Tekil Mesaj gösterimi
Alt 10 Eylül 2014, 19:29   #1
Tufan
Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
IF Ticaret Sayısı: (0)
IF Ticaret Yüzdesi:(%)
Mustafa Kemal Atatürk dine saygılı ve dini değerlere önem veren bir şahsiyetti.

Mustafa Kemal Atatürk dine saygılı ve dini değerlere önem veren bir şahsiyetti.
1923 senesinde İslam dini için şunları söylemiştir:
• "Bizim dinimiz en makul ve tabi bir dindir. Ve ancak bundan dolayı ki en son din olmuştur."
• "Müslümanlık Türk’ün milli dinidir. Müslümanlığı Türkler yaymışlar ve Türkler kendilerine göre en geniş manası ile anlamışlardır ve benimsemişlerdir." (Kaynak: Tarihi Gerçekler ve Belgeler Işığında Atatürk, Yusuf Koç - Ali Koç)
Din adamlarına
gösterdiği saygı
Cumhuriyetin ilk Diyanet İşleri Başkanı Rıfat Börekçi şunları söylemiştir: "Ata’nın huzuruna gittiğimde beni ayakta karşılardı. Utanır, ezilir, büzülür, paşam beni mahcup ediyorsunuz dediğimde; ‘Din adamlarına saygı göstermek Müslümanlığın icaplarındandır’ buyururdu.
• Çanakkale savaşı yıllarında cepheden gönderdiği mektuplarda Allah’a olan inancı ile bu savaşı kazanacağını yazmıştı.
• Her yıl muntazam olarak Çanakkale şehitleri için mevlit okuturdu.
• İlk TBMM’ni Cuma günü ve hutbelerle açan Atatürk, Ramazan orucunu tutardı. Kız kardeşi Makbule, ‘Kadir gecelerinde bana iftara gelirdi’ diye anlatmıştır.
• Cuma namazlarına da giderdi. Camide, ‘Allah birdir, şanı büyüktür’ diye başlayan ve Hz. Peygambere övgülerle devam eden hutbeleri vardır.
• Yedi yaşında annesinin isteği ile Kuran’ı hatmetmiş ve 8 yaşında hafız olmuştu.
• Daha çocukluk yıllarında Selanik’te Mevlevi tekkelerine giderek ayinlere katılmıştı.
• Eskişehir’deki, Mihalıççık camisini cebinden verdiği 5 bin lira ile tekrar yaptırmıştı.
• 1937 senesinde Filistin’e karşı Haçlı saldırılarını öğrendiğinde bir bildiri yayınlamış ve ‘Filistin’e el sürülmez’ diye ifade etmiştir.
• Özel hafızı, Hafız Yaşar Okur Efendi’ye Kuran okutturur, dinlerdi. Kendisi de okurdu.
• Ramazan’da Hacı Bayram-ı Veli ve Zincirlikuyu camilerinde Hatmi Şerif okuturdu.
• Atatürk’ün en yakın arkadaşı Fevzi Paşa ve annesi Zübeyde Hanım beş vakit namazlarını kılardı.
Bu ve benzeri örnekler pek çoktur. Bütün bunlar bize Atatürk’ün dine yaklaşımını aqçıkça anlatmaktadır..

IRCForumlari.NET Reklamlar
sohbet odaları sohbet odaları Benimmekan Mobil Sohbet