Tekil Mesaj gösterimi
Alt 11 Temmuz 2016, 06:10   #2
Julide
Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
IF Ticaret Sayısı: (0)
IF Ticaret Yüzdesi:(%)
Cevap: Ehli-keyif Forum Üyesinin Müzik Rehberi

THE DOORS

I. BÖLÜM

"Size kaderi ve tanrıyı kaybetmeyi anlatayım,umutsuz bir gecede dolaşıyorum yıldızların olmadığı bir yerde. Oysa kafamız kıyak ve harikayız...."

"Sadece bir rüya o kadar,sadece bir rüya"diye jim'in başını okşuyordu annesi. Jim gördüğü manzara karşısında hayretler içindeydi. Annesi , babası büyükanne ve büyükbabası, şafak vakti çölün içindeki bir otoyoldan geçiyorları. Kızılderirilerle dolu bir kamyona bir araba çarpmıştı. Kızılderililer yol boyunca yatıyorlardı, ölümüne kanıyorlardı.Sonra arabaları yanlarında durdu. Bu Jim'in korkuyu ilk tadışıydı. Oradaki bir veya iki kızılderilinin ruhunun kendi ruhuna sıçradığını hissediyordu ...

Bu olayı şiir kitabı "An American Prayer " da şöyle anlatacaktı büyüdüğünde; "Kanayan kıziıderililer saçılmış şafak vakti otoyola, hayaletler sarıyor küçük çocugun nazik zihnini." Jim'in 4 yaşında karşılaştığı bu olaydı belkide hayatının yönünü verecek olan.

8 Aralık 1943 'de Melbourne, Florida'da doğdu Jim Morrison. Lise yıllarında zekasının keskinliği çılgın davranışlarıyla kendisini göstermeye başlamıştı. Sinema eğitimi görmek için gitti UCLA'ya. Yaptığı fimlerin anlaşılmadığına inanarak bıraktı film işini. Kardeşleriyle birlikte Rick and the Raven isimli bir müzik grubu kurmuş olan Ray ekonomi öğrenmek için gelmişti UCLA'ya.Burada tanımıştı Jim onu.Bir kaç kez gupta şarkıda söyletmişti Ray ona.

1965 yazında Ray plajda yoga yapıyordu. Üniversite bitmiş hayatlarına yön verecek kararların zamanıydı bu sıralar. Jim onu bu şekilde görünce dalga geçmek istedi; "LSD dene Ray daha iyi kafa yapar" Ray
"Hadi ordan,son denemem felaketti.şimdi doğal yollarla kafayı bulmaya çalışıyorum. Duyduğuma göre film işlerinde çok başarılıymışsın, nasıl gidiyor adamım. ?"
Jim"film işini bıraktım Ray. Çöle gidip kendimi kaybettim. Şimdi bir kızla beraber kalıyorum. Yazıyorum.,bazan şiir , bazan şarkı sözü..
Ray "Şarkı sözümü adamım bir tane okusana bana"
Jim"Adamım yapma utanırım"
Ray sonunda ikna eder Jim'i ve Jim söylemeye başlar şarkısını ( Moonlight Drive'ı-Ayışığı Gezintisi ).
Ray çok beğenir şarkının sözlerini. "Bu harika adamım .başka varmı bunlardan?"
Jim "Bir sürü var.Kafamda bir konser var.Her şey var.Tıpkı dionisos'un alemleri gibi." O aağustos o plajda karar verirler gryuplarını kurmaya.Jim grubun adını da bulmuştur. "THE DOORS"

"Eğer algının kapıları temizlenirse herşey olduğu gibi görünür, uçsuz bucaksız." Jim, William Blake’in bu sözünden ve Aldous Huxley'nin Algının Kapıları (The Doors of Perception) isimli kitabından etkilenerek düşünmüstü bu ismi. "Bilinen ve bilinmeyen seyler vardır ve aralarında da The Doors bulunur."

Klavyede Ray Manzerek, gitarda Robby Krieger, davulda Jhon Densmore ve vokalde Jim Morrison olarak kurulan grup barlarda çalmaya başlamıştı. Jim sürekli içiyor arada sorunlar çıkarıyordu. Şarkılarını seyirciye sırtı dönük okuyordu bazan. Ama yaptığı doğaçlamalarla coşturuyordu dinleyenleri. Bir gün asit alıp(LSD:LİSERJİK ASİT DİETİLAMİN) çıktığı yürüyüşte bir arabanın üstüne çıkıp ; "Ben kertenkele kıralım. Her istediğimi yaparım. Anlıyorsanız ellerinizi kaldırın. Kaçınız yaşadığınızı biliyorsunuz. Siz minyatür pislik savaşında plastik askerlersiniz. Kaçınız gerçekten yaşadığınızı biliyorsunuz?" Diye bağımaya başlamıştı çevresindeki toplananlara.

Çeşitli barlardan sonra Jim'in 1966'da Whisky and Gogo adlı bir klüpte yaptığı doğaçlama grup için dönüm noktası olmuştu. Jim burada şarıkya "oedipus kompleksi" ile alakalı bir bölüm eklemiş buda klüp sahibini çok ve onları kovmasına sebep olmuştu. Kovulmanın ardından tanıştıkları, Jac Holman onlara zenginlik vaadediyordu. Anlaşmayı imazaladıktan çok kısa bir süre sonra albümlerini çıkardılar.

rivayete göre...pamela pencerenin pervazına çıkar, kafası asitle bulanıktır... dönüp jim'e sorar 'benim için ölür müsün?' jim net bi cevap verir 'ben, heerkes için ölürüm' ya sen?
morrison kendini mi öldürdü, pamela peşinden mi gitti, bu seriye devam edicem....

fonda
'dont cha love her madly' çalsın....

The Doors (1991)
Director: Oliver Stone
Writers: Randall Jahnson (as J. Randal Johnson), Oliver Stone

11.07.2016 - Cemre'nin evi - Sabah 06-03

IRCForumlari.NET Reklamlar
sohbet odaları sohbet odaları Benimmekan Mobil Sohbet