Tekil Mesaj gösterimi
Alt 13 Eylül 2011, 22:37   #1
Ecrin
Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
IF Ticaret Sayısı: (0)
IF Ticaret Yüzdesi:(%)
İlaç israfında şok rakam

Türk Eczacıları Birliği Başkanı Erdoğan Çolak, akılcı olmayan ilaç kullanımının Türkiye'ye yıllık maliyetinin yaklaşık 1 milyar dolar olduğunun tahmin edildiğini söyledi.

Avrupa Birliği (AB) tarafından desteklenen ''Akıllı Çocuk Akılcı İlaç Kullanır'' projesi, Türk Eczacıları Birliği Merkez Binası'nda düzenlenen seminerle başladı. Proje kapsamında yaklaşık 3 bin ilköğretim öğrencisine akılcı ilaç kullanımını konu alan kitapçık ve broşür dağıtılacak.

TEB Başkanı Erdoğan Çolak, seminerde yaptığı konuşmada, ilaçların doğru kullanılmamasının önemli sağlık sorunlarına yol açabildiğini ve ağır ekonomik kayıplara neden olabildiğini söyledi. Akılcı olmayan ilaç kullanımının Türkiye'ye yıllık maliyetinin yaklaşık 1 milyar dolar olduğunun tahmin edildiğini ifade eden Çolak, maliyetin en aza indirilebilmesi için herkesin ilaç kullanımında duyarlı hareket etmesi gerektiğini bildirdi.

Çolak, akılcı ilaç kullanımı konusunda farkındalığı artırmak ve toplum bilinci oluşturmak için ''Akıllı Çocuk Akılcı İlaç Kullanır'' temasını içeren bir proje hazırladıklarını belirtti.

Bilinçli ilaç kullanımı konusunda kişilerin çocukluk dönemlerinden başlayarak eğitilmesi gerektiğini ifade eden Çolak, bu nedenle projenin ilköğretim çağındaki çocukları hedef aldığını, çocuklar aracılığıyla da geniş kitlelere ulaşmayı hedeflediklerini dile getirdi.

Proje Koordinatörü Sahra Daşdemir de Ankara, Eskişehir, Kırşehir, Kırıkkale, Yozgat ve Çorum'da belirlenen okullarda 4, 5 ve 6. sınıflarda okuyan 3 bin ilköğretim öğrencisinin, düzenlenecek seminerlerle akılcı ilaç kullanımı konusunda doğrudan bilgilendirileceğini söyledi.

Öğrencilere, bu konuyu işleyen metinlerin ve karikatürlerin yer aldığı rehber ve broşür dağıtılacağını anlatan Daşdemir, ''Okullara afişler asılacak. Mart ayı içinde de bu konuyu işleyen tiyatro oyunu gösterilecek. Tiyatro oyununun görüntüleri çoğaltılarak Türkiye genelinde tüm İl Milli Eğitim Müdürlüklerine gönderilecek'' dedi

IRCForumlari.NET Reklamlar
sohbet odaları sohbet odaları Benimmekan Mobil Sohbet