Tekil Mesaj gösterimi
Alt 20 Haziran 2013, 02:14   #1
Ekin
Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
IF Ticaret Sayısı: (0)
IF Ticaret Yüzdesi:(%)
Helper Röportaj : Sensei

Merhaba değerli IF kullanıcıları,
Helper röportaj serimize uzun bir aradan sonra Help dünyasına dönen ve Kelebek.Org Help Koordinatörlüğü görevini üstlenen Sensei ile devam ediyoruz.

<Ekin> İyi geceler Sensei, nasılsınız?

<Sensei> İyi geceler Ekin, çok teşekkür ederim siz nasılsınız?

<Ekin> Ben de oldukça iyiyim, teşekkür ediyorum

<Ekin> Öncelikle röportaj teklifimizi kırmadığınız için IRCForumları adına teşekkür ederim

<Sensei> Rica ederim.

<Sensei> Ben teşekkür ederim, bu fırsatı sunduğunuz için..

<Ekin> Bugüne kadar adını Help adına sıklıkla duyduğum bir insansınız ancak sizi şahsen tanımıyorum

<Ekin> Ben ve ben gibi arkadaşlarımız için öncelikle biraz kendinizden bahsedebilir misiniz?

<Sensei> Memnuniyetle.

<Sensei> İsmim; Poyraz Cenk GENC

<Sensei> Giresun doğumluyum lakin 27 yıldır İstanbuld/Beylikdüzünde ikamet ediyorum.

<Sensei> Yaşa gelincede, 30'a merdiven dayadık diyelim
Bu forumdaki linkleri ve resimleri görebilmek için en az 25 mesajınız olması gerekir.

<Ekin> Henüz oldukça gençsiniz desenize

<Sensei> Ahah tam tersi.

<Sensei> 30'larımdayım.

<Ekin> İnsan kendini genç hissetsin, önemli olan o (:

<Ekin> İsminiz, daha doğrusu isimleriniz gerçekten çok güzel

<Ekin> Kim seçmiş?

<Sensei> çok teşekkür ederim, çok incesiniz.

<Sensei> Poyraz ismimi, rahmetli babaannem koymuş. Cenk'i ise babamın bir anda aklına gelmiş.

<Sensei> Hatta Cenk'inde komik bi anısı var
Bu forumdaki linkleri ve resimleri görebilmek için en az 25 mesajınız olması gerekir.

<Ekin> Hevesle bekliyorum

<Sensei> Doğduğumda, hastane görevlileri isim ne olcak diye sormaya gelmişler.

<Sensei> Tabi rahmetli babaannem poyraz olsun diye çığırmış.

<Sensei> Annemle babamda birbirine bakmışlar, hadi bi isimde bizden olsun eksik kalmasın, Cenk diyelim demişler

<Sensei> Hastane görevliside şaşırmış tabi, maşallah 3'leme yapıcağınızı tahmin etmiştim?

<Ekin> ((: Bu bana benim isim hikayemi hatırlattı

<Sensei> Falan derken, bana anlattıklarında baya gülmüştüm.

<Sensei>
)

<Sensei> Sizin nasıldı?

<Ekin> Babaannem, kendi isminin yanına ikinci bir isim daha koydular diye babam ve anneme küsüp, üç ay boyunca bana ismimle hitap etmemiş

<Sensei>
)

<Ekin> Bir şey söylemesi gerektiğinde "Kız ağlıyor, bebek acıktı, çocuğun bir sıkıntısı var" diyormuş

<Ekin> Sonra alışmış mecburen (: Peki Sensei mesleğinizden konuşalım biraz

<Sensei> :-)

<Ekin> Okul sormak için biraz geç galiba

<Ekin> Ne işle meşgulsünüz?

<Sensei> Yani baya geç kaldık ona.

<Sensei> Şuan bayan içgiyim ve kına malzemeleri işiyle meşgulum.

<Sensei> Kına malzemelerinin imalatını yapıyorum.

<Sensei> Yakın zamanda tabi, eski mesleğime geri döneceğim.

<Ekin> Samimi söylüyorum, çok zor bir meslek yapıyorsunuz şu an

<Sensei> İstanbul dışına taşınma işlerim gerçekleştiğinde.

<Sensei> Hangisinde

<Ekin> Temeli "kadınları memnun etmek" olan bir iş bir erkek için cidden çok zorlayıcı olmalı

<Ekin> Bir şeyi çok çok zor beğenen bir kadın olarak söylüyorum bunu (:

<Sensei> Evet, baya zor oluyor.

<Sensei> Lakin tabi kadın ruhundan anlamak gerek birazda.

<Sensei> Dışardan baktığınızda artık kolay geliyor ve hemen seçenek sunabiliyorum

<Sensei> Buda tabi, alıcak bayanın işini kolaylaştırıyor

<Sensei> Baya tecrube ediniyorsunuz kısaca

<Ekin> O tecrübe eminim size hayatın birçok alanında yardımcı olacaktır

<Ekin> Peki iş hayatı dışında vaktinizi nasıl geçirirsiniz, neler yaparsınız?

<Sensei> Genelde iş sebebiyle çok fazla vaktim kalmıyor, ama tabiki mecburen vakit yaratıyoruz.

<Sensei> Gündüzleri burda online'ım genelde ama iş dışında ise, işte geç saatlerde olsa arkadaşlarımla bowling, bi yerlerde bişeyler içmek gibi şeylerle vakit geçiriyorum.

<Sensei> Veyahut artık bi yerde " yeter be! " diye bi çığırarak, sinemaya falan kaçıyoruz

<Ekin> Neden "yeter be!"? Bunu size söyleten ne oluyor, can sıkıntısı?

<Sensei> İşin stresi, istanbulun geneli.

<Sensei> Böyle bir şehirde yaşayıp, ticaret yapıp huzurlu olmak çok zor.

<Sensei> Mesela şöyle bi durum var.

<Sensei> İşin yoğun stresini zaten yaşıyorsunuz ve o anda acil bi durum oluyor.

<Sensei> Gitmeyen mal oluyor, ödemede çekler karşılıksız çıkıyor.

<Sensei> Tabi o an müdahale etmeniz gerekiyor bu duruma çünkü kaybedecek asla 1 dakikanızı bırakın, 1 saniyeniz bile olamaz.

<Sensei> Müdahale gereğinde, özellikle "trafik" zaten işimin aksamına neden oluyor.

<Sensei> Eminönü gibi bir bölgede iştirak ettiğiniz için

<Ekin> Anlıyorum, İstanbul trafiğini düşündükçe size hak vermemek imkansiz gerçekten

<Ekin> IRC ve Help ile ilgili sorulara geçmeden önce sormadan edemeyeceğim

<Ekin> Hangi takımı tutuyorsunuz?

<Sensei> En güzel soru, Koyu bir Galatasaraylıyım.

<Ekin> Keşke en güzel cevap diyebilseydim

<Ekin> Ama dostluk kazansın her zaman diyoruz elbette (:

<Sensei> aeh, tabiki.

<Ekin> Peki Sensei, IRC ile nasıl ve ne zaman tanıştınız?

<Sensei> IRC ile 99 senesinde tanıştım.

<Sensei> O dönemlerde, okuldan kaçıp internet cafeye quake giderdik.

<Sensei> Neyse, tabi quake oynarken bi yandan'da çevremdeki insaları keserdim.

<Sensei> 2000'li yılın başlarında ise, IRC ile tam detaylı tanıştım.

<Sensei> Cafenin sahibinin arkadaşı vardı, Kaan Soyluoğlu ( infinetimus ) burdan ona selamlarımıda yolluyorum.

<Sensei> Onun sayesinde tanışmış oldum

<Ekin> Girdiğiniz ilk sunucu hangisiydi peki, hatırlıyor musunuz?

<Sensei> Teklan tabi

<Sensei> bi kaç kere girmiştim oraya

<Sensei> Sonra Undernet geldi.

<Sensei> Dalnet vs derken zaten, iyice gömüldük buralara.

<Ekin> Peki bu ilk zamanlarda IRCde vaktinizi nasıl geçiriyordunuz, IRCyi bu kadar sevip devamlı olarak kullanmanızdaki etken neydi?

<Sensei> Aslında ben irce merakla başladım.

<Sensei> Beni başlatan adamda, Kaan Soyluoğlu Helperlik o dönemlerde yeni uyandığı zamanlarda help görevlisiydi

<Sensei> Beni direk help eğitimine aldı tabi.

<Sensei> Global kanallarda sohbetim olmamıştır, komutlar çok cazip geldi bana.

<Sensei> Aşırı bir merakım oldu, öğrendikce öğrenmeye devam ettim.

<Sensei> Beni irce bağlayan tek şey helperlik zaten.

<Ekin> İyi bir helper için olmazsa olmaz özellikler arasında "merak" var diyebiliriz, sizde de bunu görmek hiç şaşırtıcı değil doğrusu

<Ekin> Hangi sunucularda, hangi görevleri aldınız?

<Sensei> Teklanda görev aldım kısa süre.

<Sensei> Vedia ile sohbetim çok iyiydi, bu sürede.

<Sensei> Aşırı merakımdan dolayıda zaten nickinede sulandım onun

<Sensei> Ardından, Undernette kısa süre durdum yine.

<Sensei> Biraz geri planda kaldıktan sonra, RekorNet/HelpMaster, mIRCTurk/HelpManager-HelpOper, ZurnaNet/HelpFounder, SohbetNet/HelpFounder

<Sensei> Sonrada zaten çekildik kabuğumuza bıraktım.

<Sensei> işte uzun bi aradan sonrada zaten, Kelebek.Org Help kanallarının başına getirildim.

<Ekin> Gerçekten çok dolu bir geçmişiniz var Help dünyasında

<Sensei> teşekkür ederim.

<Ekin> Peki şu an başında olduğunuz departmanı ayrı tutarak soruyorum, ne de olsa henüz aldınız

<Ekin> Saydığınız departmanlar arasında en mutlu olduğunuz, en keyif alarak çalıştığınız departman hangisiydi?

<Sensei> Hepsiyle çok güzel anılarım oldu, hiçbirini ayıramam açıkcası.

<Sensei> Ama tabi SohbetNet dışında diğer 3 sunucuyu diyebilirim.

<Ekin> Neden SohbetNet değil peki?

<Sensei> Sohbet-Muhabbet birleştiğinde, sonucunda kiralandı orası.

<Sensei> Helpin başına getirildim bende.

<Sensei> Getirildiğimde, bir iç savaşla karşılaştım açıkcası.

<Sensei> Orda olan hiçbir sopun hakkını asla yemediğime rağmen, yinede kötü olmaya devam ettim.

<Ekin> Anlıyorum, öyle bir ortamda düzen kurmak da o düzeni sürdürmek de zor olsa gerek

<Sensei> Neyse o dönemlerde validemin bi rahatsızlığı oldu ve yönetime 1 hafta süresince online olamayacağım sebeb budur dememe rağmen.

<Sensei> Sebeb belirttikten sonraki gün, help kanallarının benden alındığını öğrendim.

<Sensei> Lakin operim duruyordu tabi, onunda o halde silinmesini rica ettim ve ayrıldım ordan.

<Ekin> İster Help olsun ister başka bir departman, sağlıklı bir çalışma olması için yönetimin anlayışlı olması ve daima destek vermesi gerekir

<Ekin> SohbetNet'te o dönemde bu konuda bir eksiklik varmış sanırım

<Ekin> Üzücü bir durum tabii

<Sensei> Evet aşırı vardı, neyse ki daha iyi oldu.

<Ekin> Peki biraz Help anlayışınızdan bahseder misiniz? Sizce bir departman ve o departmanda görev alacak helperlar nasıl olmalı?

<Sensei> Bunu şöyle belirteyim, bence bir departmanki üst yöneticiler " Yönetim " kavramından ziyade, " Yön vermek, doğruya sevk etmek " mantığıyla hareket etmeleri gerekmektedir.

<Sensei> Aşırı ve baskıcı kurallar yerine, helperleri sıkmayacak ama helpinde düzenini bozmayacak kurallarla, istenilen yere gelineceğinin kanaatindeyim.

<Sensei> Tabi burda helperlerede çok iş düşmekte.

<Ekin> Elbette, aslında işin çoğu onlara düşüyor haklısınız

<Sensei> Teşekkürler fikrime katıldığınız için.

<Ekin> Rica ederim, aklın yolu bir ne de olsa (:

<Sensei>

<Ekin> Bu soru röportaj yapılan hemen herkese sorulur, size de sormak istiyorum

<Ekin> Sizin için en iyi helper kimdir?

<Sensei> Help komutlarına her zaman tabiri caiz ise "aç" olan ve merakı asla dinmeyecek kişiler benim gözümde "helper" sıfatını taşıyabilir.

<Sensei> Helperlik ( araştırmacılık/merak) ikilemini taşımakta. Bir helperinde bence temeli bu olmalıdır.

<Ekin> Sizin için bu sıfatı en iyi şekilde taşıyanlara örnek gösterebilir misiniz?

<Sensei> Hım düşüneyim.

<Sensei> RekorNet gibi eski zamandan, Helpmasterlarıda dahil ediyorum buna; başta Radius, ArsenLupen, Sentinel, PoseidoN(ben), Syntax, aLieN, Ldunda

<Sensei> 2008 yıllarına kadar ise; Gurkan, KarizmatiK, bLack ve fell derim.

<Sensei> 2009'dan sonrasını saymıyorum çünkü helperliğe aç biriyle tanışmadım.

<Sensei> Sadece Host ve flag için helper olmak isteyen kişiler olduğu için, ne onlara saygı duydum nede eğitimlerini birebir verdim.

<Ekin> Helper olmayı gerçekten isteyen birilerini bulmak gitgide zorlaşıyor evet

<Sensei> Benim dönemimde; Malthus, neXus, kernel32, Git, creep, Mohikan gibi adamlar, yani bizler helperliğe açtık

<Sensei> Şimdilerde yok tabi.

<Ekin> Peki hali hazırda Türkiye'nin en iyi help departmanıdır diyebileceğiniz bir departman var mı?

<Sensei> Irce yeni döndüğüm için bişey diyemeyeceğim.

<Sensei> Ama şunu belirtim tabi dipnot olsun.

<Sensei> Helperine önem veren, onunla ilgilenen sadece komutta değil özel sorunlarında bile

<Sensei> Gerekirsede Helpfounderin, helperi için yetkisini öne koyacağı departman benim için en iyi departmandır.

<Sensei> Bunu yapabilen kişilere, en iyi departman derim ben.

<Sensei> Bilgileri önemli değil, önemli olan iç iletişim ve birbirleriyle olan takım çalışması.

<Ekin> Bu tanımınızdan önümüzdeki günlerde Kelebek.org'da nasıl bir help departmanı olacağını da anlamış olduk

<Ekin> Help adına özellikle gerçekleştirmeyi istediğiniz projeler var mı?

<Sensei> Valla aslında istediklerim varda, şuan için değil tabi.

<Sensei> Aynı anda kelebek.org'un teknik sorumluluğuna yapmaktayım.

<Sensei> Onun içinde, helpe özel bir sistem düşünüyorum, dediğim gibi buda ileriki tarihlerde.

<Ekin> Sorumluluklar arttıkça zaman yaratmak zorlaşıyor tabii

<Sensei> Benim için zaman problem değil.

<Sensei> Yakında bir taşınma işim olucak, allah kısmet ederse İzmite yerleşip eski mesleğim otomativ üstünde bir yedekparça/servis açıcam.

<Sensei> O sürec tabi, projelerimi geciktirmeme yol açıyor.

<Sensei> Tabi bu, teknik/web anlamlarında kod yazmamı engellemez

<Ekin> Anlıyorum, bu da demek oluyor ki kısa bir süre sonra oldukça aktif bir Sensei göreceğiz

<Sensei> Evet

<Ekin> Son olarak, helperlara ya da olmayı düşünenlere neler söylemek istersiniz?

<Sensei> Helperlere; bilgiye her zaman aç olun ve hakkınızı asla yedirmeyin derim.

<Sensei> Helper adaylarına ise; içine bir kere girdinizmi uçsuz bucaksız bir ircd/services/client bataklığıyla tanışacağınızın garantisini vereyim.

<Sensei>
)

<Ekin> (: Gerçekten de öyle

<Sensei> Bir dipnotta ekliyeyim.

<Sensei> Rabbim kısmet ederse, gönülden istiyorum bunu sevdiğim insanla hayatımı birleştirirsem eğer irci tam anlamıyla bırakacağım.

<Sensei> Help dünyası Sensei'yi kaybedicek o zaman

<Sensei> Hatırlanırsamda ne mutludur bana.

<Ekin> Bu kayıp için bundan güzel bir sebep olamazdı herhalde

<Ekin> Umarım sizi bu şekilde kaybederiz diyeyim (:

<Sensei> İnşallah, tek sebebim odur zaten

<Ekin> Kendi adıma gerçekten keyif aldığım bir röportaj oldu

<Ekin> Vakit ayırdığınız ve böylece sizi tanıyıp tanıtmamı sağladığınız için teşekkür ederim

<Sensei> Aynı hisleri taşımaktayız, müteşekkirim röportajınız ve keyifli sohbetiniz için.

<Ekin> Rica ederim, iyi geceler

<Sensei> İyi geceler.

IRCForumlari.NET Reklamlar
sohbet odaları reklam ver Benimmekan Mobil Sohbet