IRCForumları - IRC ve mIRC Kullanıcılarının Buluşma Noktası

IRCForumları - IRC ve mIRC Kullanıcılarının Buluşma Noktası (https://www.ircforumlari.net/)
-   GNU, Linux ve UNIX (https://www.ircforumlari.net/gnu-linux-ve-unix/)
-   -   Güney Kore, Windows'tan Linux'a Geçiyor (https://www.ircforumlari.net/gnu-linux-ve-unix/821391-guney-kore-windowstan-linuxa-geciyor.html)

BLueMooN 21 Mayıs 2019 09:34

Güney Kore, Windows'tan Linux'a Geçiyor
 
Güney Kore, Windows 7 işletim sisteminin ardından Linux'a geçiş yapacak.

Önümüzdeki sene Windows 7’nin fişinin çekilmesine hazırlanmak isteyen Güney Kore, devlet yönetimindeki tüm bilgisayarları Windows’tan Linux’a geçireceğini açıkladı. Windows 7’nin yaşamı 14 Ocak 2020’de son bulacak olsa da Microsoft, üç yıl daha bu sisteme desteğini sürdüreceğini açıklamıştı.

[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]

Windows 7’nin 'End of Life' (Yaşamın Sonu) tarihinden sonraki ücretleri de üç sene içerisinde giderek artacak. End of Life’tan bir sene sonra bilgisayar başına ücret 25 dolar, ikinci senede 50 dolar ve üçüncü senede 100 dolara çıkacak. Yani Güney Kore gibi devletler için Windows 7’nin maliyeti oldukça yüksek olacak.

Güney Kore gibi devletlerin kullanabileceği bir diğer işletim sistemi olan Windows 10 ise sistem bilgilerini Microsoft’a göndermesi sebebiyle hükümetler için güvenlik riskleri oluşturuyor.

The Korea Herald’a göre, Windows’tan Linux tabanlı işletim sistemine geçecek olan Güney Kore hükümetinin hangi Linux dağıtımını kullanacağı ise henüz belli değil. Ülkenin İçişleri Bakanlığı, Linux’a geçişin oldukça pahalı olmasını ve yeni bilgisayar alımlarının hükümete 655 milyon dolara mal olmasını bekliyor.

Bakanlığın dijital servis büro şefi Choi Jang-hyuk, bakanlığın açık kaynaklı işletim sistemini duyurmasının maliyetleri azaltacağını umduğunu söyledi. Choi ayrıca bu sayede tek bir işletim sistemine sırtlarını dayamaktan da kaçınacaklarını da belirtti.
Alıntıdır:


Tüm Zamanlar GMT +3 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 05:01.

Powered by vBulletin® Version 3.8.8 Beta 3   Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Friendly URLs by vBSEO
2004-2018 IRCForumlari.Net | Tüm Hakları Saklıdır...