Tekil Mesaj gösterimi
Alt 16 Nisan 2019, 00:39   #1
vioLeta
Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
IF Ticaret Sayısı: (0)
IF Ticaret Yüzdesi:(%)
Radyo Jingle Nedir?

Radyo Jingle Nedir?

Jingle radyo ve televizyon sektöründe kısa ve akılda kalan bir melodi; ilk olarak basit bir şekilde böyle tanımlayabiliriz. Reklam ve ticari amaçlı olabilir. Reklam jingılları genellikle bir ürün tanıtmak ve marka imajı oluşturmak için kullanılır ve sloganların kullanımı ön planda olur. Jingıllarda uygun sözler ve şarkılar kullanılır. Yani bu tanımlar teorik tanımlar hem reklam jinglı hem radyo jinglı tanıtım açısında çok önemlidir. Özelikle radyo için olmazsa olmazdır.

Kısaca bakalım bu jingle ne zaman ilk çıkmış nasıl kullanılmış.
İlk jingle reklam amacı ile radyo reklamı olarak Amerika’da yayınlanmıştır. 24 Aralık 1926’da ilk radyo istasyonundan yayınlanan reklam WCCO Minneapolis adlı istasyonda reklam amacı ile yayınladı. Bu jingle a capella olarak kahvaltı ürünü için hazırlanan bir reklamdır. Aslında piyasada çok fazla tutulmayan bir ürün olmasına rağmen piyasadan çekilecek iken bu jingle etkisi ile piyasaya tekrar tutunmayı başarmıştır. Ve bu reklam jingle için öncü oldu ve daha sonra buna benzer birçok jingle yayınlandı. Daha sonrasında 1930 yılında Pepsi Cola radyoda yayınlanan ilk jinglellardan biri olmayı başardı.

Aslında bilmemiz gereken mantık şu akılda kalan ve kendini tanıtan bir özelliğinin olması ben şimdi prodüktör değilim ama bir radyo jingle’nın nasıl olması gerektiğini bilecek kadar tecrübeye sahibim demeliyim Ana fikir bence şu ‘Basit olan her zaman iyidir.’

O zaman şöyle diyoruz;
* Basit
* Kısa
* Akılda kalıcı
* Bence 2 yada 3 kişi seslendirmeli…,
* Radyo ismi mutlaka geçmeli.
* Slogan tabiki.. olmalı

Ya tabi bunlar genel olması gerekenler. Zamana göre beklentilere göre değişir artık bu prodüksiyon sorumlularının müdürlerinin yaratıcılığına kalmış.

Jingle radyonun kimliğini belirler, radyonun resmi tanıtım spotudur, tarzını yansıtır.

Ayrıca tempoyu değiştirmek için, hava durumu, haberlere başlangıç için vs. kullanılır.

Radyo için yazılıp düzenlenen, dikkat çekici ve akılda kalıcı özelliklere sahip olması gereken tanıtım amaçlı ve bilgi verici, kısa sözlü melodiye jingle adı verilir. Radyolarda ekseriyetle şarkılar arası geçişlerde kullanılır.

Kullanıcı imzalarındaki bağlantı ve resimleri görebilmek için en az 20 mesaja sahip olmanız gerekir ya da üye girişi yapmanız gerekir.

IRCForumlari.NET Reklamlar
sohbet odaları sohbet odaları Benimmekan Mobil Sohbet