Tekil Mesaj gösterimi
Alt 09 Ağustos 2010, 14:22   #5
Adm
Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
IF Ticaret Sayısı: (0)
IF Ticaret Yüzdesi:(%)
Cevap: Zorunlu eğitim 12 yıl oluyor

glu Nickli Üyeden Alıntı
Bu forumdaki linkleri ve resimleri görebilmek için en az 25 mesajınız olması gerekir.
*Dünyanın hiç bir yerinde eğitimden tutun saglıga, saglıktan tutun spora kadar yapılan yeni sistemlerin hiç biri hemen sonuc vermez. Misal sizler dikildikten 5 gün sonra elma veren bir elma agacı gördünüz mü ? Evet şuan sistemde bir karmaşıklık var bu su götürmez bir gercek ancak bizler ne kadar sabırlı olursak o kadar iyi olacagına eminim. Sorunlar ve sıkıntılar olabilir ama bizler olumsuz yönüne bakmaktansa Olumlu yönüne bakalım bu yeni sistemin. Millet Lise 4'ün gereksiz oldugunu düşünüyor ancak birde şu yönden bakın ; Eskiden Liselerin 3 yıl olmadı dogaldı cünkü nesil şimdiki kadar kücük değildi eskiden Liseye başlama yaşı 15-16 idi şuan'a baktıgımızda 1997 dogumlular liseye alınıyorlar ve nesil git gide kücülüyor. Şimdi düşünün 13 yaşında Liseye başlıyan bir genc eski sisteme göre 16-17 yaşında mezun olacak ve Universiteye yerleşecek, Üniversite ortamlarını bir cogumuz biliyoruz Lise gibi değildir universiteler Her yerden ve her düşünceden insanlar vardır 17 yaşındaki tecrübesiz bir cocuk için bence tehlikeli ortamlardır Universite Ortamları. Bu yaştaki gencler kendilerini kolay kolay kontrol edemezler ve gencligin verdigi heycanla düşünmeden hareket ederler. Bu sebepten Lisenin 4 yıl olması ve Fazladan 1 yıl daha okumaları onlara + bir tecrübe kadar hemde yaşları belirli şeyleri anlama ve idrak etme seviyesine gelir.
* Birde olaya şu yönden bakalım gecmişte zorunlu eğitim diye birşey yoktu. İlk önce 5 Yıl oldu zorunlu eğitim Daha sonra 8 yıl ve en sonunda 12 yıl. Bunun ne kadar önemli bir gelişme oldugunu eminim herkes anlıyordur.Örnegin Lise mezunu olan gencler -YGSye giren ögrenci sayısını baz alıyorum- yani 1,2 milyon gencin %50si Önlisans veya Lisans programına yerleşecekler. Bu gercekten cok buyuk bir rakam. Ve seneler Gectikce Universiteler yerleşecek ögrenci sayıları gittikce artacaktır. Şuan baktıgımızda 81 ildede Üniversite var. Bu gercekten harika bir olay. Yukarıda dedigim gibi Sistemde agırlıklar aksaklıklar var evet ama sabırlı olmalıyız bu sistemi derinlemesine incelersek gercekten cok guzel bir sistem oldugunun farkına varırırz.

Böyle mantıklı düşünen insanların varlığı beni ziyadesiyle mutlu ediyor
Bu forumdaki linkleri ve resimleri görebilmek için en az 25 mesajınız olması gerekir.
) Maalesef toplumsal bir yaramızdır bu acelecilik. Dünya çapında bir sporcu alırısnız "ulan neden oynamıyor, neden o golü kaçırdı, yazıklar olsun sana verilen paralara.. vs." gibi yakarışlarda bulunulur aynı şey teknik direktörler içinde geçerlidir. Ne beklenir ki? İnsanın elinde sihirli bir değnek mi vardır da bu yakarışlar ondandır, hemen dokunsun ve her yer ışıl ışıl olsun. Öyle mi!? Hewleki bu iş eğitim işiyse bekleyeceksiniz. Öyle biranda sistenin oturmasını ve dişlilerin tıkır tıkır işlemesini beklemek haksızlık olur. Eğitim ciddi bir iştir emek ister sabır ister. Tabikide herşey süt liman değildir ülkemde ama Sayın Bakanımız birşeyler yapmaya çalışıyor. Fakat benim eleştirim eğitim süresinin ha 8 ha 12 yıl olmasıdır. Süre değildir bireylerin sosyal ve kültürel benliklerine katkı sağlayacak olan; o eğitimi veren öğretmenlerin kalitesidir. Zihniyet değişmeden yapılan niceliksel değişiklikler pekte fayda sağlamayacaktır.

IRCForumlari.NET Reklamlar
sohbet odaları reklam ver Benimmekan Mobil Sohbet