Tekil Mesaj gösterimi
Alt 30 Nisan 2012, 17:55   #1
Deep
Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
IF Ticaret Sayısı: (0)
IF Ticaret Yüzdesi:(%)
Helper Röportaj : tim3

IRCForumlari.Net "Helper Röportaj" serimize Soyle.Net Help founderi tim3 (@[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]) ile devam ediyoruz

Deep : Merhaba tim3 nasılsınız?

tim3 :
Tesekkur ederim iyiyim, sen nasilsin?

Deep
: İyiyim bende teşekkür ederim.
Deep
: Öncelikle röportaj teklifimizi kabul ettiğiniz için IRCForumlari.net adına ve kendi şahsım adına teşekkür ederim.
Deep
: Kısaca sizi tanıyabilir miyiz? tim3 kimdir?

tim3 :
Ben tesekkurlerimi sunarim, beni roportaja layik gordugunuz icin.
tim3 :
Adim Hasan, 26 yasindayim. Istanbulda Ozel bir universitede Uluslarasi Lojistik ve Tasimacilik bolumunu okumaktayim.

Deep
: Güzel bölüm
Deep
: Real hayatınızda neler yaparsınız peki?

tim3 :
Gelecegin meslegi olarak goruluyor, is imkanlari da oldukca iyi.
tim3 :
Okulun bitmesine son 2 ay kaldigindan oturu, suan tum zamanimi projeler, odevler ve ardina gelen sinavlara ayirmaktayim.
tim3 :
Bos zamanlarimda ise, arkadaslarimla vakit gecirmekten ve bir kac duble birsey icmeyi severim.

Deep
: Böylelikle sizide bir nebze tanımış olduk.
Deep
: IRC ile tanışmanız nasıl oldu peki?

tim3 :
99-2000 yillari arasinda populer olan half life ve ardi sira gelen Counter Strike'in en yakin takipcilerindendim.
tim3 :
Bulunmus oldugum yer ve arkadas ortami da daha da tetikledi. Internet cafe ile baslayan seruven ile, sohbet programi olan mIRC'i bir arkadasimin tavsiyesi ile giris yaptim.
tim3 :
O donemde giris yaptigim sunucu, ttnet idi. Fakat sadece sohbet amacli ve tanimak icin giris yapmistim.
tim3 :
Ilk baslarda zevk almayip kapayip, counter-strike'ye devam ediyordum. Daha sonraki zamanlarda ise hosuma gidip, arkadaslarla muhabbet etmeye basladim
tim3 :
Bu sure cok uzun olmadi cunku bilgisayar oyunlari daha cok ilgimi cekiyordu kismi olarak girislerim yine olmustur fakat 2004 de yilinda E-kolayda ust yonetici olan bir arkadasimin tavsiyesi ile giris yaptim tekrardan.
tim3 :
Sohbet etmek vb. tur konulardan ziyade daha cok kullanilan komutlar ilgimi cekmekteydi.
tim3 :
O donemde arkadasimin E-kolay'i birakmis ve yakin arkadasi olan Numberone ile beni tanistirmisti.
tim3 :
Bana, irc komutlari bolumunde kendimi gelistirmemi ve yeterli duzeye gelince kendisiyle beraber calisabilecegimi belirtmisti ve bunun uzerine Help departmaninda bulunan Naughty(Helpsop) tarafindan bireysel egitim almaya basladim.
tim3 :
Bunun ile birlikte help ile tanismam ve bundan sonraki zamanlarda ayrilamaz bir parcam oldugunu soyleyebilirim.

Deep
: IRC ile birlikte help dünyası ile de nasıl tanıştığınızı anlamış olduk.
Deep
: Sanırım bir çoğumuz IRC ile internet cafe yolu ile tanışmış gözüküyoruz.
Deep
: Peki şimdiye kadar hangi sunucularda/hangi mevkilerde görevler aldınız?

tim3 :
Ekolay.Net -> Helpsop
tim3 :
Sohbet.Net -> IRCMaster
tim3 :
Muhabbet.Net -> HelpFounder
tim3 :
Zurna.Net -> HelpFounder

Deep
: Gayet güzel ve başarılı bir geçmişe sahipsiniz.

tim3 :
Tesekkur ederim, eksik olmayin.

Deep
: Geçenlerde Soyle.Net sunucusunun help sistemi ile bilgilendirme yapılmıştı.
Deep
: Güzel bir sistem kurmuşsunuz.
Deep
: Bunun yanında peki gerçekleştirmek istediğiniz farklı projeler bulunuyormu?

tim3 :
Sistemi aslinda, 2009 yilinda ilk buraya geldigimizde kurmustum. Tabiki sadece ben degil, ekip arkadaslarimin da buyuk etkisi vardir.
tim3 :
2009 yilindan beridir, ayni sistem ve islev kullanilmaktadir. Benim ayrilmamdan sonra, sistemde editler ve degisiklikler mevcuttur. Fakat temel olan seyler aynidir.
tim3 :
Bu da beni mutlu etmektedir.
tim3 :
Gelecek icin birkac projem bulunuyor fakat henuz sistemini tam olarak olusturmadigimdan, calismalarina baslamadim.
tim3 :
Yeni bir sistemi olusturdugumda, degerli IF kullanicilari ile paylasacagim mutlaka
Bu forumdaki linkleri ve resimleri görebilmek için en az 25 mesajınız olması gerekir.

tim3 :
Deep -> Geçenlerde Soyle.Net sunucusunun help sistemi ile bilgilendirme yapılmıştı
tim3 :
Evet, birkac degisik tarzda fikir uretip uyguladim. Bunun yani sira Helperlere +q flagi eklenmistir.
tim3 :
Bu sunucu icin karsiliksiz hizmet verip; bu degerlere de fazlasi ile hak ettiklerini dusunup, boyle bir uygulama getirdim.
tim3 :
Bana bu konuda desteklerini ve guvenini esirgemeyen INCARA ya buradan tesekkurlerimi sunuyorum.
tim3 :
Sistem icin gerekli aciklama zaten baslik altinda belirtiliyor, ilgilenen arkadaslar o baslik altindan okuyabilirler.

Deep
: Teşekkür ederim tekrar bilgilendirmeniz için.
Deep
: Yeni projelerinizide paylaşmınızı bekliyoruz tabi
Bu forumdaki linkleri ve resimleri görebilmek için en az 25 mesajınız olması gerekir.

Deep
: IRC ve help bitiyor/bitti deniliyor. Bu düşüneceye katılıyormusunuz?

tim3 :
Mutlaka, yeni bir proje de paylasimlar yapacagiz.
tim3 :
IRC bitmedi aslinda, insanlarimiz bir konuda takilip kaliyor ve onun uzerinde gidiyorlar malesef.
tim3 :
Objektif olarak olaya bakildigin, "facebook, twitter" vb. tur sosyal paylasim sitelerinin artmasi IRC deki user sayisinin azalmasina etken olmustur.
tim3 :
Fakat bu tur sosyal paylasim siteleri bir sure sonra, girme istegi birakmamakta ve yapilan yenilikler cazip gelmemektedir.
tim3 :
IRC ise, sohbet etmek icin kullanilan ilk yazilimlardan bir tanesidir.
tim3 :
Onceki yillarda kullanilan, ICQ vb. tur programlari suan gunumuzde rastlamamaktayiz. Fakat IRC o günde vardi.. Simdi de var..
tim3 :
Bu konuya genis bir yelpazeden bakildiginda, net ve acik bir sekilde gorulebilmektedir.
tim3 :
Help ise,
tim3 :
Bitmiyor sadece kan kaybediyor su durumda. Cunku bilgi dagarcigi henuz yeni olusan (IRCd-SVS komutlari hakkinda) kisilerin, gunumuzde Founder olmasi kacinilmazdir.
tim3 :
Bu konu ciddi ve ozel bir durumdur. Cunku Sunucunun bel kemigidir Help kanali. Sunucu sahiplerinin yeterli olmayan ilgisizliklerinden dolayi da yasanan buyuk bir problemdir.
tim3 :
Fakat ben kendi ekibim ile en iyi IRCHelp kadrosu olmak icin savas vermekteyiz. Help'in tarihe karismasini degil, Help'in en iyi yerlerde olmasi icin calisiyoruz.
tim3 :
Bizim gibi dusunen herkesi de kutluyoruz.

Deep
: Gerçekten güzel gözlemler ve isabet yorumlar, bende sizinle hem fikirim bu konuda.
Deep
: Help dünyasına yönelen/seçen yeni arkadaşlarımıza ne gibi önerileriniz olabilir peki?

tim3 :
Helperlik sadece teknik konulardan ibaret degildir. Bilgi zamanla olusan bir kavramdir, bunun ile mucadeleyi verdiklerinde gereken bilgiye sahip olacaktir.
tim3 :
Fakat ayni departman icerisinde belli kurallar icerisinde yasamakta onemlidir.
tim3 :
Ortaklasa insanlarin butun olabilme mucadelesidir, onemli olan o ruhu yakalayabilmektir.
tim3 :
Durust ve kisilik sahibi her kisinin, IRCHelp dunyasinda iyi anildigini gormekteyim(z).

Deep
: Teşekkür ederim yine herkes adına.
Deep
: Buradaki tim3 ile Real hayattaki Hasan arasında fark varmıdır? varsa eğer ne gibi farklar var?

tim3 :
Herhangi bir farki oldugunu dusunmuyorum, real de nasil isem burada da oyleyim. Sanirim bu da benim isimi dahi iyi yapmama olanak sagliyor..

Deep
: Kesinlikle.
Deep
: Help dünyasındaki en iyi departman olarak nereyi görüyorsunuz peki?

tim3 :
Diger departmanlari ziyaret etmedim henuz, arastirmam da olmadi. Eminim ki, ayni mucadeleyi dogru ve durust bir sekilde savunan arkadaslarimizda vardir.

Deep
: Biraz kendi departmanınızdan bahsedelim isterseniz.
Deep
: Yönetim kadrosu hakkında bizleri bilgilendirirmisiniz?

tim3 :
Ust yonetimden ziyade, egitmenler benim icin daha onemlidir.
tim3 :
Bu nedenle Egitmenlerin var olusu, departman icerisindeki dengeyi olusturmaya yetmektedir.
tim3 :
Ust yonetimimde ki kisiler ise yillardir beraber calistigim arkadaslarimdir.
tim3 :
Helper alimlarini sinav ile yapmiyorum. Bireysel egitime eklenip, egitimleri bittikten sonra; basari gosterdigi takdirde departmana giris hakki kazaniliyor.
tim3 :
Bu yuzden yukarida da soyledigim gibi, Egitmenlerin var olusu; kemiklerin yerine oturmasindan ibarettir.

Deep
: Eğitimciler her zaman departmanı sırtlayan
Deep
: Asıl emek sahibi kişilerdir
Deep
: Asıl üst yönetim kavramını hak eden kişilerdir diye düşünüyorum bende.

tim3 :
Kesinlikle, onlarin var olusu departmanin zenginlesmesini saglamaktadir.
tim3 :
Ciddi ve onemli bir is yaptiklarinin bilincinde olduklari sure icerisinde, IRC den en cok zevk alan kisilerdir.

Deep
: Founder olarak, helper olarak beğendiğiniz kişiler varmı peki? paylaşırmısınız bizlerle?

tim3 :
Diger departmanlar hakkinda bilgim olmadigimdan, kendi ekibimdeki arkadaslari soylemek zorunda kalirim bu da haksizlik olur diye dusunuyorum.

Deep
: İstediğiniz şekilde dile getirebilirsiniz.

tim3 :
Eminim ki, diger departmanlarda da bu ise gonul veren saygili ve degerli arkadaslarimiz bulunmaktadir.

Deep
: Peki teşekkür ederiz düşünceniz için.
Deep
: Son olarak söylemek istediklerinizi ekleyebilirsiniz.

tim3 :
Helper arkadaslarima son olarak, mucadele ruhunu kaybetmemelerini ve takim olarak o ruhu tasimak icin guclu olmalari gerekmektedir.
tim3 :
Burasi sanal ve onemli olan real hayatlaridir. Bunun bilincinde olmalarini temenni ederim.

Deep
: Teşekkür ediyorum bize vakit ayırdığınız için
Deep
: Real yaşamınızda başarılar diliyorum herkes adına
Deep
: Sağlıcakla kalın

tim3 :
Tesekkur ederim sagolun, gorusmek uzere.

IRCForumlari.NET Reklamlar
sohbet odaları sohbet odaları Benimmekan Mobil Sohbet