı.Topçu bataryası doğruca hedeflemek için çok geride idi.ve sadece ordular Hollanda tümeninin parçasını görebiliyorlardı. (diğerleri Wellington'un karekteristik askeri taktiklerini kullanıyordu) Ek olarak yumuşak toprak top güllelerini havadan uzağa atmasını engelliyordu. Ve Fransız topçuları,wellington'un tüm tertiplenmesini içine alıyordu.Böylece vuruş yoğunluğu düşüktü.Mamafih,Napolyon'nun emirlerindeki düşmanı şaşırtmak için onun moralini silkele sözdeki düşünce her kadar büyük bir psikolojik hasara yol açmıyorsa da. Yaklaşık saat 13:00 da Napolyon Prusyalı'ların kol nizamını Chapelle St. Lambert köyü yakınında dört-beş mil ( ordu yürüyüşü için üç saat ) uzakta kendisinin sağ kanadında gördü.
Waterloo Muharebesi 18 Haziran 1815 tarihinde, Fransa İmparatoru Napolyon'un son savaşıdır. Savaş İngiltere-Almanya ittifak güçleriyle Fransa arasında geçmiştir.


Bu forumdaki linkleri ve resimleri görebilmek için en az 25 mesajınız olması gerekir.


Savaşta İngilizlere Dük Wellington, Prusyalılara ise Gebhard von Blücher komuta etmiştir. Müttefikler, Fransa'nın kuzeydoğusuna doğru saldırmayı düşünürken Napolyon onlara Belçika'da bir engelleyici saldırıda bulunmuş, sonrasında bu Waterloo Savaşı'na dönüşmüştür.
Öncelikle İngiliz ordusuyla karşılaşan Napolyon, üstün görünürken süvari birliklerinin yanlış bir manevrayla hemen hemen savaşı İngilizlerin lehine çevirmiş, en sonra Almanların yetişmesi Fransızların yenilgisini bozguna dönüştürmüş ve savaş hemen hemen tüm Fransız ordusunun imhası ya da esaretiyle sonuçlanmıştır.

Savaş, Belçika'nın Brüksel şehrinin 12 km ve Waterloo kasabasının 2 km uzağında gerçekleşti. Matamatiksel olarak 50°40′45″K, 4°24′25″D mevkiinde.

Ordular

Üç ordu, muharebede karıştırıldı: Napoleon'un Güney Ordusu, lastik çizmenin altında çok uluslu bir ordu, ve Blücher'in altında Prusya'ya ait bir ordu. 69,000'in civarı Fransız ordusu, 48,000 piyade, 14,000 süvariden dayandı, ve 250 silahla 7,000 top.Napoleon, sahipti, askere alma, onun kuralı boyunca Fransız ordunun sıralarını doldurur muydu, ama o, 1815 kampanya için adamları askere almadı. Onun bütün askerleri, hemen hemen gönüllü olarak renklere dönmüş olan en az biri kampanyasının veteranlarıydı. Süvari özellikle, zırhlı ağır süvarinin her iki pek çok ve korkunç, ve kapsanan on dört alayı ve yüksek ölçüde çok yönlü mızraklı süvarilerin yedisiydi. Hiçbir koalisyon ordusunun, herhangi bir şekilde herhangi bir zırhlı askeri yoktu, ve lastik çizmenin, sadece mızraklı süvarilerin bir avuç dolusu vardı. Lastik çizme, onun, "Rezil bir ordu, çok zayıf ve hasta-donanımlı, ve çok deneyimsiz bir değnek" sahip olduğunu dedi.onun ordusu, 67,000 adamdan dayandı; 50,000 piyade, 11,000 süvari, ve 150 silahla 6,000 top. Bunlardan, 24,000, İngilizdi, kralın Alman lejyonundan başka bir 6,000'le. İngiliz ordu askerlerinin hepsi, düzenli askerlerdi, ve onların 7,000i, yarımadaya ait savaş veteranlarıydı.Ayrıca, Hollanda'dan 17,000 asker, Hanover'den 11,000, Brunswick'ten 6,000, ve Nassau'dan 3,000 vardıBu koalisyon ordularının, 1815'te olmuş olan-tekrar kurulan vardı, Napoleon'un daha erken yenilgisinden sonra. Bu ordularda profesyonel askerlerin çoğu, İspanya'da İngiliz orduyla kavga etmiş olan Hanover ve Brunswick'ten Fransa veya Napoleonic rejimlerinin, bazıları istisnasıyla ordularında onların kariyerlerini harcamıştı. Anakarasal ordularda askerlerin birçoğu, deneyimsiz milisti.Lastik çizme, ağır süvariden hem de keskin bir şekilde eksikti, sadece yedi Britanyalı ve üç Hollanda'ya ait-Belçikalı alaya sahip olmak. York'un Dükü, onda lastik çizmenin değnek memurlarının birçoğunu koydu, onun emir ikinci-içi dahil, Uxbridge'nin kontu. Uxbridge, süvariyi yönetti, ve lastik çizmeden sınırsız özgürlüğü vardı. Lastik çizme, daha fazla bir 17,000'i trooya yerleştirdi.

Savaş alanı

Sırtın önünde, güçlendirilebilen üç konum vardı. Uç noktadaki sağda şato, bahçe, ve Hougoumont'un meyve bahçesi miydi. Bu, büyük ve kuyu-inşa edilen bir ülke eviydi, önce ağaçlarda sakladı. Ev, batık, örtülen bir yol boyunca (Veya delik yol) onun, hangisi sağlanabildiği boyunca kuzeyde karşıladı. Uç noktadaki solda Papelotte köyü müydü. Hem Hougoumont hem de Papelotte, güçlendirildi, ve asker yerleştirildi, ve böylece emniyetle lastik çizmenin böğürleri demir atıldı. Papelotte hem de, Prussians'ın, yapacak olduğu Wavre'ye yolu yönetti, lastik çizmenin konumuna takviye kuvvetlerine yollardı. Ana yolun batı kenarında, ve lastik çizmenin çizgisinin kalanının önünde, çiftlik evi ve, kralın Alman lejyonunun 400 hafif piyadesiyle asker yerleştirilen Haye Sainte'nin olduğu lanın meyve bahçesi miydi. Yolun karşı kenarında, 95inci tüfeklerin, keskin nişancılar olarak ilan edildiği artık kullanılmayan bir kum madeniydi. Bu konum, bir saldırgana korkunç bir meydan okumayı sundu.

Savaş

Wellington çok erkenciydi.Yaklaşık 02:00 veya 03:00 18 Haziran sabahında. Şafak sökene kadar mektup yazdı. Blücher'e teyid etmesi için bir mektup yazmıştı. Mont St.Jean'da savaşacaktı. Blücher onu en az bir kolorduyla donatacaktı, aksi halde Brüksel'e doğru geri çekilecekti. Geç bir gece konseyinde Blücher, Gneisenau'yu Wellington'un ordusuna katılmaya iknada başarılı oldu. Ve sabahleyin Wellington, ona üç kolordu sözünü veren haberi alıyordu. 06:00 dan sonra Wellington, ordusunun tertiplenmesini denetlemek için dışarıdaydı. Bülow'un kolorduları Ligny'de yer almamıştı, fakat iki gündür yürüyorlardı. Onun ordusu savaş alanının en uzak yerine yerleştirilmiş ve yağmurun sebep olduğu kötü yol koşullarından dolayı ilerleme çok yavaş idi. 88 top arabası taşıyorlardı.Sonuç olarak kolordunun son kısmı 10:00 daki ilk kısmından altı saat ayrılıyordu.

Hougoumont

Wellington raporuna "Yaklaşık saat 10:00'da Napoleon, Hougoumont'daki karagahımıza şiddetli ataklar başlattı." kaydını yazdı. Diğer kaynaklar bu saldırının 11:30'da olduğunu ifade ediyor. Tarihçi Andrew Robert, "Waterloo savaşı hakkında ne tuhaf ki hiç kimse savaşın ne zaman başladığına kesinlikle emin değil." diye not eder. Karargah ve özellikle onun çevreleri dört hafif muhafız bölüğü tarafından korunuyordu. "Wood and Park" Hanoverian hafif piyadeleri ve 1/2.ci Nassau ile. Başlangıç atak Bauduin'in tugayı ile ,"Wood and Park" boşaltıldı, fakat ağır İngiliz topçu ateşi ile geri sürüldüler. İngiliz silahları, Fransız silahları ile yapılan topçu düellosunda şaşırtılıyordu. Bu da Soye'un tugayına ikinci bir atak için izin veriyordu. Bu olay karargahın kuzey kapısına ulaşmayı sağlıyordu. Ayrıca, bazı Fransız orduları onun tekrar güvenlik altına alınmasından önce avluya kadar varmayı başarıyordu. Bu atak daha sonra oraya varan 2. Coldstream Muhafızları ve 2/3. Piyade Muhafız Alayı tarafından geri püskürtülüyordu.

İlk Fransız Piyade Saldırısı

Napolyon 54 topuyla birlikte büyük bataryasını şekillendirmeye geldi.Bunlar öğlen ve 13:30 arası ateş ediyorlardı.Topçu bataryası doğruca hedeflemek için çok geride idi.ve sadece ordular Hollanda tümeninin parçasını görebiliyorlardı. (diğerleri Wellington'un karekteristik askeri taktiklerini kullanıyordu) Ek olarak yumuşak toprak top güllelerini havadan uzağa atmasını engelliyordu. Ve Fransız topçuları,wellington'un tüm tertiplenmesini içine alıyordu.Böylece vuruş yoğunluğu düşüktü.Mamafih,Napolyon'nun emirlerindeki düşmanı şaşırtmak için onun moralini silkele sözdeki düşünce her kadar büyük bir psikolojik hasara yol açmıyorsa da. Yaklaşık saat 13:00 da Napolyon Prusyalı'ların kol nizamını Chapelle St. Lambert köyü yakınında dört-beş mil ( ordu yürüyüşü için üç saat ) uzakta kendisinin sağ kanadında gördü.
  Alıntı ile Cevapla

IRCForumlari.NET Reklamlar
radyo44.com.tr
Cevapla

Etiketler
muharebesi, waterloo

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Abba - Waterloo Blood Yabancı Şarkı Sözleri 0 12 Ekim 2014 20:48
Aleksinaç Muharebesi - Aleksinaç Muharebesi Tarihi Zen Osmanlı Tarihi 0 14 Mayıs 2014 17:48
Stalingrad Muharebesi efLatun Dünya Tarihi 0 14 Mayıs 2012 20:56
Drakon muharebesi InTheDarK Selçuklu Tarihi 0 08 Nisan 2012 18:33
Dorileon muharebesi InTheDarK Selçuklu Tarihi 0 07 Nisan 2012 18:19