Tekil Mesaj gösterimi
Alt 17 Ocak 2010, 05:39   #1
Feronia
Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
IF Ticaret Sayısı: (0)
IF Ticaret Yüzdesi:(%)
100 $’a ceset işi

Cenevre’deki BM Yardım Koordinasyon Merkezi Sözcüsü Elisabeth Byrs, “Bu tarihi bir deprem. BM’nin karşılaştığı en berbat felaket, çünkü bütün yerel altyapı mahvoldu” diyor. Ceset toplayanlara günde 100 dolar veriliyor.

Bombardıman gibi
* Depremde sarayı yıkılan Devlet Başkanı Rene Preval, “Bombardıman gibiydi” dedi. Preval, halka, “sokaklarda örgütlenin, suça izin vermeyin” çağrısı yaptı. Haiti devleti deprem bölgesinde kontrolü hâlâ tam olarak sağlayamadı.
* Başkentte para kazanmanın bir yolu da ceset toplama işine girmek. Ceset toplayanlara 100 dolar yevmiye veriliyor.
* Haiti İçişleri Bakanı Paul Antoine Bien-Aime ise hayatını kaybedenlerin sayısının 200 bini bulabileceğini söylüyor.
Yıldızlardan bağış
* BM Barış Gücü birliğinin komutanı Şili’li General Ricardo Toro, depremde çöken Hotel Montana’nın enkazında kalan eşini aramak için görevini bıraktı.
* Obama Yönetimi, [Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]’deki Haitili yasadışı göçmenlerin ülkede kalmasına izin verdi. Ünlü aktris Sandra Bullock depremzedelere 1 milyon dolar bağışlarken, pop yıldızı Madonna da 250 bin dolar bağış yaptı.
* İsviçreli tenisçi Roger Federer önderliğindeki ünlü tenis yıldızları da Avustralya Açık öncesi Haiti depremzedelerine yardım için oynayacak.
Google’dan jest
* Uydu görüntüleme şirketi GeoEye ile işbirliği yapan Google Earth, Haiti’nin en taze görüntülerini yayınladı. Programı kullanarak, depremin öncesini ve sonrasını uydu fotoğraflarından karşılaştırmak mümkün. Deprem sonrasında Devlet Başkanlığı Sarayı ve depremzedelerle dolduğu gözlenen stadyumdaki değişim dramatik.
Karga tulumba insanlık
Haiti’deki insanlık trajedisini anlatan en çarpıcı fotoğraflardan biri. Porto Prens’de ağır hasar gören hastaneler morg olarak kullanılıyor. Nispeten zengin olanlar tabutta defnedilirken, diğerleri ölümden sonra bile huzur bulamıyor. Deprem, başkent dışında da birçok yerleşimi vurdu. Jacmel kasabasındaki ağır ceset kokusu yüzünden insanların burunlarını kapatmadan yürümesi imkânsız.
Obama, Bush ve Clinton’ın Haiti birliği
HAİTİ’deki felaket, üç [Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...] başkanını bir araya getirdi. Başkan [Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...], eski başkanlar Bill Clinton ve George W. Bush’u yanına alarak Beyaz Saray’ın bahçesinde bir açıklama yaptı. Obama, “Bu iki liderle de bir araya gelerek, Haiti halkına ve tüm dünyaya bir mesaj göndermek istiyoruz. Haiti’nin yeniden inşası ve ülkeye yardım edilmesi için Amerika omuz omuza verdi. Haiti’de enkaz altında kalanların kurtarılması ve depremzedelere yardım etmek için tarihi bir çaba gösteriyoruz” diye konuştu. Obama, bölgeye 100 milyon dolar yardım gönderileceğini de taahhüt etmişti.
4 bin mahkûm kaçtı yağmalar başladı
Yıkılan hapishanelerden 4 bin mahkûm kaçtı. Bütün suçlular sokaklarda. Yiyecek ve içecek bulamayan halk, dükkanları yağmala***** sağ kalmaya çalışıyor. Bir dükkân sahibi, bıçaklı saldırganları pompalı tüfekle havaya ateş açarak uzaklaştırırken görüntülendi.
Kızılay orada yardımlar yolda
TÜRK Hava Kuvvetleri’ne ait 3 askeri kargo uçağı, 2 Sağlık Bakanlığı personeli, 9 arama-kurtarma personeli, 2 sağlık aracı ve 20 ton yardım malzemesini ulaştırmak üzere Etimesgut Askeri Havaalanı’ndan Haiti’ye hareket etti. Çadır, battaniye, ilaç ve mutfak malzemeleri taşıyan uçaklar, 2 gün sonra Haiti’ye ulaşacak. Sağlık Bakanlığı personeli Dr. Enver İnce, her an ameliyat yapılabilecek bir sahra hastanesi kurmayı planladıklarını, hastanede 20 sağlık personelinin hizmet vereceğini söyledi.
Türkiye’den 1 milyon dolar
Bölgeye bugün de Türk Hava Kuvvetleri’ne ait 1 askeri kargo uçağıyla 18 Sağlık Bakanlığı personeli, 10 ton yardım malzemesi gönderilecek. Depremin ardından aynı gün yola çıkan Türk Kızılayı ekibi de afet bölgesine ulaştı ve acil yardım çalışmalarına başladı. Kızılay’dan yapılan açıklamaya göre bir afet müdahale uzmanı ve bir psikologdan oluşan Türk Kızılayı ekibi, Dominik Cumhuriyeti üzerinden bir helikopterle Haiti’ye ulaştı. Ekip, ilk etapta acil insani yardım malzemeleri temin ederek afetzedelere dağıtmaya başladı. Türkiye, 1 milyon dolar da nakdi yardımda bulundu.

hurriyet

Kullanıcı imzalarındaki bağlantı ve resimleri görebilmek için en az 20 mesaja sahip olmanız gerekir ya da üye girişi yapmanız gerekir.

IRCForumlari.NET Reklamlar
sohbet odaları reklam ver Benimmekan Mobil Sohbet