Tekil Mesaj gösterimi
Alt 10 Şubat 2011, 15:26   #13
L4roXyL
Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
IF Ticaret Sayısı: (0)
IF Ticaret Yüzdesi:(%)
Cevap: mIRC Scripting'e yeni baslayacaklara oneri/tavsiye

Bende şevketin bu mesajını okduğumda aslında pekte hoşuma gitti diyemem. Ama biraz düşününce hak vermemek elde değil gibi. Ben tam 12 aydır askerim. Şuan bile internete girdiğim zaman tek yaptığım şey(ki aşağı yukarı hergün giriyorum) programlama dillerini araştırmak.

Aslında mIRC Scripting yazı dizilimi çoğu programlama dilinin yazı diziliminden farklı ve daha karmaşık gibi. Zaten mIRC Scripting bir dil olmasa bile, scripting languages(scripting dilleri) niteliğindedir ve hatta öyledir. mIRC Scripting-e ayırdığım zamana bende üzülmüyorum açıkcası. Ama gereğinden fazla zaman ayırdığım için pişmanım diyebilirim. Tam 6 yıldır mIRC Scripting kodluyorum ve bilmediğim bir yanı yok/öğreneceğim bir yanıda kalmadı desem yalan olmaz mIRC Scripting için. Keşke bu zamanımı diğer programlama dillerine ayırsaydım diye kendime çoğu zaman söyleniyorum da. Neyse bunları geçelim.

Bende size farklı olarak birkaç öneride bulunmak isterim.
Dilleri kategorilendirmek gerekirse(web dilleri dışında/ilgimi çekmiyor);

Türkiye'de rağbet gören diller(gerek iş olanağı, gerek geleceği olan diller)

1- [Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...] (C++ ya göre yavaş bil dildir - Orta ve üst seviyeye yakın bir dildir / OOP)
2- [Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...] (platform sınırı/windows - /OOP) veya [Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...] (orta seviyeli dillerdir) (C++ en hızlı dillerden biridir)
3- [Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...] (Delphi diye bilinir gerçi IDE'sinin adıdır - Yüksek seviye dildir - Dünyanın en iyi IDE'sine sahibtir düşüncesindeyim)

Eğer kolay ve kısa kodlarla işler yapmak istiyorsanız, kısacası şiir yazar gibi kod yazmak istiyorsanız;

1- [Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...] (dünyadaki en rahat ve basit kod yazım şekline sahib dillerden birisidir, türkiyede daha yeni yeni rağbet görmeye başlasada google'ın 3. resmi dilidir, iyi seviyede python bilenler google'da iş imkanıda bulabilir - orta seviyede bir dildir)
2- [Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...] (nesne yönelimli güzel bir dildir)
3- [Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...] (google'ın resmi saydığı dillerden birisidir - birçok hazır kaynak kodu mevcuttur)

Eğer programlamaya yeni başlayacaksanız;

[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...] veya [Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...] ile giriş yapın. Devamında [Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...] veya [Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...] öğrenin zaten gerisi size çerez gibi gelecektir. Hı, yok ben bunlardan uzak kalıp direk kodlayacağım program yapacağım bana onu söyle derseniz; tabikide direk [Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...] öğrenin.

Yok ben daha farklı(Fortran, D, Lisp, Cobol, Oracle vs..) bir dil öğrenmek istiyorum diyorsanız [Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...] tıklayarak yüzlerce dil içerisinden dilediğinize bakabilirsiniz.

D.not: Ben [Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...], [Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...] ve [Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...] üzerinde yoğunlaşmaya başladım.

L4roXyL (Hasan AYDENİZ)

IRCForumlari.NET Reklamlar
sohbet odaları reklam ver Benimmekan Mobil Sohbet