Tekil Mesaj gösterimi
Alt 26 Aralık 2017, 18:39   #1
Burce
Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
IF Ticaret Sayısı: (0)
IF Ticaret Yüzdesi:(%)
Az Bilinen Görgü Kuralları

Bu forumdaki linkleri ve resimleri görebilmek için en az 25 mesajınız olması gerekir.

bu bir görgü kuralı mıdır emin değilim ancak türkiyede gayet de görgü kuralı sayılabilir. vicdan kuralı da olur. ahlak kuralı da . isim pek önemli değil.

gece yolda yürürken ve sokakta pek insan yokken, yürüyen kadının arkasında olan erkek hızla yürüyerek kadının önüne geçmelidir. kendi ayak sesleri dışında ayak sesleri duyan kadın zaten oldukça rahatsız olur, birde seslerin arkasından gelmesi yani görüş alanı dışında olması onu daha da tedirgin eder. ancak erkek kişisi öne geçtiğinde ve mesafe açtığında kadında korkulacak birşey olmadığı algısı oluşur ki bu algı o saat ve şart içinde oldukça elzemdir. yeri gelir yol boyu o adama dua eder. evet o kadar mühimdir.

bir örnek de asansör üzerinden olsun. bunun uygulanması şart değil ama başıma geldiği için bende bıraktığı izlenimi anlatacağım. arkadaşa ders çalışmaya gittiğimden eve geç dönmüşüm. apartmanda kimseyi tanımıyorum. ellerim kitaplarla dolu. sınav haftası muhtemelen. neyse efenim apartmana minimum sesle girdim. asansöre yöneldim derken biri daha girdi arkamdan. kafayı çevirdim ama tabi tanımıyorum. asansör düğmesine bastım gelmesini bekliyorum ama kafamda deli sorular. keşke arkadaşta kalsaydım pişmanlığı. ulan bişey yaparsa naaparım planları. bi olay olursa 'e onun da gece vakti ne işi var dışarda ' zırvalıkları vs... en iyisi asansöre adamdan sonra binmek diye düşündüm. bana 'sapık mıyım lan ben' bakışıyla bakarsa baksın naapim. hiç risk alamıycam derken arkamı dönüp adama 'siz binin isterseniz' demeye hazırlanıyordum ki adamın asansöre giden merdivenleri dahi çıkmadığını gördüm. sırtını bana dönmüş halde dış kapıya yönelmiş, benim binmemi bekliyordu. o fotoğraf hala zihnimde. gidip abinin elini öpecektim saygıdan. asansördeyken gözlerim dolu dolu oldu. ne insanlar var be dedim. ben de kendimce jest olsun diye asansörü giriş katına yolladım hemen.
adam bu hareketi dindarlığından mı muhafazakarlığından mı yoksa kendi ahlak anlayışından mı yaptı bilmiyorum ama o anki müteşekkirliğimi unutamıyorum.

IRCForumlari.NET Reklamlar
sohbet odaları sohbet odaları Benimmekan Mobil Sohbet