Tekil Mesaj gösterimi
Alt 05 Ocak 2016, 17:28   #1
Corpse
Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
IF Ticaret Sayısı: (0)
IF Ticaret Yüzdesi:(%)
Helper röportaj: Ruhsar

<Corpse> Merhaba Ruhsar, hoş geldiniz.
<Ruhsar> Hoşbuldum Corpse teşekkür ederim
<Ruhsar> Sende hoşgeldin.
<Corpse> Hoş bulduk, teşekkür ederim.
<Corpse> Röportaj teklifimizi kabul ettiğiniz için IRCForumları kullanıcıları adına teşekkür ederim.
<Ruhsar> Ben teşekkür ederim benimle roportaj yapmayı uygun gördüğünüz için

<Corpse> Öncelikle sizi tanıyalım mı? Ruhsar gerçek hayatta neler yapar, nelerle uğraşır, nasıl bir insandır?
Bu forumdaki linkleri ve resimleri görebilmek için en az 25 mesajınız olması gerekir.

<Ruhsar> ucu açık bir soru oldu (:
<Corpse> Biraz gerçek hayattaki Ruhsar'ı tanımak isteriz
<Ruhsar> Çoğu zamanımı çalışarak geçiriyorum. Mali Müşavirim bilen arkadaşlarımızda vardır.
<Ruhsar> Agresif tavrımla ama dobracı kimliğimle tanırırım çevremde
<Ruhsar> Otoriterimdir ve yine iş hayatımda da disiplini çok severim
<Ruhsar> Ama tabi ki eğlenceli yönlerimde vardır (:
<Corpse> Tatlı sert bi insan diyebilir miyiz yani Ruhsar için
Bu forumdaki linkleri ve resimleri görebilmek için en az 25 mesajınız olması gerekir.

<Ruhsar> Bence bu tanımlamayla uyuşuyorum (: Burcum da Başak bu arada bunu da göz ardı etmemek lazım (:
<Corpse> Sizi tanımaktan çok memnun olduk o halde

<Ruhsar> Ne güzel sevindim buna (:

<Corpse> Şimdi biraz sorularımıza geçelim
<Corpse> İlk defa Internetle nasıl tanıştınız?
<Ruhsar> Lise bitmek üzere idi (: Takdir alınca babam her sene olduğu gibi bu yıl sonunda da Bir hediye ile karşıma çıktı
<Ruhsar> o zamanlar LCD ekran Pc ler yeni moda idi onu almış
<Ruhsar> Tabi ders mers çalışmak hikaye (:
<Ruhsar> Bu şekilde tanıştım Corpse

<Corpse> Peki HELP? Help'e bulaşmanız nasıl gerçekleşti?

<Ruhsar> 2004 yılı sonu 2005 yılı başlarıydı o zamanlar (: Merak ettim çet nedir diye
Tabi adı çet o zamanlar
<Ruhsar> chat kelimesini arattım ve 10 yıl kaldığım ve oranın IRC kültürü ile yetiştiğim Sunucuya girmişim
<Ruhsar> Ve çok keyif almıştım o zamanlar
<Ruhsar> insanlarla sohbet etmek oldukça keyifli idi
<Ruhsar> Daha çok oyun kanallarında oluyordum
<Ruhsar> Sonra Help kanalına soktu beni bir arkadaşım (: o gün bugündür de Help departmanlarındayımdır

<Corpse> Komutlar mı oldu size help'e çeken, yardımseverlik mi, ekip olgusu mu
<Corpse> Neydi Help'e tutkuyla bağlanmanıza sebep olan şey
<Ruhsar> Komut nedir bilmiyordum ki. O zamanlar Helper diyorlardı karizma arkadaşlar vardı tabi daha genç ergen dönemlerimdi (: Çok önemli bir yer galiba burası dedim ve kendimi komutlarla haşır neşir olarak buldum

<Ruhsar> Ha tabi ki daha sonrasında Help departmanının disiplini ve saygınlığı beni çok cezbetmişti.
<Ruhsar> Ve hiçbirşey bilmeyen bir usere yardım vermek tabi ki vazgeçilmez bir tutkuya dönüştü (:
<Corpse> Çok guzel bir cevap

<Corpse> Peki biraz TRSohbet #Help departmanından konuşalım isterseniz
<Ruhsar> Tabi
<Corpse> Bir süredir burayı gözlemliyorum
<Corpse> Helpfounder'dan adayına, eğitmeninden departman yöneticisine kadar
<Corpse> Bayan helper arkadaşlarımızın başarıyla görev yaptığını görüyoruz
<Corpse> Belki de oran olarak Bayan helper'ların en fazla olduğu departmanlardan biridir burası
<Corpse> Bayan eli değmiş diyebilir miyiz TRSOhbet #Help için?

<Corpse> Ve Bayan helper kavramına bakışınızı öğrenmek isteriz
<Ruhsar> ukalaca olarak algılanmasın şimdiki söyleyeceğim şey
<Ruhsar> Bayan diye bir cinsiyet olmadığını düşünüyorum kız/oğlan bunların bir boy büyüklerine kadın/erkek
<Ruhsar> Bu bakış açısı ile de kadın tabirini kullanmayı daha çok seviyorum
<Ruhsar> Trsohbet Help departmanı daha önce de Kadın elinin değdiği bir departmandır.
<Ruhsar> O dönemde de ben 9 ay kadar bu departmanda helper kıdem 2 statusunde görev almıştım. O zamanlarda çok sevinmiştim bir kadının Help gibi önemli bir departmanın başında gördüğüme
<Ruhsar> Tabi şimdi Yine bir kez daha bu şans verildi Yönetim tarafından.
<Ruhsar> Ve benimle bir yola çıktı HelpTeam
<Ruhsar> Feminist biri değilim lakin feministe yakın olur bazı düşüncelerim.
<Ruhsar> Help departmanında şuan kadın arkadaşlarımızın diğer departmanlara nazaran fazla olmasında payım mutlak vardır
<Ruhsar> Kadınların olduğu yerde sevgi vardır saygı vardır
<Ruhsar> Ben öyle düşünüyorum. Ve ekibimle de gurur duyuyorum erkeği ile kadını ile
<Corpse> Çok güzel bi bakış açısı

<Corpse> Teşekkür ederiz cevabınız için.
<Ruhsar> Teşekkür ederim (:
<Corpse> Kadınların elinin değdiği her yer gibi burası da çiçek gibi olmuş

<Corpse> Bize de elinize sağlık demek düşer.

<Corpse> Şimdi biraz HELPFounder'lık konusuna değinelim isterseniz.
<Corpse> Belki de bunu departmandaki helper arkadaşlara da sormak lazım ama
<Corpse> Gözlemlediğime göre Ruhsar gerektiği yerde disiplinli otoriter, gerektiği yerde de helper'ların ve adayların her sorunuyla ilgilinen yumuşak bir insan
<Corpse> Yani dengeyi çok iyi kurduğunuzu düşünüyorum
<Corpse> Peki Ruhsar'a göre HELPFounder'lık nedir?
<Ruhsar> Çok güzel bir konu yine bu öncelikle soru için teşekkür ederim.
<Ruhsar> HelpFounderlerı oldum olası helpmasterleri dışında fazla ekip ile içli dışlı sohbetler etmeyenler olarak gördüm ben. Hiç konuşmazlardı. Ve ben buna oldum olası kızmışımdır
<Ruhsar> Çok fazla sohbet etmek onlarla iç içe olmak , onların kendilerine saygısızlık edeceğini mi düşünüyorlar bilmiyorum ama ben şunu gördüm
<Ruhsar> Ne kadar çok ilgilenir değer verirsek o kadar sevilir ve saygı görürüz.
<Ruhsar> Şahsen kendi adıma ben bunları görüyorum.
<Ruhsar> Kızdığım zaman bir helper arkadaşım
<Ruhsar> Bir eğitmen bir sop arkadaşım beni ve departmanı terk etmiyorsa
<Ruhsar> Ben doğru yolda olduğumu düşünüyorum.
<Ruhsar> Helpfounderlik bana göre
<Ruhsar> Sadece otorite kurmak değil, departmanda güçlü bir sinerji yakalamaktır. Bunu Koordinatör sağlayamazsa
<Ruhsar> Çok güçlü bir ekip oluşamaz diye düşünüyorum.
<Ruhsar> Söylenecek çok sey var elbette ki
<Ruhsar> Ama ben böbürlenmek yerine olması gerektiği gibi davrandığımı düşünüyor ona göre departmanıma yön veriyorum.
<Corpse> Ara sıra sizi adaylara eğitim verirken görüyoruz. Bunun da çok hoş bir detay olduğunu belirteyim

<Corpse> Ve cevabınız için teşekkür ederim.
<Corpse> Oldukça açıklayıcı oldu.
<Ruhsar> Ben teşekkür ederim (:

<Corpse> Dilerseniz biraz HELP'in mevcut durumundan konuşalım.
<Corpse> HELP, eskisi gibi revaçta değil bu bir gerçek.
<Corpse> Bizim aktif olduğumuz dönemde olduğu gibi kalabalık ekipler, 7/24 eğitimler pek sağlanamıyor
<Corpse> Bu insanların IRC'e olan ilgilerinin kaybolması, yeni sosyal medya araçlarının ortaya çıkmasıyla da alakalıdır tabii ki.
<Corpse> Ama burada ben bu sorunları pek yaşamadığınızı gözlemledim.
<Corpse> Kalabalık bir ekibe sahipsiniz, sürekli eğitimler veriliyor, birçok adayınız var.
<Corpse> Bu dezavantajlı durumu nasıl aştınız, sizden öğrenmek isteriz
<Corpse> Hatta sadece departmanı izlemek için gelen misafir helperlarınız bile var

<Ruhsar> Tabi , yine çok güzel bir konuya değindin uzun bir açıklama olcak desene yine (:
<Ruhsar> Ben içimde ki Help tutkusunu hiç bir zaman yitirmedim. Trsohbet Yönetimi değişti biliyorsunuz ki. Bu değişimle Dolayısı HelpTeam da dağıldı... Sadece 3-4 kişi kalmıştık.. Ama bu departman için arkadaşlarımızla hiç umudumuzu kaybetmedik.
<Ruhsar> İçinde hala help tutkusu olan arkadaşlarımla yola çıktım bir çok söylemlere rağmen.
<Ruhsar> Help departmanlarının bir önemi yok artık eskisi gibi değil boşuna uğraş veriyorsun veyahutta işte küçümseyici cümlelere mağruz kaldım
<Ruhsar> Ama benim için isim önemli olmadı hiç bir zaman
<Ruhsar> Her zaman Help kültürünü daima canlı tutmak, yaşatmak istedim ve bu şekilde yola çıktım ekip arkadaşlarımızla
<Ruhsar> Evet bir çok kişi geldi gitti
<Ruhsar> kısa sürede 50 ye yakın kişi girdi çıktı departmandan ama umudumuzu hiç kaybetmedik
<Ruhsar> Ve şuan ki pozisyona geldik
<Ruhsar> Şöyleki
<Ruhsar> Ben her zaman kendi bünyesinde yetişmiş helperlerin daha verimli olabileceğini savunmuşumdur.
<Ruhsar> Ve adaylarımıza daha çok önem verdiğimiz bir gerçektir.
<Ruhsar> Evet acemiliklerimiz olabiliyor Help kanalında bazan detaycı açıklamalarla bazen boğabiliyoruz kullanıcıyı ama bunlar emin olun tamamen helper arkadaşımızın hevesli olduğunu gösterir.Bu arkadaşlarımızın hevesini azarlayarak kırmak yerine daha mutevazı bir şekilde bu durumu atlatmaya çalışıyoruz.

<Ruhsar> Dediğin gibi Kursad ve Fromhell bizim misafir helperlerimiz (:
<Ruhsar> Sağolsunlar bu kültürü yeniden yaşamak solumak için departmanımızı sereflendiriyorlar.
<Ruhsar> Belki de bir ilke imza attık bu şekilde
<Ruhsar> Ben bu yönetimde olduğum sürece Help kültürünü yaşatmayı sürdüreceğim.
<Ruhsar> Tabi ki
<Ruhsar> Sosyal medyanın çok büyük engeli var IRC e .. Lakin hala şöyle bir gerçek var, Eski toprak IRC kültürünü unutamamış bir nesil de var inkar edilemez
<Ruhsar> Bana kalırsa bir 30-40 yıl daha bu IRC kültürü bu şekilde gider.
<Corpse> Teşekkür ederim cevabınız için.
<Corpse> Özellikle aday yetiştirip onları departmana kazandırmanız çok güzel, elinize sağlık.

<Corpse> Ayrıca bildiğim kadarıyla, eskiden de burada olan Global Eğitim Sistemi'ni yeniden hayata geçireceksiniz
<Corpse> Bundan da kısaca bahsedebilir misin
<Ruhsar> Tabii ki
<Ruhsar> Global eğitim, Sunucumuzun HelpTeam yönetimi adı altında verdiği bir eğitimdir. Ve oldukça güzel bir uygulama olduğunu söyleyebliriz. Bu konuda da örnek gösterilebilen bir sunucu ve departman diye düşünüyorum. Departmana sizi uygun gördük siz ne düşünürsünüz dediklerinde çok şaşırmıştım bir o kadar da korkmuştum yapabilir miyim diye
<Ruhsar> Neyse ki departmanı aldık 3 kişiyiz eğitim verebilecek sadece... Biricik ve Eis ile kolları sıvayıp biz o eğitimleri devam ettirdik
<Ruhsar> 1 ay kadar sonra baktık ki eğitimden ziyade kadromuz üzerinde bir yoğunlaşalım ki daha kaliteli eğitimler verelim istedik.
<Ruhsar> 2016 'ya global eğitimle girdik.
<Ruhsar> Haftada bir Cumartesi günleri Global eğitim günlerimiz olarak belirledik.
<Ruhsar> Kaliteli ve amaca hizmet eden bir eğitim olması için de elimizden geleni yapacağız HelpTeam Ekibi olarak.
<Corpse> Help kültürünü sunucu geneline yayma açısından çok güzel bir sistem.
<Corpse> Bunu devam ettirecek olmanız çok güzel.

<Corpse> Peki, yavaş yavaş röportajımızın sonlarına doğru geliyoruz maalesef
<Ruhsar> Ah çok resmi bir röportaj oldu sanki Corpse (:
<Corpse> Evet ama cevaplarınız oldukça doyurucuydu açıkçası

<Corpse> Geçmişten bugüne, birlikte çalışmaktan zevk aldığınız, takdir ettiğiniz Helperları saymanızı istesek
<Ruhsar> Yakamoz olarak ben IRc ile buluştum. Burada Ruhsar olarak devam ettim (:
<Ruhsar> KaranLIK , Fromhell , Thales , KernekLi , Myheart , EasterneR , Bulut , 3 ü Daha önceki sunucumdan eski dostlarım Diğer 4 ü de yine bu sunucuda ki Ekin Koordinatör Döneminde hafızamda iz bırakanlardır.
<Ruhsar> Tabi ki Şuan ki mevcut durumda da oldukça keyif aldığımı heyecanımı rahatlıkla görebiliyorsunuzdur

<Ruhsar> Biricik benim en büyük destekcim. Şuan mevcut durumda baş başa kaldığımızda ikimizde helpsop kıdem 1 de idik baş başa kaldık kafa kafa verdik naparız neyderiz (: Hiç beni yalnız bırakmadı daima yanımda oldu. Kendisine hem çok minnettarım hem de çok seviyorum kendisini.
<Ruhsar> Helpteam Kadın egemenliğinde Corpse (:
<Ruhsar> Başka ne diyebiliriz ki (:

<Corpse> Son olarak; IRCForumları bildiğiniz gibi IRC'e gönül verenlerin bir arada olduğu, geçmişten bugüne varlığını sürdüren en büyük forum
<Corpse> IF kullanıcılarına yeni yıl mesajınız varmı?

<Ruhsar> IF ciddi anlamda herkesi bir arada tutan herkesin bir nebzede olsa o eski kültürü soluduğu güzel bir ortam. Yeni yıl mesajı olarak ben Genel bir mesaj vermek istiyorum
<Ruhsar> Şu Global dünyada ki Local hayatlarınızda, insana değer vermenizi, sevmeyi sevilmekten üstün görmenizi diliyorum. Ve en önemlisi Yüksek ses ile değil alçak ses ile iletişimde olmayı elden bırakmayacağınız, Kardeşce ve tabi ki ANLAYIS ile dolu bir yıl geçirmenizi temenni ediyorum. Teşekkürler.

<Corpse> Çok teşekkür ederiz Ruhsar
<Corpse> Zaman ayırdığınız ve samimi cevaplarınız için.
<Ruhsar> Ben teşekkür ederim bu güzel organize için.
<Corpse> Biz de size ve ekibinize IF Ailesi olarak mutlu bir yıl, reel ve sanal hayatınızda başarılar diliyoruz.

IRCForumlari.NET Reklamlar
sohbet odaları reklam ver Benimmekan Mobil Sohbet