Tekil Mesaj gösterimi
Alt 14 Şubat 2014, 23:25   #1
Çevrimdışı
SucLu
Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
IF Ticaret Sayısı: (2)
IF Ticaret Yüzdesi:(%)
Facebook'a yeni cinsiyet seçenekleri eklendi!
Sosyal paylaşım sitesi Facebook, kullanıcıların profillerinde belirttiği cinsiyet tercihlerinin sınırlarını genişlettiğini duyurdu.

Şimdiye kadar cinsiyetlerini sadece kadın ve erkek olarak belirleyebilen Facebook kullanıcıları, artık 49 farklı cinsiyet seçeneğinden birini tercih edebilecek.

Bundan böyle cinsiyet bölümünde kadın, erkek ve özel (custom) seçenekleri yer alacak. “Özel” seçeneğini seçtikten sonra kullanıcılar kutuya tercihlerini yazabilecek. Facebook da bu cinsel tercihleri onaylarsa, kullanıcının cinsel tercihi hesabında gözükecek. Ancak bu özellik şimdilik sadece Facebook'u Amerikan İngilizcesi ile kullananlar için açık.

Biseksüel, transseksüel gibi 49 yeni cinsiyet seçeneği, sadece kişinin profil sayfasında değil Facebook üzerinde kullanıcıya yapılan hitaplar ve göndermelerde de kullanılacak.

Facebook bu yeni cinsiyet seçeneklerinin belirlenmesinde LGBT örgütleri ile birlikte çalıştığını duyurdu. Cinsel tercihler konusunda katı kurallara sahip kullanıcıların ise bu yeni uygulamaya nasıl tepki vereceği merak konusu.

Kendisi de transseksüel olan Facebook yazılım mühendisi Brielle Harrison, “Bu değişim birçokları için bir şey ifade etmeyecek. Ama bazıları için çok anlamlı olacak. Artık kişilere cinsiyetlerini ifade etme şansı sunuyoruz” dedi.

Bu yeni cinsiyet seçeneklerinden bazıları şöyle:

Androjin, çift cinsiyetli, cinsiyet değiştirmeyen, kadından erkeğe, erkekten kadına, interseks, trans kadın, trans erkek, transseksüel kadın, transseksüel erkek, çift ruhlu...

Bunlar anlamını bildiklerimiz. Anlamını bilmediğimiz tanımlamaların listesi ise uzayıp gidiyor:

Agender, bigender, cis, cisgender, cis female, cis male, cis man, cis woman, cisgender female, cisgender male, cisgender man, cisgender woman, FTM, gender fluid, gender nonconforming, gender questioning, gender variant, genderqueer, MTF, neutrois, non-binary, pngender, trans, trans female, trans male, trans man, trans man, trans person, trans woman, transfeminine, transgender, transgender female, transgender male, transgender man, transgender person, transgender woman, transmasculine, trans***ual, trans***ual female, trans***ual male, trans***ual man, trans***ual person, trans***ual woman.


[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]

 
Alıntı ile Cevapla

IRCForumlari.NET Reklamlar
sohbet odaları sohbet odaları Benimmekan Mobil Sohbet