Tekil Mesaj gösterimi
Alt 07 Mart 2010, 14:46   #4
SeRDaR406
Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
IF Ticaret Sayısı: (0)
IF Ticaret Yüzdesi:(%)
Cevap: ImgDlg Button hakkında

Arkaplan resmi:

Bu forumdaki linkleri ve resimleri görebilmek için en az 25 mesajınız olması gerekir.

Button Normal:

Bu forumdaki linkleri ve resimleri görebilmek için en az 25 mesajınız olması gerekir.

Button'a tıklayınca:

Button'un üzerine gelince:

Kod:   Kodu kopyalamak için üzerine çift tıklayın!
alias -l xgui dll x-gui.dll $1- alias xg { ;@xx adında bir picture penceresi oluştur.(aç) ;window -p pencereadı x y w h ;-B ile +d parametrelerini mutlaka girmek gerekiyor.(Pencerenin stilini değiştirmeniz ve kenarlığını kaldırmamız gerek) window -pB +d @xx -1 -1 259 158 ;@xx penceremizin arkaplanına bg resmini yerleştiriyoruz. drawpic @xx 0 0 bg.bmp /* X-gui.dll işlem yapacağımız pencerenin adını tanıtıyoruz. //dll x-gui.dll Mark pencereadı Örnekler: dll x-gui.dll Mark #syrix dll x-gui.dll Mark Status Window dll x-gui.dll Mark @serdar */ xgui Mark @xx /* @xx picture penceremizde button oluşturuyoruz. Oluşturulacak button için 3 adet bmp uzantısında resim hazırlamımız gerekiyor.Button olayları için. Bunlar: Normal durumda,tıklandığında,üzerine mouse ile gelindiğinde x-gui.dll ile button oluşturma komutu: dll x-gui.dll Create pencereadı > button buttonid x y w h bitmap > normal halde iken ki kullanacağın resim,tıklanınca üzerine yerleştirilecek resim,mouse ile üzerine gelince yerleştirilecek resim */ xgui Create @xx > button 1 50 85 98 31 bitmap > bm.bmp,bm2.bmp,bm3.bmp ;ImgDlg.DLL'i kullanarak penceremize belirtiğimiz resimde bulunan şekli veriyoruz.. dll imgdlg.dll ImgDlg 1 1 $window(@xx).hwnd bg.bmp } ;X-gui.dll ile oluşturulan kontrollere komut atamak için on signal event'ından yararlanacağız. on *:signal:xgui: { /* Bir takım işlemler yapabilmemiz için dll tarafından mirc'e bazı veriler yollanır. Bizde bu veriler doğrultusunda oluşturduğumuz kontrolleri kullanabilme(komut atayabilme) imkanına sahip oluyoruz. Yukarda bahsedilen verileri aktif pencereye yansıt Bunu kullanmanız şart değil tabi.Verileri görebilmeniz açısından kodlama aşamasında yardımcı olur. /* ;echo -a $1- */ Şimdi oluşturduğumuz button'a bir komut atayalım... Mesela button'a tıklandığında bir komut uygulasın */ if ($1 == @xx) { if ($2 == sclick) && ($3 == 1) echo -a Bana tıkladın.Bir daha beni rahatsız etme. } }

Son hali:

ImgDlg.DLL'de mouse ile taşıma olayı varmış.Kullanımı için yardım dosyasına bakınca

fark ettim.

Bu sadece basit bir örnek.Daha güzel grafiklerle süsleyebilirsin.

Takıldığın bölümlerde tekrar sorabilirsin.

İyi çalışmalar.

IRCForumlari.NET Reklamlar
sohbet odaları reklam ver Benimmekan Mobil Sohbet