Tekil Mesaj gösterimi
Alt 14 Mart 2016, 02:39   #19
CanDostu
Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
IF Ticaret Sayısı: (4)
IF Ticaret Yüzdesi:(%)
Cevap: Ankara'da patlama

@[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...] kardeşim ders vereyim demişsin de ne dersi vermeye çalıştığını anlamadım. Tarih dersi desem değil hümanizm dersi desem değil. Şu yazınla seni hükümet yanlısı olarak görmeyi bırak, ne anlatmak istediğini bile anlamadım. O kadar çok şey yazacağına son cümleni yazsan daha anlaşılır olurdun.

Ayrıca belirtmeden geçemeyeceğim. Osmanlı sanayisi mi vardı? Benim bildiğim Osmanlı sanayisi dediğin şey; tophane, tersane ve el sanatları dışında Osmanlının sanayisi yoktu ki... Osmanlı dünyada tekstil ve el sanatları bakımından lider konumdaydı. Zaten sanayi diye kavramın çıkması 19. yüzyıla dayanmaktadır. 19. yüzyılda sanayi akımı başladığında Osmanlının çöküşü başlamıştır. Çünkü sanayi, tekstile ve el sanatlarına sıçradıktan sonra Osmanlı iyi yaptığı şeylerde bile geriye düşmüştür. Sanayinin önemini sonradan anlayıp önlem almaya çalışma gayretleri de malesef yeterli olmamış ve çöküş başlamıştır.

Avrupa'nın sanayisi güçlenince Osmanlıyı yıkmayı başarmışlardır. Yani öyle senin dediğin gibi olmayan Osmanlı sanayisinin çökmesiyle Avrupa birbirini yememiştir. Tam tersi bizi yerle bir etmiştir.

Demem o ki ders vereyim derken ders almakta vaciptir.

IRCForumlari.NET Reklamlar
sohbet odaları reklam ver Benimmekan Mobil Sohbet