Tekil Mesaj gösterimi
Alt 22 Ekim 2010, 12:02   #5
Ruhadam
Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
IF Ticaret Sayısı: (0)
IF Ticaret Yüzdesi:(%)
Cevap: ~*türkiye’de kürt alevi var mıdır?

Öncelikle Nora yazıdıklarıma cevap verdiğin için ben teşekkür ederim.

Sanırım yazdığım cümlelerden ötürü ırkçılık yaptığımı düşünmene neden oldum. Öncelikle şunu belirteyim. Türk'üm. Ondan öncesinde Müslümanım. Ve inandığım din, benim ırkçılık yapmamı bana yasak kılmıştır. Benim Türk'lük anlayışım sadece orta asya'dan Anadolu'ya göçüp buraya yerleşip kalan insanlar değil. Bu coğrafya üzerinde yaşayan, lazı, kürdü, türkmeni, abhazı ve diğerlerinin bütünlüğünün adıdır. Bu cümleden yola çıkarsan hakkımda daha sağlıklı bir düşünceye varabilirsin. Bir insanın akl-ı selim olması iş erbabına iş öğretme haddini ona vermez. Ben profesyonel olarak spor yapan, geçimini bundan sağlayan biriyim. Sen kalkıp bana televizyondan izlediğin kadarıyla hiç bir birikimin olmadan yada okuduğun 2 kitabın etkisinde kalıp yumruk atmayı öğretmeye kalkarsan komik duruma düşersin. Çünkü ben bu spor için yıllarca emek vermiş, bunun akademik olarak eğitimini almış, ve geçimini bu sayede sağlayan biriyimdir. Bu alanda ki rüştümü ıspatlamışımdır...

Eğer senin devletinin tebaası ayrı bir devlet kurabilmek için, üstelik bu devleti de senin topraklarından alacağı yerler üzerine kurabilmek için sana savaş açarsa, senin insanlarını öldürmeye başlarsa, senin insanların ibadet halindeyken camileri basıp onları pala'larla keserse, sen hem devlet olarak hem de millet olarak bu olaylara tepki gösterirsin. Rus devletinin desteği ile Ermeni çetecilerin yapmış oldukları fiili hareketleri araştırıp görebilirsin. Burada anlatmaya gerek olduğunu düşünmüyorum.

Ve son olarak Hz. Ali (r.a) bizimde değer verdiğimiz bir insandı. Yaşarken cennet ile müjdelenmiş bir sahabeydi. Ancak hiç kimse Hz. Ali'yi kullanarak kalkıp islamiyet'i ayrı bir şekilde yorumlamaya kalkamaz. Aleviler hakkında biraz daha fazla bilgi edinmeni öneririm. Mutlaka içlerinde islamiyeti gerektirdiği şekilde yaşayanlar mevcuttur ancak genel hatları itibariyle değerlendirirsek islam'ın bize emrettiği şeylerin bir çoğunu yaşamamakta ve karşı çıkmaktadırlar. Kimseyi yargılama haddine sahip olmadığımı biliyorum. Bizleri yargılayacak olan mahkeme-i kübra'da Cenab-ı Hak olacaktır.

Saygılarımla...

Dip Not: Dün bu konu üzerine tarihçi bir büyüğüm ile konuştum. Yazılan yazıyı okuttum. Verdiği cevap şu olmuştur. Evet hem Yusuf Hoca doğru söylemiş hemde yazı doğru bir yazı. Ancak yazı biraz çarpıtılarak yazılmış. Sebebi ise ; 1915 olaylarında benimde yazdığım gibi bazı ermeniler kendilerini kürt-alevi olarak tanıtmış. Kürtleşmiş olmak ayrı bir kavramdır. Asimile olmuş Türkmen aşiretleridir yazıda verilenler dedi.Aslında kürt-alevi yoktur. Kürtlemişmiş Türkmen aleviler ve ermeniden dönme kürt aleviler vardır.

IRCForumlari.NET Reklamlar
sohbet odaları reklam ver Benimmekan Mobil Sohbet