Tekil Mesaj gösterimi
Alt 11 Ocak 2016, 01:39   #2
glu
Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
IF Ticaret Sayısı: (0)
IF Ticaret Yüzdesi:(%)
Cevap: Işid ve Düşündürdükleri - blazeofglory

Alıntı:
[/COLOR]Bu arada Kur-an-ı Kerim hiçbir dile, hatta Arapça'ya bile tercüme edilemez.
Herhangi bir şiirin bile, tam tercümesine imkan yoktur. Ancak izah edilebilir. Kur’an-ı kerimin manası tercümeden anlaşılmaz. Bir Ayetin manasını anlamak demek, Allah'ın ne demek istediğini anlamak demektir.

Sevgili @[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...] Kur-an'da '' Biz Kur-an'ı Arapça indirdik'' ayeti vardır. Anlayabilmekten kastın ne olduğunu bilmek için filelog değiliz elbette. Lakin Dünya'da en az dejenere olan dil arapça, çince v.s diye okuduğumu biliyorum.

Evet, tercüme çok zor bir faaliyettir. Bu milletlerin kültürüyle, yaşantısıyla, coğrafyasıyla, söz hazinesiyle alakalı bir durum. Bunlar da tabii olarak her millette farklı olan şeyler. Bu sebeple mutlak tercüme zor iştir. Ben işe düz mantık yaklaşıyor olabilirim, belki bunu sanki bir bilimsel bir makaleymiş gibi algılıyor olabilirim ama aracısız olarak Kuran'ı öğrenmek anlamak için elbet yollar vardır bunlardan ilki tabi ki Arapça öğrenmek ama bu herkes için kolay bir iş değil. Çok detaylı ve anlaşılır bir eserin hazırlanabileceği kanaatindeyim ama Türkiye'de dinin siyaseti boyutunun buna imkan sağlamayacağı kanaatindeyim.

Bu ayete bakacağım teşekkürler ancak bu ayet Kuran'ın mutlak Arapça okunmasına ve hatta yaşanmasına delalet eder mi ? Mevzu bunu bilmek, anlamak. Dejenerelik biraz öznel yargı gibi ama şunu belirteyim Çince ve Arapça kültür alan değil kültür veren diller konumundalar o sebeple dilin yapısında çok fazla bozulma gerçekleşmemiştir.

Senin yorumundan hareketle Arapça öğrenmediğimiz sürece bir aracıya mahkumuz sonucunu çıkarıyorum. Ben kendi gözlerimden yola çıkarak şunu söylüyorum, dini bu vaziyete sokan maalesef aracılar olmuşlardır. Onların yorum ve yaklaşımları bugün İŞİD ve türevlerine imkan sağlamışlardır. Bu da kutsal kitabın yanlış yorumlanmasından ileri gelmektedir. Garip bir çıkmaz var burada ve bence İslamın bu çıkmazı çözmesi gerek ancak bu da imkansız durumlardan birisi. Bugün dünya çapında kanaat önderi diye toplasan Müslümanlardan bir grubu o odada herkes birbirini kafirlikle suçlar bu noktada karşımıza "Hristiyanlık çok bozulmuş, sapkın vaziyete gelmiş" yorumu çıkıyor biz önce kendi kapı önümüzü toparlayalım sonra başkasına laf atarız.

Yazarken böyle daldan dala atlamış gibi oldum ama maksat tartışma. Bir bilgi bile öğrenmek çok önemli böyle bir çağda.

IRCForumlari.NET Reklamlar
sohbet odaları reklam ver Mobil Chat