Tekil Mesaj gösterimi
Alt 03 Mart 2012, 19:17   #1
Neo
Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
IF Ticaret Sayısı: (1)
IF Ticaret Yüzdesi:(%)
4+4+4 eğitim sistemi başlıyor

Bu forumdaki linkleri ve resimleri görebilmek için en az 25 mesajınız olması gerekir.

AKP’nin okulöncesi eğitimi zorunlu hale getirmek yerine, ilköğretim çağı yaş grubunu bir yaş düşürme hazırlığı; ilköğretimin 5-13 yaş aralığına inmesiyle birlikte İslam inancına göre mükellefiyet çağına giren kız çocuklarını “yatılı okul”, “karma eğitim” ve “türban yasağına” takılmalarını kısmen engelleyecek. İmam-hatip okullarına başlama yaşı da 10’a düşecek. Yükseköğretime girişte okul başarı puanın hesaplamalarında yapılan değişiklikle en düşük baraşı puanı da 12’den 30’a çıkarılarak, bireysel başarı ön plana alındı.

Zorunlu eğitimin 12 yıl olduğu , 4+4+4 sisteminde hükümet ilk adımını atmaya hazırlanıyor.

Hedefin mesleki eğitimi arttırmak olduğu söyleniyor . Meslek lisesi mezunlarına yönelik uygulanan katsayı adaletsizliğinin giderilmesine yönelik olarak YÖK kanununda değişiklik yapılacaktır . Zorunlu eğitimin 12 yıla çıkartılması ile birlikte 4+4+4 olarak uygulanacaktır. İlköğretimin 4.sınıfından sonra öğrenciler yönlendirmeli eğitime tabi tutulacaktır. İlköğretimin 4.sınıfından sonra öğrenciler yeteneklerine göre mesleki eğitime yönlendirilecektir . Bu yeni sistemle ilköğretimin ikinci kademesinden sonra zorunlu eğitimi açıköğretim yolu ile tamamlama şansı verilecektir.
Şimdi bu yeni sistem eğitimin olumlu ve olumsuz yönlerini inceleyelim.
Olumlu tek yönü:
-Eğitimin 12 yıla çıkmasıdır.
Olumsuz yönleri:
-Çocuklar için açık eğitim okuldan kopma gibi ciddi bir soruna yol açacaktır.
-Kız çocuklarının eve kapatılması gündeme gelecektir.
-Okul hayatından koparılan çocuklarda sosyal aktivite ve ilişkilerde noksanlıklar oluşacaktır.
-Çocuklar okuldan alındıkları takdirde görsel sanat ve yeteneklerden de uzaklaşacaklardır.
Her yeni uygulamada olan çocuklarımıza oluyor . Bizler onları deneme tahtası gibi kullanıyoruz . Ya tutarsa? SBS sitemi ile özel dershanelere iyi paralar kazandırdık .
Bakalım bu yeni sistemle kimler kazanacak ?
Çocuklarımızın geleceği ile oynuyoruz . Bence bu uygulama denemesi yapılmadan önce tüm uzman eğitimcilerin katılımıyla bir toplantı yapılmalıydı . Olumlu ve olumsuz yönleri değerlendirilmeli ona istinaden ne yapılmasının çocuklarımızın eğitimi için daha iyi olacağına karar verilmeliydi.
Çocuklarımız için her şeyin hayırlısı diyorum.

Yorum sizin, bukarar nekadar dogru?

IRCForumlari.NET Reklamlar
sohbet odaları reklam ver Benimmekan Mobil Sohbet