Tekil Mesaj gösterimi
Alt 20 Eylül 2016, 18:29   #1
PySSyCaT
Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
IF Ticaret Sayısı: (0)
IF Ticaret Yüzdesi:(%)
biri deli diğeri akıllı iki kardeş-masal

Vaktiyle iki kardeş varmış. Bunların hiçbir yakınları yokmuş.Anne ve babalan da ölmüş. Kimi kimsesi yokmuş. Bu iki kardeş doğdukları köyde reçberlik. (işçilik) yapa*rak geçimlerini sağlıyorlar. Fakat, çoğu kez de iş bulamıyorlar. Bu itibarla çok sefil bir hayat yaşı*yorlar.
Bir gün kardeşler sohbet ederler derler ki; Bu köyde bizim kimsemiz yok.Dikili ağacımız, yakın*larımız, tarlamız, takımımız, daima çalışacak bir işimiz de yok. Bazen aç bazen tok burada ömrü*müzü tüketip gidiyoruz. Buradan gidelim belki rızkımız artar. Deli ile akıllı anlaşıyorlar. Peki ne*reye gidelim diye birbirlerine soruyorlar. Deli der*ki insanlardan fayda görmedik. Bari dağlara çıka*lım, oralarda yaşar gideriz. Mutlaka yiyecek bir şeyler de buluruz.
Bunun üzerine bunlar pilini pırtısını toplayıp dağa çıkarlar. Gezinip duruyorlar. Bakarlar ki bir dağ yolunda, bir kervan konup göçmüş. Haydi kervandan mutlaka bir şeyler kalmıştır. Gidip top*layalım. Bunun üzerine kervanın göçtüğü noktaya gelirler hakikaten bir sürü eşya yiyecek ve altın bu*lurlar. Akıllı kardeş altın ve kendisince kıymetli eş*yaları toplar, deli olanda ekmek ve yiyecek türün*den taamları toplar. Deli olan akıllıya ne diye o teneke parçalarını topluyorsun? Yiyecek topla diye ikaz eder. Akıllı kardeş buna aldırmaz, deliliğine yorumlar.
Torbalarına doldurup birkaç gün orada kaldık*tan sonra yoluna devam ederler. Epeyi yol aldıktan sonra acıkırlar. Fakat deli olan acıktıkça torbasm-daki ekmeği yer. Akıllı olan da, yiyecek olmadığı için çok acıkır. Deli kardeşine bana da biraz ekmek ver der. Delide ben sana söyledim, yiyecek topla bak acıkırsın sen sözümü dinlemedin.
Az giderler uz giderler akıllı yürüyemeyecek kadar acıkır. Deli kardeşinden her fırsatta ekmek ister. Deli inadı tutmuş vermemde vermem diyor. Bunun üzerine akıllı gel beudekiieri de sendeki*leri de karıştırıp bölüşelim. Deli yok der sen sen-dekileriiî üçte birini ver, ben üçte ikisini vereyim sana. Bu teklife de yok der. En son akıllı açlığı da*yanamaz bütün altın ve değerli eşyasını dclfkarde-gine verir karnını doyurmak için.
Deli olan akıllı kardeşine derki bak kardeş bü*tün altınlar bütün mal ve mülkler yiyecek kadar değerli değildir. Altın karın duyurmaz ama ekmek karının doyuruyor.

{22~02~`22..∞}
{09~09~`22..ღ}

IRCForumlari.NET Reklamlar
sohbet odaları sohbet odaları Benimmekan Mobil Sohbet