Tekil Mesaj gösterimi
Alt 27 Aralık 2013, 23:58   #1
yaSmin
Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
IF Ticaret Sayısı: (0)
IF Ticaret Yüzdesi:(%)
Bunlar Kavgada Söylenmez!

birinin görünüşüyle ilgili bunları söylemeyin;

Söyleme: “Yorgun görünüyorsun”
Niçin: Gördüğünüz gibi iyi görünmüyor.
Yerine: “Herşey yolunda mı?” 'Yorgun' kelimesi her zaman negatiflik verir. Kişiyi yoran şeyleri bilemeyiz.

Söyleme: “Vay canına! Bir ton kilo vermişsin!”
Niçin: Yeni zayıflayan birine, eskiden çok kötü olduğunu hatırlatırsınız.
Yerine: “Harika görünüyorsun.” Eğer bu sözlerinizden memnun kaldıysa “Sırrın nedir?” sorusunu sorun.

Söyleme: “Yaşına göre iyi görünüyorsun”
Niçin: Hiç kimse böyle kaba bir sözden hoşlanmaz. Bu "Bu diğer yaşlı insanlarla karşılaştırıldığında harika görünüyorsun. Dişlerinin hepsinin kendinin olması harika."
Yerine: “Harika görünüyorsun.”

Söyleme: “Giydiklerini asla giyemezdim”
Niçin: Bu sert bir eleştiri şekli. “Giydiklerini asla giyemezdim çünkü çok çirkin” anlamına gelebilir.
Yerine: “Dar jeanin içinde iyi görünüyorsun” ya da “Senin uzun bacaklarına sahip olamadığım için bunu asla giyemem" diyebilirsiniz.

İş yerinde bunları söylemeyin;

Söyleme: “Bu benim işim değil.”
Niçin: Eğer yöneticiniz bir şey yapmanızı istiyorsa o sizin işinizdir.
Yerine: “İşin sorumluluklarım arasında olduğundan emin değilim.” Sonrasında patronunuzla görevleriniz üzerine de konuşabilirsiniz.

Söyleme: “Bu kulağa aptalca geliyor çünkü...”
Niçin: Düşüncelerinizi asla hakaret içeren sözcüklerle anlatmayın.
Yerine: Aklınızda ne var. Özgüveninize hayran oldum ama bu sizi zor durumda bırakabilir.

Söyleme: “Seninle konuşacak zamanım yok.”
Niçin: Telefonda veya yüz yüze kaba bir konuşma.
Yerine: “Şu an bitirmek üzere olduğum birşey var. Bitirdiğim zaman gelebilir miyim?” Mazeretinizi belirterek, yeni bir zamanlama almış olursunuz. Gelen telefonları müsait olmadığınızı ve mesaj bıraktıklarında arayacağınızı belirten bir sesli mesaja yönlendirebilirsiniz.

Gebelik ve bebeklerle ilgili bunları söylemeyin;

Söyleme: “Hamile misin?”
Niçin: Sordunuz ve hamile değil. Onun kilolu olduğunu ima ettiğiniz için çok üzüleceksiniz.
Yerine: “Merhaba” ya da “Seni görmek harika” ya da “Harika görünüyorsun” gibi şeyler söyleyin.

Söyleme: “Emzirmeyi planlıyor musun?”
Niçin: Bu çok özel bir soru olabilir ve bu konuyu toplum içinde veya başlarıyla paylaşmak istemiyor olabilir.
Yerine: Hiçbir şey söylemeyin. Çok yakın olmadıkça bunu sormayın. Çok yakınsanız bu tür sorular sormak istediğinizde nasıl hissetiğini öğrendikten sonra sorun.

Söyleme: “İkizleriniz normal mi?”
Niçin: Normal gebelik tüp bebek veya evlat edinmeden daha normaldir.
Yerine: Birden fazla bebeği olmuşsa daha hafifleterek “Vay canına ellerin dolu!” Evlatlık edinilmiş bir çocuk için de: “Çok tatlı!” ya da “Kaç yaşında?"

IRCForumlari.NET Reklamlar
sohbet odaları sohbet odaları Benimmekan Mobil Sohbet