Tekil Mesaj gösterimi
Alt 22 Kasım 2016, 12:39   #1
Çevrimdışı
Dream
Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
IF Ticaret Sayısı: (0)
IF Ticaret Yüzdesi:(%)
Facebook'ta bu dosyaya kanmayın!
Facebook’ta ortaya çıkan yeni bir kötü amaçlı yazılım, kendisini masum bir görüntü dosyası gibi göstererek hesabınızı kullanıyor. Bu yazılımın kurbanı olmayın!
Bu forumdaki linkleri ve resimleri görebilmek için en az 25 mesajınız olması gerekir.


Dev sosyal ağ Facebook’ta keşfedilen yeni bir kötü amaçlı yazılım (malware), bir anda istenmeyen sonuçlar doğurabilir. Peki, kurban olmamak için dikkat edilmesi gerekenler neler?

Facebook’ta tehlikeli görüntü dosyası
Güvenlik araştırmacısı Bart Blaze tarafından keşfedilen kötü amaçlı yazılım, .SVG uzantılı bir görüntü dosyası olarak ele geçirilen Facebook hesapları üzerinden mesaj olarak size ulaştırılıyor. Öte yandan diğer dosya türlerinden farklı olarak, SVG görüntü dosyalarının modern internet tarayıcılarında açılabilir olduğu ve içerisinde JavaScript gibi içerikler barındırabileceğinin altı çiziliyor.

İlk başta masum gözüken bu görüntü dosyasına tıkladığınızdaysa YouTube kılığına girmiş bir web sitesine yönlendirilerek karşınıza çıkan videoyu açmak için Google Chrome’a bir kodek uzantısı indirmeniz isteniyor.


Bu forumdaki linkleri ve resimleri görebilmek için en az 25 mesajınız olması gerekir.Eğer kanıp bu uzantıyı kurarsanız, sonuçlar pek hoş değil. Kullanıcının ziyaret ettiği web sitelerine ilişkin verileri değiştirme olanağını elde eden uzantı, aynı zamanda kurbanının hesabını kullanarak Facebook’ta kötü amaçlı yazılımın yayılmasına da hizmet ediyor.
SVG dosyalarının Facebook’un dosya uzantısı fitresini nasıl aşmayı başardığı bilinmezken, konuyla ilgili olarak sosyal ağın güvenlik ekibine açıkla ilgili bilgi verildiği ifade ediliyor. Ek olarak bu zararlı Chrome uzantısının da kaldırıldığı verilen bilgiler arasında.

Yine de benzer bir duruma karşı, siz siz olun sosyal ağlar üzerinden gelen emin olmadığınız dosyalara tıklarken iki kere düşünün.

Kaynak: Shiftdelete

 
Alıntı ile Cevapla

IRCForumlari.NET Reklamlar
sohbet odaları sohbet odaları Benimmekan Mobil Sohbet