Tekil Mesaj gösterimi
Alt 02 Mart 2010, 14:52   #1
toXic
Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
IF Ticaret Sayısı: (0)
IF Ticaret Yüzdesi:(%)
Yazılımcının Turkcesi..

Bir zamanlar TDK, hiciv ve alay konusu olurdu şu Türkçeleştirme paranoyasından dolayı. "Oturgaçlı götürgeç" efsanesi şimdiki çocukların bile dillerinde. "[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]"nden bihaber yaşayan bu çocuklar, dilbilim hakkında da en ufak bir fikir sahibi olmayıp sadece işin dalga yakasında salınmaktalar. Yanlış anlama olmasın, dilde arınmayı, banyo yapmayı savunan bir vatandaş değilim. Dilimizle ilgili meselelerde, çocukların da yetişkinlerin de daha duyarlı (sensitiv) olmasını arzuluyorum o kadar. Okuma yazmanın artık problem olmadığı memleketimizde, "doğru okuma yazma" seferberliğinin başlaması için de dua ediyorum.
Gelelim bizim yazılımcılara. Ah şu yazılımcılar. Ah şu Türkçeyi evirip çevirmekte üzerlerine olmayan Britanya sevdalıları...
Ne zamandır takip ettiğim Yazılım Geliştirme (genelde .NET) konulu makale / haber siteleri var. Cevval yazarlar, harıl hurul kodlar, cümleler yazıp yayına alıyorlar. Sonra bu yazarlar eğitimci, MVP, danışman gibi ünvanlar alarak sektörümüzün göbeğinde bize hizmet veriyorlar. Allah razı olsun.
Bugün, yine bu sitelerden birinin RSS başlıklarını tararken gülümsemelere gark oldum. Bakınız ey okur, siz de bakınız ve boşuna mı gülümsemişim karar veriniz:
- Tüm Yönleriyle Koleksiyonlar(Collections) : Bu normal gibi ama başlangıç için uygun bir seçimdi.
- Asp.Net Temelleri : Derinlemesine Download/Upload İşlemleri : Bugüne kadar balıklamasına öğrendik, şimdi derinlemesine dalalım.
- Asp.Net 2.0 URL Rewriting Hakkında Gerçekler : Yazıyı bir de foto-analiz izliyor sanki. Merak ediyorum daha önceki duyduklarımız hep yalan mıydı?
- Etkili Reflection(Yansıma) Teknikleri : Parantez içinde bu ifadenin çevirisi ne gereksiz duruyor değil mi? Bir de "etkili" ne demek? Ne demek istiyor burada yazar?
- Asp.Net Temelleri : Etkili Trace Kullanımı : Hmm. Etki sendromu yaşıyoruz. "Trace" için "izleme" diye bir parantez içi karşılık vermesini beklerdik.
- Asp.Net Temelleri : Tablo Bazlı Resimleri Ele Almak : Hiçbir şey anlamadım bu başlıktan. Siz anladınız mı? "Ele almak" burada acaba mecazi anlamda mı, gerçek anlamda mı?
- Detayları ile Operatörleri Aşırı Yüklemek (Operator Overloading) : Uvv. Süper.
- Asp.Net Temelleri - Etkin Hata Yönetimi : Yazarımız "etkili"den vazgeçti, artık "etkin" işler yapıyoruz.
- C# Temelleri - Olayları(Events) Kavramak : "Ele almak"tan ötesi sanırım. "Event" kelimesi oldum olası düzgün çevrilememiştir zaten dilimize. Yazar çok haklı.
- Kendi Web Part Bileşenlerimizi Geliştirmek : "Kendi" diye başlayan bir cümlenin genel bir ifadeyle bitmesi ne kadar hoş durmuş değil mi?
- Profesyonelce Master Pages : Amatörce başlıklar.
- WPF, Xaml, Baml ve Dahası : "and more..." ancak bu kadar güzel çevrilebilirdi.
- .Net Tarafında Xml ile Oynamak : Oğlan tarafında kaşık ile oynamak... Çakkıdı ve dahası.
- Windows API - Akıtma Çubuğu Kontrolü : Abi ne diyorsun sen ya?
- Asp.Net 2.0 Temelleri : Bir Web Sayfasının Anatomisi : Sağlam bir başlık. İyi bir makale bekleriz bu başlığa.
- C++ ve K-Ortalama Algoritması ile İmge Bölütleme : Bu arkadaşı geleceği parlak. Çankaya'ya göz kırpıyor.
- C# Temelleri: 1!=1 Eşitsizliğinden GetHashCode' a Uzun İnce Bir Yol : Gündüz gece, gündüz gece diye devam ediyor değil mi?
- C# Temelleri : Referans Tipi Olmak : Ya da olmamak. Ya da tamamen tipsiz olmak. Hangisi?
- C# Temelleri : Static Olmak : Olmayalım daha iyi.
- Cross-Page Postback Paradigması : Yazardan yine sağlam bir başlık. Ama başlığın vadettiği şeyin yazıda bulunduğunu sanmıyorum. Uff paradigma.
- Büyük Nesneler(Large Objects) ile Çalışmak : Seslisozluk.com olmuşuz abi.
- Evinizde ADSL Üzerinden Web Hosting Hizmeti Nasıl Verilir : Ya şahıs çekimlerinde problemleri var bu arkadaşın. "Evimizde" diye başlamalıydın. Bizim eve karışmaz mısın iki dakika.
- C ve OpenGL : Döndürme ve Öteleme İşlemleri : Evet aslında anlıyorum ama aynı zamanda anlamıyormuş gibiyim. Kararsızım.
- Windows API - Düğme Kontrolleri : İki küçük form düğmesi... Hatırlatır Windows'u bana...
- Yapılar, Birlikler ve Bit Alanları : Uzunyayla SS.Yapı.Birlik.Koop.
- Numaralandırıcıları Kullanmak İçin Bir Sebep : Nedir o?
- Using İfadesi ile Garanti Dispose : Neresi Türkçe? Neresi İngilizce? Neresi İstanbul, neresi Garanti?
İşte yazılımcının Türkçesi böyledir. Kendi içlerinde bile ne dediklerini anlayamayacak kadar, şahıslarına münhasır konuşurlar ve yazarlar. İngilizce makaleleri birebir tercüme edip yayınlarlar. Uzaktan bir bakmazlar yazdıklarına.
Oysa Türkçe bambaşka bir şeydir. Bambaşka bir derleyicisi vardır.
Ne olur azıcık dikkat edelim sevgili yazılımcılar yazdıklarımıza... Sonunda kaybolmayan bir Türkçe var. Değmez mi?

[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]

kodyaziyorum

IRCForumlari.NET Reklamlar
sohbet odaları sohbet odaları Benimmekan Mobil Sohbet