Tekil Mesaj gösterimi
Alt 06 Mayıs 2012, 18:37   #1
Deep
Guest
Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
IF Ticaret Yüzdesi:(%)
Kritik karar pazartesi!

Yazılım devi Oracle ile Google arasındaki ‘Java’ davasında kritik gün Pazartesi.

Android işletim sisteminde Java’nın kodlarını izinsiz kullandığı için Google’dan bir milyar dolar tazminat talep eden Oracle, zafere bir adım yaklaşabilir.

Jüri, davanın sürecini oluşturan dört sorudan üçünde ortak karara vardı. Ancak davanın yargıcı, jürinin kısmi hüküm açıklamasını Pazartesi yapacağını açıkladı. San Francisco Bölge Mahkemesi’nde görülen davada, jüri üyeleri dün yargıç William Alsup’a ortak bir karara vardıklarını belirtti. Yargıç, karar verilmesi gereken dört sorudan biri hakkında karara varılamadığı için nihai kararın açıklanmasını Pazartesi’ye erteledi.

Jüri üyeleri, Google ve Oracle çalışanlarının mahkemede verdiği ifadeler doğrultusunda dört soruda karar vermek zorunda. Bunlar, çalındığı iddia edilen yazılımın kar amaçlı mı yoksa kar amacı gütmeyen eğitim amacı için mi kullanıldığı, yazılımın yapısı itibariyle kamu kullanımına açık olup olmadığı, yazılımın ne seviyede ve ne sıklıkta kullanıldığına dayanarak bu durumun ne kadar yasal olduğu, çalındığı öne sürülen yazılımın telif hakkı değeri.

JÜRİ ÇIKMAZDA
Yargıç Alsup, dün jüriden kararlarını açıklamak için hazır olup olmadıklarını sorduğunda, Oracle avukatı Michael Jacobs ile Google’ın avukatı Robert Van Nest de kısmi hükmün hemen açıklanmasını istemişti.

Ancak jürinin bazı üyeleri Pazartesi gününün beklenesini isteyince, görüş birliği sağlanmasına rağmen karar çıkmadı. Jüri sözcüsü, yaptığı açıklamada hangi soruda karara varılamadığını açıklamadı. Jürinin salonu terk etmesinin ardından Alsup duruşmanın Pazartesi günü devam edeceğini açıkladı.
Sekiz buçuk hafta sürmesi beklenen dava, geçtiğimiz ayın ortalarında başlamıştı. Oracle ve Google, davanın ilk kısmını sonlandıran açıklamalarını Pazartesi günü yaptı. Ertesi gün değerlendirmelere başlayan jüri, Çarşamba günü Google’a telif hakkı ihlalini ilgilendiren yeni sorular yöneltti.

Jürinin Perşembe günü hala bir soru üzerinde karara varamaması üzerine, Yargıç Alsup Google ve Oracle avukatlarına kısmi hüküm kabul edip etmeyeceklerini sordu. Oracle teklifi kabul ederken, Google, oybirliğiyle karar alınmasını istediğini veya telif hakkı kısmının yetersiz delil nedeniyle davadan çıkarılmasını istedi.

Google avukatı Van Nest, meslektaşı Jacobs ile yaptığı görüşmenin ardından, kısmi hüküm kararını kabul etti. Google çalışanları, Java yazılımının kodlarını Android işletim sisteminde kullandıklarını itiraf etmişti.

Bu forumdaki linkleri ve resimleri görebilmek için en az 25 mesajınız olması gerekir.

Bu forumdaki linkleri ve resimleri görebilmek için en az 25 mesajınız olması gerekir.
[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]

IRCForumlari.NET Reklamlar
sohbet odaları sohbet odaları Benimmekan Mobil Sohbet