Tekil Mesaj gösterimi
Alt 03 Şubat 2015, 12:47   #6
saywhat
Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
IF Ticaret Sayısı: (0)
IF Ticaret Yüzdesi:(%)
Cevap: IRCd Kurulumunda, make komutu sorunu

soru soran kişi,cevap aldıktan sonra ,aynı konu/başlık altında geri dönüş yapıp aynı başlık altından devam etmek yerine, farklı bölümlerde sorun hakkında ayrı ayrı konu açıp,yada soru sorup, cevap bekleyince işte bunun gibi cevap vermek,yardım etmek isteyenleride yokuşa sürmüş oluyor aslında...

bknz -> [Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...] -> [Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...] -> [Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...] aslında dahada vardı da modlar fark edip birleştirdi yada taşıdı bazılarını. alınan cevaptan sonra,sorduğu sorunu çözmüş olsalar dahi bir geri dönüş yapıp "tamam hallettim" vs denmeyince ,böyle sanki konu yarım kalmış,sorun hala devam ediyormuş gibi bir durum oluşuyor. konu havada kalıyor.

aslında konu açılalı yada soru sorulalı belli bir süre geçtikten sonra (mesala birkaç günden sonra) o kişinin artık cevabı kendi bulduğu ,sorunu çözdüğünü varsaymak gerek. çünkü genellikle de böyle oluyor.

sorun yaşayan kişi karşısına çıkan sorunu hemen "gidip bir yerde birine sorayım,o anlatsın ben yapayım" refleksine sahip oluyor.
yani çoğunlukla denmiyor ki " bunu ben bir araştırıyım ,döküman vs bulup okuyum.bir yerlerde cevabı yazıyordur" vs gibi hareket etmiyor genelde ilk tepki birine sorayım o bana anlatsın oluyor...

ancak cevap gelmezse artık ,ondan sonra kendi harekete geçip araştırma,gerçekten uğraşma yoluna gidiliyor.
benim bulunduğum irc'lerdeki kanallar hep yardım kanalları,yeni biri girip yardım vs dediğinde bir yarım saat hatta daha uzun bir süre hiçkimse o kişiye hemen bir cevap vermiyor.bir anlamda O'na RTFM arası ,süresi tanınmış oluyor.ve çoğunluklada o soruyu soran kişi "ah tamam kendim buldum,hallettim" deyip çıkıyor.
ki böylesi ,yani kişinin kendinin biraz araştırıp,uğraşıp biraz kendini döküman okumaya alıştırması ,kendini geliştirmesi açısından daha iyi oluyor...

aksi halde " ben sorayım da başkası anlatsın ben yapayım" 'ın sonu,ardı arkası olmuyor.

IRCForumlari.NET Reklamlar
sohbet odaları reklam ver Benimmekan Mobil Sohbet