Tekil Mesaj gösterimi
Alt 09 Eylül 2010, 14:50   #1
System
~ Zirvala.Com ~
Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
IF Ticaret Sayısı: (0)
IF Ticaret Yüzdesi:(%)
12 Eylül zihniyetini

Bu forumdaki linkleri ve resimleri görebilmek için en az 25 mesajınız olması gerekir.
Başlamamış davalarda zamanaşımının söz konusu olamayacağını belirten Başbakan Erdoğan, “12 Eylül’ün darbeci zihniyetini milli vicdanlarda mahkûm ediyoruz” dedi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 12 eylüldeki referandumda “Hayır” diyeceklerin “darbe anayasasını savundukları gerekçesiyle darbeci olduğunu” söyledi. Darbecilerin yargılanıp yargılanamayacağı yönündeki tartışmaya dikkat çeken Erdoğan, “Ama başlamamış davalarda bir defa zamanaşımı olmaz. Oralarda işkenceler neticesinde idamlar şunlar bunlar sebebi ile o ölen insanlara bir iadeyi itibarın sağlanması bu devlet olarak görevimizdi. Bu hükümet olarak devletin bu görevini bu değişiklikle yerine getiriyoruz” dedi.
NTV’de canlı yayına katılan Başbakan Erdoğan, Oğuz Haksever, Nermin Yurteri, Banu Güven ve Ruşen Çakır’ın sorularını yanıtladı. Erdoğan’ın konuşmasının özeti şöyle:

Siyasi üslup

Ana muhalefet partisi lideri sürekli bir iftira kampanyası içinde. Diğer muhalefet partisi hiç olmayan şeyleri olmuş gibi göstermenin gayreti içinde. Biz iktidar olarak niçin gerilim isteyelim, bu bizim aleyhimize olur ama muhalefet gerilimden nemalanmak ister. Biz bu konuda hassasiyetimizi hep koruduk. Ramazan ayı içine gelmesi sebebiyle ifadelerde sertlik olabilir ama hakaret tarzı şeylere hiç girmedik. Ama bir ana muhalefet partisi lideri şahsımı kalpazanlıkla suçlayacak kadar ileri gitmiştir.

‘Hayır’ diyen darbeci

Bana göre darbe anayasasını savunanlar darbecidir. Normal zamanda ne söyleniyordu ‘biz darbe zihniyetine karşıyız dolayısıyla bu darbe anayasasının değişmesi gerekir’ diyorlardı. Bunu söyleyenler nasıl oluyor da kalkıp darbe zihniyetinin ortaya koyduğu bir anayasayı destekliyorlar. 92’ye 8 çıkan bir neticeydi değil mi 12 Eylül. Nasıl oldu bu? Baskılarla değil mi? Şimdi benim milletim bunu aynı şekilde geri çeviremez mi? Tam tersine çevrilebilir, 12 Eylül’le bir yüzleşme bu. Burada 26 madde ile biz yeni bir anayasanın ilk adımını atıyoruz. 2011’den sonra da daha katılımcı geniş tabanlı bir anayasayı birlikte hazırlayalım... Şu anda darbe sürecini yaşayan insanlardan ‘niye evet diyorsun’ diye tehdit altında olanlar var. İşkence görenler, tırnakları sökülenler bunu hatıratında yazanlarda tehdit altında olanlar var. Koruma istediler ve verdik bizde.

Gerçeker’e yanıt

Kamu Denetçiliği Kurumu’nun kurulması kuvvetler ayrılığı ilkesine aykırı değildir. İkincisi savcıların idari görevleri bakımından yapılacak denetim, araştırma, inceleme ve soruşturmaların Adalet Bakanlığı’nın etkisi ve baskısı altındaki adalet müfettişleri ile hâkim ve savcılık mesleğinden gelen iş denetçilere bırakılmış olması sebebi ile Adalet Bakanı’nın denetim süreçlerini etkileme olasılığı söz konusu olabilir. Bu durumun kuvvetler ayrılığı ve hukuk devleti ilkelerine aykırılık taşıdığı ileri sürülmüştür. Bunlar bilgi kirliliğidir.

BDP’nin boykot kararı

Özerklik meselesinde özerk olmayan ne? Türkiye’nin içinde bunlar kendileri demokratik özerkliği isterken neyi kast ediyorlar. Bizim bayrağımızın renginde hepsinin rengi var. Bizim birliğimizi, beraberliğimizi bozmanın gayreti içine girmeye ne gerek var. Resmî dil Türkçedir ama kendi dilini kullanabilirsin, buna da herkesin saygısı olmalı. Ama kalkıp da resmî dil olarak Kürtçe’yi dayatmaya kalkarsan böyle bir şey olmaz... Elden bir defa silahı bırakmak suretiyle sürecin içine girsinler. Biz sürecin içinde olmadığımız sürece bu çözülmez diyorlar. Benim Kürt kökenli vatandaşım sürecin içinde BDP’de olarak mı olacak? AK Parti’nin içinde Kürt kökenli vatandaşlarım olduğu zaman onlar sürecin içinde değil mi, CHP’de olduğu zaman değil mi? BDP’nin pankartlarından birinde oy sandığının üzerinde çarpı işareti vardı. Demokratik parlamenter sistemde, demokratik hayatın vazgeçilmez unsuru olan bir siyasi parti kalkıp da oy sandığının üzerine çarpı işaretini koyar mı? Boykot bana göre milli iradeye ipotek koymaktır.

Darbecilerin yargılanması

Dokunulmazlıkları en azından bir yüzleşme olsun diye bunda getiriyoruz, bu pakette. Ama başlamamış davalarda bir defa zamanaşımı olmaz. Bunlarla ilgili böyle süreç olmadığı için zamanaşımı olmaz. Oralarda işkenceler neticesinde idamlar şunlar bunlar sebebi ile o ölen insanlara bir iadeyi itibarın sağlanması bu devlet olarak görevimizdi. Bu hükümet olarak devletin bu görevini bu değişiklikle yerine getiriyoruz. En önemlisi, bir zihniyet milli vicdanda mahkûm ediliyor bu değişiklikle biz bunu da başarmış olacağız.

Gözaltında kayıplar

Elinde bilgisi, belgesi olanlar bize yardımcı olsun biz bunları sonuca kavuşturmaya gayret edelim. Bizim dönemimizde faili meçhul adeta yok noktasındadır. Cumartesi Anneleri ile ilgili olarak Cumartesi Anneleri’nin genelinin faili meçhullerin mensubu oldukları noktasında değilim. Aldığım bilgiler şudur; Cumartesi Anneleri’ni istismar edenlerin olduğu konusudur. Cumartesi Anneleri o faili meçhullerin kendileri olmaları halinde bilgi bulgu ne varsa biz bunların üzerine gideriz. İsterlerse Cumartesi Anneleri ile seve seve görüşürüm.

Bedelli askerlik

Bedelli askerlik konusunda bir çalışma yok. Burada beklentiyi arttırmamak gerekir. Bu konu üzerinde de şu an konuşmayı gereksiz buluyorum. Ama hakikatten böyle bir adımın atılması noktasında bir gelişme olursa açıklarız.

Bono’nun hediyesi

Ben Bono’nun verdiği iPod’u küçük kızım Sümeyye’ye hediye ettim hemen anında. Fakat bunu söylemişken burada özellikle U2 yıllar yılı Türkiye’ye gelmedi. Bono niye gelmedi? Niye gelmiyor? Bunlar söylenirken, arkadaşlarımız çalıştılar, gayret ettiler ve grubu Türkiye’ye getirdiler. Gerek iki devlet bakanı Egemen Bağış ve Hayati Yazıcı Avrupa Kültür Başkenti 2010 İstanbul projesi kapsamında bunu gerçekleştirdiler. Düşünün Olimpiyat Stadı’nda on binlerce insan ve Bono, Egemen Bağış Bey’e teşekkür ediyor. Egemen Bağış Bey’e teşekkür ettiği anda orada gençler bir yuhalama çekiyorlar. Şimdi bu anlayışı, bu zihniyeti neyle izah edeceksiniz. Burada büyük bir erozyon yaşıyoruz.

‘Sizden öğrendik Başbakanım’

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 2012 Avrupa Şampiyonası Eleme Grubu’ndaki Türkiye-Belçika futbol maçına ilişkin bir soru üzerine de maçın ikinci yarısını izleme fırsatı bulduğunu söyledi. Canlı yayına telefonla bağlanan futbolcu Arda Turan ile konuşan Erdoğan, milli futbolcuya “Yine şanslısın. Bir yerlere vurdurarak bilardo gibi gol attın” dedi.
Arda’nın “Başbakanım sizden bir şeyler öğreniyoruz hayırlısıyla’’ demesi üzerine gülen Başbakan Erdoğan, maçın çekişmeli geçtiğini belirterek, “Öldük, öldük, dirildik’’ dedi.

Zirvala.com - Sohbet ve muhabbetin adresi..

IRCForumlari.NET Reklamlar
sohbet odaları reklam ver Benimmekan Mobil Sohbet