Tekil Mesaj gösterimi
Alt 01 Mayıs 2017, 11:35   #1
Çevrimdışı
Dream
Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
IF Ticaret Sayısı: (0)
IF Ticaret Yüzdesi:(%)
Wikipedia'ya erişim engellendi!
Dünya üzerindeki en büyük internet ansiklopedisi olarak nitelendirilen Wikipedia'ya ülkemizden erişim engellendi. Peki, Wikipedia için neden erişim engeli kararı alındı?

Dünyanın en büyük internet ansiklopedisi Wikipedia’ya erişmek isteyen kullanıcılar, sabah saatlerinden bu yana Forumlarda sitenin açılmadığına dair konular açmaya ve sosyal medya üzerinden paylaşımlar yapmaya başladılar.

Saatlerin ilerlemesi ve erişim probleminin halen devam etmesi ile birlikte kuruluşundan bu yana 16 yılı geride bırakan Wikipedia için ücüzü gerçek ortaya çıktı.
Wikipedia için erişim engeli kararı!

Kullanıcıların ülkemizden Wikipedia'ya erişememelerinin, beklenilenin aksine sunucu kaynaklı olmadığı öğrenildi.

Bugün itibariyle wikipedia.org için, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından İdari Tebdir kararı alınarak erişimin engellendiği ortaya çıktı.


Bu forumdaki linkleri ve resimleri görebilmek için en az 25 mesajınız olması gerekir.


BTK'nın Site Bilgileri Sorgu Sayfası üzerinden wikipedia.org için sorgulama yapıldığında, aşağıda yer alan karar metni ile karşılaşılıyor;

5651 sayılı Kanun uyarınca yapılan teknik inceleme ve hukuki değerlendirme sonucunda bu İnternet sitesi (wikipedia.org) hakkındaki Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu 'nın 29/04/2017 tarih ve 490.05.01.2017.-182198 sayılı kararına istinaden Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından İDARİ TEDBİR uygulanmaktadır.

Erişim engeline neden olan konu hakkında resmi bir açıklama bulunmazken, NTV Haber tarafından erişim engeli kararı alınmasına sitede yer alan bazı terör örgütlerine ait içeriklerin kaldırırılmamasının neden olduğu iddia ediliyor.

Kaynak: Shiftdelete

 
Alıntı ile Cevapla

IRCForumlari.NET Reklamlar
sohbet odaları sohbet odaları Benimmekan Mobil Sohbet