Tekil Mesaj gösterimi
Alt 13 Temmuz 2016, 12:42   #6
Julide
Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
IF Ticaret Sayısı: (0)
IF Ticaret Yüzdesi:(%)
Cevap: Ehli-keyif Forum Üyesinin Müzik Rehberi

PINK FLOYD PART III

The fınal cut albümünü Roger Waters altı yaşında iken savaşta kaybettiği babasına adamıştı.(Eric Flatcher Waters) Nükleer silahlara karşı olduğu için askeri okuldan kovulmuştu. Son albüm The Division bell de Roger kardeş yoktu. (yanılmıyorsam 1980 de yolları ayırmışlar) .Bu albüm çıkışından iki hafta sonra Amerika' da 1. sıraya yükseldi.. Yani fazla havalara sokmamak lazım çok sayın Waters kardeşi diye düşünüyorum.. O şimdi adının geçmediği bu albümün üstüne bir bardak “su” içsin bence.

waters "garip" bi tip...solo albümleri ilginçtir...ron geesin, eric clapton, micheal kamen gibi elemanlarla çalıştı solo albümlerinde.... "music from the body" sadece bedenden gelen seslerle yapılan bir denemeydi ve salakçaydı ama "the pros and the cons of hitch hiking" olağanüstü güzel bir albüm...zenci ablaların müthiş vokalleri -ki bunlar pink'in klasik vokalistleridir zaten- ile bezeli tam bir başyapıt bana kalırsa...zaten son derece ilginç bir hikayesi var bu albümün...waters pink için iki albüm yapar; "final cut" ve "...hitch hiking"...grubun diğer üyelerine sunar ve "birini grubun adıyla diğerini solo çıkarmak istiyorum...siz seçin" der...grup "final cut"ı seçer ve diğeri solo olarak piyasaya sürülür...dinlemediyseniz mutlaka dinlemenizi öneririm... daha sonra "radio k.a.o.s." albümünü çıkarır waters...ama kanımca biraz pop kokan bu albüm öncekine göre çok zayıf kalır...

efektlerden de söz etmeli, pink floyd bu işin öncülerinden . ancak kuruluş aşamasında ses efektleri epeyi sorun olur. kayıtlarda güç bela da olsa halledilen sorunlar konserlerde albümlerle alakasız parçalar çalmak suçlamasını getirecektir. grubun başlangıçtaki beş parasızlığı, ticari rahatlama sonrası ise donemin genel olanaksızlıkları (teknik yetersizlikler vb) onlara garip çözümler üretmeye zorlar. money şarkısının girişinde ve devamında duyulan kasa açılış ve kapanış sesleri gerçektir ve çok yakından tanıdığımız cut - paste yöntemiyle kaydedilmiştir örneğin...

pink floyd hakkında bilinenlere kaynaklık etmeleri bakımından gurubun kuruluşundan itibaren yanında bulunan (alan parson gibi) insanlar cok önemlidirler. bu adamlar sayesinde pink floyd un mahrem tarihine değin konular mümkün mertebe mistizmden uzak yorumlara kavuşmuştur. aslında benim kafama takılan şey... grup torunlarının torunlarını krallar gibi geçindirecek kadar zengin olduktan sonra da albüm çıkarmak için cebelleşip debelenmişti Neydi bunun altında yatan sebep ??bi de mesela wall dan çalınan parça başına roger waters a telif ödemek durumundalar. (roger waters gruptan ayrıldıktan sonra pink floyd adının kullanılmaması ve kendisine ait parcaların çalınmaması icin mahkemeye başvurmuş, ikinci isteğine müspet diğerine menfi cevap almıştır.) buna rağmen the wall dan parçalar çalınmakta, konser kayıtlarının albümleri çıkarılmakta. torunların torunlarının zenginliğini zedeleyecek! bu girişimlerin ne gereği var anlamak için çok düşünmüştüm...

Waters sonrası pink floyd un kayda değer albüm değil de parça yapması bile nimetten sayılır bir şey oldu.bence bunların hepsi bir inada dayanıyor. pink floyd u var edenin sadece waters olmadığını ispat inadı. oysa biraz dikkatle bakılırsa bunun ne kadar da gereksiz bir çaba oldugu anlaşılabilir: set the controls for the heart of the sun parçasını dinlemek bile bir bütünlük hissi verir insana.

bence pink floyd u pink floyd yapan da bu bütünlüktür. grup var olduğu sürece yaşanan çekişmeler de bir varlığın çesitli yanlarının birbiriyle olan kavgası gibidir.

IRCForumlari.NET Reklamlar
sohbet odaları reklam ver Benimmekan Mobil Sohbet