Tekil Mesaj gösterimi
Alt 06 Aralık 2014, 00:57   #3
Enchanting
Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
IF Ticaret Sayısı: (0)
IF Ticaret Yüzdesi:(%)
Cevap: Eğitim Demek Gelecek Demek

bizim ulkemizdeki egitim sistemi hakkinda soylenecek cok sey var aslinda. nereden baslasam gercekten karar veremedim bi an. o derece. yil olmus 2015, yok din dersi zorunlu olsun, vay efendim secmeli olsun, vs. vs. kimsede cikip demiyor ki egitim sistemimiz soyle olsun. elbette cesitli kurum ve kuruluslarin bu konu ile ilgil calismalari oluyordur ancak kamuoyunda yuksek sesle dile getirilmedigi ve kapali kapilar ardinda tartisildigi icin ne yazik ki millet olarak bundan da haberimiz yok. bir sabah uyaniyoruz ve egitim sistemi degismis oluyor. acikcasi mevcut 4+4+4 sistemini desteklemedigim gibi, daha onceki sistemi de desteklemiyorum. ne yazik ki okullarimizda ogrencilere yeterli egitimin verildigine inanmiyorum. egitim yalnizca edebiyat, tarih ya da iste matematik demek degildir. bunlarin yani sira resim, muzik yada ogrencinin ilgisinin oldugu cesitli bir sanat dali, bilim dalidir ayni zamanda. neden sanatci yetismiyor bu ulkede? neden yetistirilmesin diye sorsam daha dogru aslinda. mevcut sistemde ogrenciyi sanata tesvik edecek seyler bulunmadigi gibi, yetenegi olan insanlarda koreltiliyor. yanlis anlasilmasin, matematik onemli degil demiyorum ama bence dramada onemli, dans da onemli. tarih diye yillardir sadece osmanli tarihi anlatiliyor okullarda. her sene ayni seyleri tekrarliyor ogrenciler. mesela bir ornek daha vereyim. bugunlerde gazetelerden, tv den vs. goruyoruz. osmanlica liselerde zorunlu ders haline getirilecek tarzi haberleri. allah askina osmanlica ogrenip ne yapacak bu ogrenciler? neden daha evrensel bir dil (bkz: ingilizce) uzerinde yogunlasilmasin? sanki uc bes adam toplanip kendi aralarinda 'sunu soyle yapalim, bu da boyle olsun, aman onu bosver kim ugrasacak' diye karar veriyorlar. bu denli siradan, bu denli sacma geliyor bana bu mesele.

en basinda soyledigim gibi soylenecek, tartisilacak seylerin sayisi cok fazla. o yuzden ozetlemek gerekirse: egitim hayatinin baslangicindan sonuna kadar her asamada amac; dusunen, ozgur bireyler yetistirebilmek olmalidir kanimca. sadece okumak ya da toplumda bir statu sahibi olmak icin degil; insanlarin gercekten severek ve isteyerek, diledikleri alanda egitim almalarini saglayacak bir sistem dileklerimle. sevgiler.

IRCForumlari.NET Reklamlar
sohbet odaları sohbet odaları Benimmekan Mobil Sohbet