IRCForumları - IRC ve mIRC Kullanıcılarının Buluşma Noktası

IRCForumları - IRC ve mIRC Kullanıcılarının Buluşma Noktası (https://www.ircforumlari.net/)
-   Hristiyanlık (https://www.ircforumlari.net/hristiyanlik/)
-   -   Kanonik (https://www.ircforumlari.net/hristiyanlik/152958-kanonik.html)

Metin 18 Ekim 2008 23:04

Kanonik
 
Kanonik sözcüğü, [Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...] kanon "yasa, kanun, kural" kökünden türemiş bir [Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]. "genel olarak kabul edilen" veya "[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...] doğrulanmış" anlamlarında kullanılır. [Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...][Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...] kadar çok geniş bir kullanım alanı vardır.

Dinde

Bu kavram başlıca [Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...], Doğu [Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...] ve [Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...] tarafindan olmak üzere, [Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...][Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...] tarafından kabul edilen kilise kanun ve kurallarından (kanon) bahsederken kullanılır. Ayrıca dini belge ve kitapların dini otoritelerce orijinal kabul edildiğini belirtir.
[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]'ta kanonik kabul edilen [Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]'ler, [Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...], [Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...],[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...] ve [Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]

Edebiyat ve sanatta

Kanonik sözcüğü, edebiyat ve sanat vasıtasıyla yaratılmış "hayali evren"in karakterlerinden ve kavramlarından bahsederken kullanılır. Bu karakterler ve kavramlar, ilgili eserlerin hayranları tarafından gerçekmiş gibi kabul edilmiş ve hayali evrenin bir öğesi haline gelmişlerdir. Kanonik sözcüğü bu karakterlerin ve kavramların orjinalliğini simgelerken, "kanonik olmayan" tabiriyle, [Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...] ve yan ürünlerdeki öğeler kastedilir. Örneğin "Yıldız Savaşları" serisinin bir fanatiği, sonradan üretilen film ve karakterlerin kanonik olmadığını düşünebilir.

Matematikte

Matematikte kanonik tabiri yaklaşık olarak yüzyıldır kullanılmaktadır. Bir kavramın "doğallığını" ve "benzerinin olmayışını" belirtmek veya önemsiz bir ayrıntının "koordinatlardan bağımsız" olduğunu belirtmek amacıyla kullanılır. Matematikte bir durum veya kavram için kanonik tabirini kullanmak, "[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...] seçim" tabirini kullanmaktan daha fazla vurgu yapar.

Bilgisayar biliminde

Bilgisayar biliminde bazı alanlarda kullanılan bu tabir matematikten geçmiştir. "Birşeyin olağan veya standart durumu" anlamında kullanılır. Örneğin, "bir [Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...] organize edilmesinin kanonik yolu [Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...] oluşturmaktır", denebilir.

Fizikte

Kanonik terimi teorik fiziğin birçok alanında yaygın olarak kullanılır. [Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...], [Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...] ve [Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...] gibi birbirini tamamlayan çiftlerde kanonik değişken adı verilen değişkenler, rastgele seçilmiş değişkenlere tercih edilirler. Kanonik teriminin fizikteki kullanımı daha önce bahsi geçen matematikteki kullanımına benzer.

YapraK 10 Mart 2009 20:09

Cevap: Kanonik
 
Paylaşım için tşk


Tüm Zamanlar GMT +3 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 17:19.

Powered by vBulletin® Version 3.8.8 Beta 3   Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Friendly URLs by vBSEO
2004-2018 IRCForumlari.Net | Tüm Hakları Saklıdır...