Tekil Mesaj gösterimi
Alt 01 Kasım 2013, 22:01   #33
saywhat
Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
IF Ticaret Sayısı: (0)
IF Ticaret Yüzdesi:(%)
Cevap: torstatus.tcl

üstünden ne kadar zaman geçti tam söyleyemem ,epey geçti üzerinden, ya efnet ya freenode üstünde biri gelip kod / yardım istemişti,, yine ya sunucudan ya servislerden gelen notice mesajı yakalayıp işlem yapmakla alakalı bişeydi.

10-15 satırlık bi kodla kolayca halledilecek bişeydi,, bende kanal üstüne yazıverdim istediği kodu... o sıra thommey araya girdi, "peki ya kullanıcının biri aynı notice mesajını bota gönderip aklını karıştırırsa ne olacak ? " gibi bişi söyledi ...bende hmm öyleyse böyle yaparız diye buna önlem alacak satırı yazıverdimdi...

o zamandan itibaren ne zaman bu gibi sunucu/servislerden gelecek notice yakalama üzerine bir proc yazsam otomatik olarak bunu da ekliyorum.
Kod:   Kodu kopyalamak için üzerine çift tıklayın!
if {![string match -nocase "*client connecting*" $arg] || [string match -nocase "*!*@*" $from]} { return 0;}

bu satırda : eğer yakalanan arg *client connecting* içermiyorsa ve bir kullanıcıdan geliyorsa işlem yapma....

bu tür daha evvel yaptığım kodlarda bunu hep bu tarz/üslupta kullandım,şimdiye dek te bunla alakalı herhangi bi sorun/hata duymadım/görmedimdi..

şöyle düşünülebilir: nasıl bir zekaya sahip mahlukat , kalkıp girdiği sunucudaki bota "/notice bot bak client connecting yapıyorum bot" gibisinden bir notice göndermeye niyet etsin.....

ama işte thommey o zaman ortaya attı böyle bişey diye önlem mahiyetine bizde ekliyoruz o zamandan beri bunu...

o satırdaki -nocase büyük/küçük harf uyumu önemli değil* gibi anlam taşıyor ki kişiyi/kullanıcıyı check ettiği için orda olup olmaması gereksiz.yani olsada olmasada bi zararı yok böyle bir *match* seçeneğinin...o nedenle tamamen kaldırılıp :

if {![string match -nocase "*client connecting*" $arg] || [string match "*!*@*" $from]} { return 0;}

halinde de kullanılabilir.. hatta yukarda izah etmeye çalıştığım sebeple "hade canım olur mu hiç öyle birşey" diye düşünerek tamamen o kontrol de ortadan kaldırılıp :
if {![string match -nocase "*client connecting*" $arg]} { return 0;}

haliylede kullanmak tercih edilebilir....

yukarda bilmiyorum belki copy-paste yaptığınızda da oluşmuş olabilir ama bazı satır kayma hataları gözüme ilişti. yuıkardaki verdiğim linkten [Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...] "raw code" yazısına tıklayıp temiz bi kopya çekipde deneyebilirsiniz. çünkü dediğim gibi daha önce pek çok farklı kodlarda kullandığım bir yapı bu ve hiç sorun olduğu olmamıştı...

diğer yukarda söz ettiğim konuysa tamamen "motivasyonla" alakalı...benim kendi huyum suyum alışkanlıklarımla alakalı..imkanım yok vs konusu değil yoksa...
şu an kullandığım makinada CentOS, opensuse ve archlinux halihazırda kurulu. ayrıca birkaç tanede sanal makina üzerinde var.disklerden biri iso kalıplarıyla dolu...yeni çıkan bi distro yada sürüm olduğunda , bu benim hobilerimden biridir illa alır indirip kurarım,orasını burasını şöyle bir kurcalayıp bakarım.

bu işi öylece bırakma nedenim, diğer şuan bekleyip duran nerden baksanız onlarca diğer kodlar/proje/fikirlerle aynı sebepten.. hevesin kaçması, motivasyonun kaybolması yada kısacası artık sıkılıp başka şeylerle ilgilenmeye başlamam.

ne zaman gene aklıma gelir " ya Bismillah" deyip yine "niyet" edersem o zaman olacak o iş... de benim işlerim böyledir. bi iş uzun sürerse sıkılırım,sıkılıncada ortalık yerde bırakıverip,başka şeylere geçerim.bi yerde takılıp kalmayı sevmiyorum.afaganlar basıyor...

IRCForumlari.NET Reklamlar
sohbet odaları reklam ver Benimmekan Mobil Sohbet