Tekil Mesaj gösterimi
Alt 08 Mart 2010, 13:15   #1
toXic
Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
IF Ticaret Sayısı: (0)
IF Ticaret Yüzdesi:(%)
JAVA'da Nasıl Sanal Ağ Oluşturulur?

IP ->Internet Protokol. Bir ağ katmanı mimarisidir. IP adresi ise bu katmanın iletişimde kullandığı adrestir. ( [Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...] ).
Sen IP yerine ID dersen daha doğru olur sanırım. Ve yapmak istediğin şey ise Team Viewer benzeri bir uygulama. [Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]

Senin başka bir ağla bağlantı kuramaman tamamen portlarla ilgili. Karşındaki insanın internete çıktığı ağ yapısı farklı olabilir. Mesela SSH ile bir bilgisayara erişmek istiyorsun. Karşında ise arkadaşın var. Arkadaşının evinde üç adet bilgisayar var. ADSL kablosuz modemin router özelliğini kullanarak hepsi internete bağlanıyor. whatismyip.com u açtıklarında üçünün de ip si mesela 111.111.111.111 görünüyor.
Senin bağlanmak istediğin bilgisayarın LAN içindeki IP adresi 192.168.1.3 ise Router in NAT ayarlarından 111.111.111.111:22 portunun 192.168.1.3:22 portuna aktarılması lazım. Bu işlem yapılmazsa sen istediğin kadar SSH ile bağlanmaya çalış çağrın bilgisayara ulaşmaz bile. Çok karıştırdım farkındayım ama şunu söylemek istiyorum ki TeamViewer'in amacı bu karmaşıklığa girmeden bir NAT arkasında gizli ama internete bağlı bir bilgisayara erişmektir. Bunun için de her kullanıcıya bir ID verir.
Örneğin benim şu anda aklıma gelen Bu ID ile sanki bir web sayfasına giriş yapıyormuşçasına sisteme girebilir ve veri aktarımını sağlayabilirsin. Zaten burada esas olan bir şekilde iki istemci arasında veri akışını sağlamak.

Aralarındaki farkı ise şöyle özetleyebiliriz. SSH , RDP, VNC gibi yapılar P2P (Peer to Peer) yani iki istemci arasında veri akışına dayanan uygulamalardır. Bunlara torrent vs. uygulamalarını da örnek verebiliriz.
Ama teamviewer örneği ve senin istediğin uygulama P2P prensiplerine göre çalışmasına rağmen eşleri(peer) birbirine bağlarken server taraflı bir işleme ihtiyaç duyar. Bu da Server-Client (Sunucu-İstemci) mimarisine girer. Bundan dolayı uygulama hibrid olarak adlandırılır.

Çok uzattım farkındayım ama benim sana tavsiyem şudur. Hocalarının senden kusursuz bir program istediğini sanmıyorum. Sen sanki iki bilgisayarın iletişebilmesi için hiçbir engel yokmuş gibi varsayarak sistemini tasarlayabilirsin. Çalışmana başlamadan önce internette bulabileceğin bilgisayar ağları ile ilgili temel dökümanları okursan faydalı olacağı kanaatindeyim.

alinti ysbilgin.

IRCForumlari.NET Reklamlar
sohbet odaları sohbet odaları Benimmekan Mobil Sohbet