IRCForumları - IRC ve mIRC Kullanıcılarının Buluşma Noktası

IRCForumları - IRC ve mIRC Kullanıcılarının Buluşma Noktası (https://www.ircforumlari.net/)
-   Toplum ve Felsefe (https://www.ircforumlari.net/toplum-ve-felsefe/)
-   -   Ben ve Ötekİ arayiŞi (https://www.ircforumlari.net/toplum-ve-felsefe/392501-ben-ve-oteki-arayisi.html)

Sır 04 Mayıs 2011 14:53

Ben ve Ötekİ arayiŞi
 
Ben ve öteki , kavramları yaşamın en temel varoluş ikilisidir. Bu ikiliden herhangi birisini düşünmek, otomatik olarak diğerini de düşünmeyi gerektirir.. Varoluşun teminatı ben ve öteki kavramlarının düşünülmesi ile mümkün olmaktadır. Öteki’nin varlığı da Ben’ in varlığına bağlıdır..
Yine Ben ve Öteki ilişkisi anlama yeteneğimizin en çekirdek özelliklerindendir..Bu özellik tüm anlam şemalarının içinde ve her türlü yaşamın içinde bulunmaktadır..
Bazen ,çok düz bir anlatımla ‘’Biz’’ demenin ben ve öteki kavramının panzehiri olarak sunulduğunu görürüz.. ‘’Biz’’ olgusu da başka aidiyetlerle beraber bulunur. Biz ve biz olmayanlar demektir..Yani bu ikilide , çözdüğünüzde ‘’Ben ve Öteki ‘’ye indirgenir..Tüm aidiyetler diğerlerine göre var olurlar..

Ben ve ötekini dikkate almayan bir varoluş biçimi varmıdır ? Vardır.

Ancak böyle bir varoluş otistiktir, psikotiktir. Rasyonel varoluş ikilidir. Ben ve Öteki..şeklinde

Ben ve öteki yaratmak yaşamsal faaliyetlerin rasyonel amacıdır..Bu dualitenin yaratılamadığı yerde kavga , çatışma vardır. ‘’Ben’ yaratmak ve korumak zorlaşmaktadır. Sınırlar çok incelmiştir.

Burada bir noktayı özellikle vurgulamak isterim.. Günümüzde sanılanın aksine bireyselleşme giderek zorlaşmaktadır. Aksine , yaşamın dinamiği herkesi, her şeyi aynılaştırma yönündedir..

Fark yaratıp , kendisini diğerinden , daha genel anlamları ile çevreden ayırabilmek imkansız hale gelmektedir.. (Bu süreçlerin neden böyle devam ettiği , anlama yeteneğimizin özelliklerine sıkı sıkıya bağlıdır. Anlama dinamikleri yaşam dinamiklerini doğurmaktadır.) Bireyselleşmenin zorluğu ve bu temel ihtiyaç hertürlü çatışmanın sebebi görünmektedir.
Günümüzde Öteki, üzerinden Ben’i yi yaratmak giderek zorlaşmaktadır..Küreselleşen dünyada, her şeyin, her türlü bilginin süratle paylaşıldığı ,anlık iletişimlerin bu kadar yaygınlaştığı , ortaklaşa tüketildiği dünyada ,ben ve öteki ayrımını güçlükle yapılabilmektedir. Giderek her şey, herkes birbirine benzemekte, aynılaşmaktadır..

İçinde ‘’Ben ve Öteki’’ , bulunmayan bir yaşam biçimi yoktur..
Bu temel ilkeden hareketle geleceğe ait bir sürü öngörüde bulunmak mümkündür..

Şimdilik birkaç tanesini ortaya koyalım.


  1. Giderek kişiler ve guruplar arası çatışmalar artacaktır..Bu çatışmalar bireyler, guruplar ve dünya ölçeğinde devam edecektir. Dünyayı , küreselleşme ile beraber büyük çatışmalar , yok oluşlar beklemektedir.
2. Giderek, her türlü iktidarın kaynağında anlam şemaları, bilgi bulunacaktır. İnsanlar ve guruplar, devletler arası ayrımlar bilgi bazlı olacaktır.
3. İktidar sahiplerinin yapıları , bilgi bazlı olarak değişecektir. Her türlü zenginliği onlar kontrol edeceklerdir. Toplumsal sınıflar bilgiye, anlam şemalarına göre oluşacaktırlar..


Tüm Zamanlar GMT +3 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 09:15.

Powered by vBulletin® Version 3.8.8 Beta 3   Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Friendly URLs by vBSEO
2004-2018 IRCForumlari.Net | Tüm Hakları Saklıdır...