Konu: Saydamadam
Tekil Mesaj gösterimi
Alt 25 Mayıs 2012, 00:57   #10
X
Guest
Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
IF Ticaret Yüzdesi:(%)
Cevap: Saydamadam

VenceRemoS Nickli Üyeden Alıntı
Bu forumdaki linkleri ve resimleri görebilmek için en az 25 mesajınız olması gerekir.
insanın, yalnız gerçeğin ne olduğunu bilmesi yeterli değildir;doğruyu istemesi ve yapması da gereklidir. (goethe)

Uyumak icin dahi bir caba sarfetmemiz gerektigini hic dusunduk mu acaba?

Hayat herseyi gozumuzun icine sokuyor, biz gozumuzu kapatmasak keske.

Melodram Nickli Üyeden Alıntı
Bu forumdaki linkleri ve resimleri görebilmek için en az 25 mesajınız olması gerekir.
Formüllerle başımın döndüğü şu hafta bir de bu amaç formülü pek iyi oldu. Her şey aslında hayalle başlıyor, bir şeylerin hayalini kuruyorsun, ardından hedefini hayalinin içine katıyorsun, prensip sahibi bir insansan ve her türlü bedeli göze aldıysan, acı gerçeklere ve yoluna taş koyanlara mümkün olduğunca fazla tahammül ediyorsun. Çünkü sonunda amacına ulaşmanın verdiği haz, belki de çekilecek her türlü zorluğa değecektir, kendimizi buna inandırmak istiyoruz. Her insanın kendine göre, karakterine göre belli prensipleri vardır.-uysa da uymasa da- Ulaşacağı amaca doğru yürürken ya da yürümeyi düşünürken, kendini amaca uydurmaya çalışmak yerine amacı kendi prensiplerimize ve koşullarımıza uydurmamız gerekiyor. Bunun içinde sabırlı olmak ve pes etmemek. Amaç için şekil değiştirmek, kendine uygun olmayan davranışlar sergilemek, hem bizi kendimizle çelişkiye düşürür hem de daha çok yorulmamıza ve yıpranmamıza neden olur. Bu seçim insanın özgür iradesiyle gerçekleşir ve belli bir oranda da hayatını zorlaştırır veya kolaylaştırır; ama hayatı karmaşık hale getirenin yalnızca insanın kendisi olduğunu düşünmüyorum. Hedefi yolunda koşup amacına ulaşmak isteyen birçok insan var ve birileri sona ulaşmak için, varsa şayet prensiplerini bir kenara atıp geride kalanlara zorluk çıkarmak zorundadır. ( Bu duruma amaç ahlakı denebilir mi acaba? ) Biraz daha fazla savaşmamız gerekiyor, önce kendimizle. Hayat yazıldığı gibi basit olsa keşke. Gelecek amacı gütmeden, bir şeylerin zorluğunu çekmeden yaşayabilmek mümkün olsa ya da biz basit yaşamayı öğrensek. Tabii bunun için nelerden vazgeçmemiz gerektiğini de hesaba katmak lazım. Aslında her gün dilimizde olan, her oturduğumuzda aklımıza gelen bu amaç, hayallerde çok kolay gözükse de ben şu an düşüncelerimi yazarken karmançorman bir hal aldı gibi. Matematik denklemlerinde de olur ya, bilinenler bir tarafa bilinmeyenler bir tarafa. Hangi taraftayız kim bilir.
Neyse biz hayallerimizi kurup, umut etmeye devam edelim. Nefes kesilene kadar bu hayatın içinde olmak zorundayız, ne şekilde olursa olsun ve,
Ne demiş Seneca, '' Nefes alıyorsan umut var demektir. ''

Tabi bu sekilde sorgulama yaptirabilmek beni sevindirdi. Acikcasi bugun oldugumuzdan daha iyi biri olma gibi bir planimiz varsa, yaptiklarimizi sorgulamak hayatimizin bir parcasi haline gelmek zorunda. Yorumunuz icin size tesekkur ediyorum.

yeLda Nickli Üyeden Alıntı
Matematiksel ifadelerle oldukça güzel kaleme alınmış bir yazı. Derin ve zihinde yankılanan tanımlar mevcut. Birçok kez inceledim hatta okurken Albert Camus’a ait bir makale okuduğum hissine kapıldım.Tebrik ediyorum.

Yaşam eskiye oranla ciddi anlamda hızlı.İnsan tabiatı gereği, bu hızı sindirmeye namüsait bir donanımda. Bunu kabullenmediği takdirde sendeleyen konumunda. Yaşamın hızı ve insanın bu hızı sindirmedeki yavaşlığı, söz konusu çelişkinin miladı aslında.İnsan ve insanın bu noktadaki temennileri, yaşama dair umutları, amaçları sonraki alt başlıklar.. Bu alt başlık beraberinde hayal ettiğimiz hedeflere prensibi yitirmeden bir bütün olarak ulaşmayı ilke edinse de nadir bir çoğunluk formüldeki gibi noksansız gelebilmeyi başaran durumunda.Ya hayallerimizden yoksunuz, ya hedeflerimiz biz yaşlanmadan yıllanmış yahut hiç doğmamış, ya da prensiplerin varoluşundan habersiz gayriinsani yaşamaktayız..
Çok nüanslar mevcut üzerinde uzun uzadıya yazılabilecek fakat bir nokta etkiledi beni ki; ''Prensibi kaybetmemek...'' İşte bu farkındalık mutlulukla paraleldir. Belki çok şey olmadan yaşar insan hatta ilkeleri olmadan da yaşar fakat; Andrei Tarkovsky'nin belirttiği üzere ''İlkelerinden bir kez olsun taviz veren insan hayatla olan saf ilişkisini yitirir.'' Hayatla kurduğumuz saf ilişkiyi yitirmemek temennisiyle..

Dogru soze ne denir? Tebrik edilir

Lanet Nickli Üyeden Alıntı
Toprağa bir hayal diker ve sularsın,
Sularsın, güneş ışığı ister,
Ama çok istemez!
Gereği kadar vereceksin,
İstediği kadar.

İnsanlar da topraktan yaratılmıştır,
Ne kadar hayal dikersen,
O kadar çok suya ihtiyacın olur.
Güneş ışığını bulduğunda da;
Biraz daha fazla hayalin olur.

Kıssadan hisse Azizim.

Tesekkurler canim benim. Senin su mistik yanini seviyorum, seviyorum derken mistik yanini, senin cismini degil. Yanlis anlasilmasin. :o

IRCForumlari.NET Reklamlar
sohbet odaları sohbet odaları Benimmekan Mobil Sohbet