Tekil Mesaj gösterimi
Alt 21 Ekim 2010, 15:09   #4
Hande
Guest
Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
IF Ticaret Yüzdesi:(%)
Cevap: ~*türkiye’de kürt alevi var mıdır?

merhaba, öncelikle fikirlerini sunduğun için ve konuya ilgi gösterdiğin için teşekkür ederim Ruhadam

Alıntı:
Şu cümle hiç olmamış.. Kendini tarihçi sanan... Allah aşkına, tarih üzerine kaç kitap yazdın, kaç makale yazdın, kaç kurumda üst düzey yönetici oldun? Bu sorular çoğaltılabilir. Birinin düşüncelerini beğenmek yada beğenmemek senin hür iradendir. Kimse karışamaz. Ancak birisinin yargılayabilmen için yada o kişinin mesleki erbablığı hakkında bu denli uç yorumu yazabilmen için o kişiden sanırım bir kaç gömlek üstte olman gerekmektedir.

Akli ve dengesi yerinde olan her düşünebilen insan bir konu hakkında fikrini beyan edipte onu doğru bulduğu şekilde savunabilir.
Buna düşünce özgürlüğünden ziyade; düşünce/fikiri özgürce ifade etme hakkı diyoruz.
Demem o ki sizin dokunulmaz kılıpta bir vatandaşın bir doktorun üstünde söz hakkını kullanması kısıtlanamaz..
bir insan yüzbinlerce kitap yazıp binbirlerce araştırmalar yapmış olupta eserlerinin kifayetsiz olmasıyla karşı karşıya kalabilir.

Alıntı:
Gelelim yazıda ki buram buram sosyalizm kokusuna... En son cümlesinden başlıyorum ki yazdığımız yazı daha akılda kalıcı olsun. İnsana Türk sıfatı taktığımız zaman tabi ki bizim için daha önemli olmaktadır.

İnsana Türk sıfatını taktığınız zaman sizin için daha mı önemli oluyor.İnsanlar şu milliyetçiliği bırakamadılar bir türlü.İnsan kendisini nasıl tanımlarsa öyle yaşar, toplumun tanımlamalarıyla yaşasaydı, her gün farklı bir tanımlama yapılıp, her gün farklı bir kimlik yapıştırılırdı üzerlerine...

Alıntı:
Çünkü kişi kendi kanından olanı daha çok önemsemektedir. Bugün iki kişi yere düşse önce insan kendi kardeşini yerden kaldırır. Türk milletine mensup olanlar bizim için bu yüzden doğal olarak önemlidir. Milliyetçiliği insanlar neden bıraksın ki ? Milliyetçilik bir devletin dinamikleridir. Bugün ister tarihsel açıdan değerlendirelim ister sosyal olarak değerlendirelim. Milliyetçiliğin olmadığı bir devlet anlayışı hangi zamanda olmuş ?

Bir ülkenin milli bütünlüğüne ve birliğine karşı gelmiyorum.
gelemem. hiç bir hukuk buna karşı gelemez.
Ülkenin bütünlüğü demek içinde yaşayan vatandaşların bir milli kimliğe sahip olmaları demektir. Ama sanılmasın ki 'a milli kimliği.. b milli kimliğinden değerlidir.. yücedir.. daha önemlidir..'
Irkçılığa karşı genilmesini tekrarlamama gerek yoktur diye umuyorum şayet tarihte bir çok şovenizm ve ırkçılık manifestolarının insanları INSANLIKTAN uzaklaştırdığına şahit olduk bu yuzden yere düşen Türk kardeşime can olurum kucak açarımda söz konusu Fransız ise.. önce Türk'ü kurtarırım sonra Fransız'ı.
Lakin.. insanları hala yaşadığımız yüzyılda bu şekilde 'ayırmak' oldukça üzücü.
Enternasyonalist bir görüşe herzaman davet etmişimdir.
Siz sadece X Cumhuriyeti Vatandaşları değilsiniz.. herşeyden önce Dünya Vatandaşlarısınız.. ve INSANLIK arasında toprak sınırı yoktur.

Alıntı:
Alevilikle ilgili ise... Bildiğim kadarıyla 4 hak mezhep var, bunlardan Alevilik kaçıncı sırada ???? Yukarıda yazılmış Hülya Avşar kürt değil Türk'tür diye. Bugün kardeşim bu cümleyi bu ülkede ilk kuran Yusuf Hoca olmuştur. Hangi karalama kampanyasında şovanistlikten bahsediyorsunuz siz ?

Makalede ki amaç karalamak degildir, elestirmektir.

Alıntı:
1915 olaylarında yerlerinden ayrılmak istemeyen Ermenilerin kürt olduğunu iddia ettikleri aşikar bir hadisedir. Bir olayı değerlendirecekseniz oturup her açıdan değerlendireceksiniz. Siz Türkmen olun kürt olun farketmez. Bağlı olduğunuz devlet yerine gidip şah ismail'i desteklerseniz devletin bekası için sizi katledebilirler. hangi vaatlerle şah ismail'in yanında yer aldı 40 bin türkmen alevi ? Dediğim gibi bir hadiseyi değerlendirirken her açıdan değrlendirmekte fayda olduğunu düşünüyorum.

Hiç bir hukukta devletin katledebilme hakkina sahip oldugu gorulmemistir, degil ki bir dusunce "suç"undan dolayi, katledilmek?
Hala bunlara inaniyor musunuz gerçekten?
Devlet dokunulmaz değildir.
Devleti devlet yapan HALKtır; devletin vatandaşlarıdır
eğer devlet amacından şaşarsa haliyle isyanlarda olur.

Alıntı:
Bu arada islamiyet yorumu diye nitelendirdiğiniz din ne diye kendini ayrı bir din gibi göstermeye çalışmaktadır ? Neden ibadeti cami yerine cem evlerinde yapmak istemekte veya kkalkıp zorunlu din eğitimine karşı çıkmaktadır ? Ben Hanefi mezhebine tabii kişilerin buna isyan ettiğini görmedim.. Hani bir söz vardır ya, Hırsızın hiç mi suçu yok ????

Bunun açıklaması şudur bildiğim kadarıyla zamanında Hz. Ali camide bıçaklandığı için Hz. Ali yolunda ilerleyenler camilere gitmeye korkmuşlar ve bu yüzden farklı topluluklar belirlemişler.. farkli yerlerde birleşmişler.
Herşeyin üstüne geçiyorum
Olay camiye gidip gitmemek değildir bence..
İnsanların düşüncelerine saygı ve anlayış göstermeniz gerekiyor.. kendisini müslüman hisseden herkes camiye gitme zorunluluğu yok (kuranda bu geçiyor ne saçmalıyorsun sen Nora diyebilirsiniz şayet kuran'a uymadığı için onu yargılayacak olan Allah'tır siz değil.)

-sevgiler-

IRCForumlari.NET Reklamlar
sohbet odaları sohbet odaları Benimmekan Mobil Sohbet