Tekil Mesaj gösterimi
Alt 16 Nisan 2019, 14:14   #1
ichi
Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
IF Ticaret Sayısı: (0)
IF Ticaret Yüzdesi:(%)
Who Konu Anlatımı

Who Komutları

Who, bulunduğumuz kanallarda belli parametrelere göre kullanıcı listelemek için kullanılır. Bunlar c, n, u, h, a, m, g, s, i, I, R ve M parametreleridir.

Who komutlarında dikkat edilmesi gereken husus; Parametreler ile verilerin aynı sırada, birbirine karşılık gelecek şekilde yazılmasıdır.
Şimdi bu parametrelerin ne işe yaradıklarını ve nasıl kullanıldıklarını inceleyelim.

**c: Who komutunun kanal belirtilerek uygulanacağında kullanılır. Bu parametlale wildcard karakterleri kullanılamaz.
Kullanım: /who ±c #kanal
--Örnek: lal kanalına who komutunu uygulamak istiyorum.
Cevap: /who +c #lal
Not: Bir kanala who komutu uygulandığında veri olarak gelen liste, kanala en son giriş sırasına göre listelenir. Listenin en başında ki kullanıcı, kanala en son girmiş demektir.

**n: Who komutunun nick belirtilerek uygulanacağında kullanılır.
Kullanım: /who ±n Nick
--Örnek: lal kanalında nicki 5 haneli olan kullanıcılara who komutu uygulamak istiyorum.
Cevap: /who +cn #lal ?????
--Örnek: lal kanalında nicki G harfi ile başlayan ve n harfi ile biten kullanıcılara who komutu uygulamak istiyorum.
Cevap: /who +cn #lal G*n
--Örnek: lal kanalında bulunmayan nicki 4 haneli kullanıcılara who komutu uygulamak istiyorum.
Cevap: /who +n-c ???? #lal
--Örnek: lal kanalında nicki H ile başlayan kullanıcılar dışındaki nicklere who komutu uygulamak istiyorum.
Cevap: /who +c-n #lal H*

**u: Who komutunun identd belirtilerek uygulanacağında kullanılır.
Kullanım : /who ±u Identd
--Örnek: lal kanalında identdi Help olan kullanıcılara who komutu uygulamak istiyorum.
Cevap: /who +cu #lal Help
--Örnek: lal kanalında identdi Help olmayan kullanıcılara who komutu uygulamak istiyorum.
Cevap: /who +c-u #lal Help
--Örnek: lal kanalında identdi Help olan, nicki 4 haneli olan kullanıcılara who komutu uygulamak istiyorum.
Cevap: /who +cun #lal Help ????

**h: Who komutunun host belirtilerek uygulanacağında kullanılır.
Kullanım: /who ±h Host
--Örnek: lal kanalında hostu Helper.TRSohbet.Com olan kullanıcılara who komutu uygulamak istiyorum.
Cevap: /who +ch #lal Helper.TRSohbet.Com
--Örnek: lal kanalında hostu Admin olmayan kullanıcılara who komutu uygulamak istiyorum.
Cevap: /who +c-h #lal Admin
--Örnek: lal kanalında hostu H ile başlayan nicki 5 haneli olmayan ve identdinde Help kelimesi geçen kullanıcılara who komutu uygulamak istiyorum.
Cevap: /who +chu-n #lal H* *Help* ?????

**a: Who komutunun away belirtilerek uygulanacağında kullanılır.
Kullanım: /who ±a
--Örnek: lal kanalında away olan kullanıcılara who komutu uygulamak istiyorum.
Cevap: /who +ca #lal
--Örnek: lal kanalında away olmayan kullanıcılara who komutu uygulamak istiyorum.
Cevap: /who +c-a #lal
--Örnek: lal kanalında away olmayan nicki H ile başlayıp 5 haneli olan hostu Helper olmayan ve identdi Help olan kullanıcılara who komutu uygulamak istiyorum.
Cevap: /who +cnu-ha #lal H???? Help Helper

**m: Who komutunun user modeleri (O,o,C,A,a,E,e,N,B) belirtilerek uygulanacağında kullanılır.
Kullanım: /who ±m Usermode
-
Usermodeler;
* O: Kullanıcının sunucuda global operatör olduğunu belirtir.
-
* o: Kullanıcının sunucuda local operatör olduğunu belirtir.
-
* C: Kullanıcının sunucuda co administrator olduğunu belirtir.
-
* A: Kullanıcının sunucuda server administrator olduğunu belirtir.
-
* a: Kullanıcının sunucuda services administrator olduğunu belirtir.
-
* E: Kullanıcının technical administrator olduğunu belirtir.
-
* e: Kullanıcının network-co administrator olduğunu belirtir.
-
* N: Kullanıcının sunucuda network administrator olduğunu belirtir.
-
* B: Kullanıcının sunucu botu olduğunu belirtir.
-
--Örnek: lal kanalında global operatör olan kullanıcılara who komutu uygulamak istiyorum.
Cevap: /who +cm #lal O
--Örnek: lal kanalında services admin olmayan kullanıcılara who komutu uygulamak istiyorum.
Cevap: /who +c-m #lal a
--Örnek: lal kanalında nicki 4 haneli, away olmayan, identdi Help olan, hostu Helper olmayan ve local operatör olan kullanıcılarına who komutu uygulamak istiyorum.
Cevap: /who +cnum-ha #lal ???? Help o Helper

**g: Who komutunun fullname belirtilerek uygulanacağında kullanılır.
Not: Fullname olarak birden çok kelime belirtilecek ise, aralarına boşluk yerine _ koyulmalıdır.
Örnek: Fullname: London Eye Gösterimi: Kullanım:London_Eye
Kullanım: /who ±g Fullname
--Örnek: lal kanalında fullnamesi yellow olan kullanıcılara who komutu uygulamak istiyorum.
Cevap: /who +cg #lal yellow
--Örnek: lal kanalında fullnamesi yellow olmayan kullanıcılara who komutu uygulamak istiyorum.
Cevap: /who +c-g #lal yellow
--Örnek: lal kanalında nicki H ile başlayan 3 haneli, identdi Help olmayan, hostu Helper olan, away olan, fullnamesi yellow olan ve co admin olan kullanıcılara who komutu uygulamak istiyorum.
Cevap: /who +cnhgma-u #lal H?? Helper yellow C Help

**s: Who komutunun link belirtilerek uygulanacağında kullanılır. Linklere sunucu üzerinde /links komutu ile görebiliriz. Bu parametlale wildcard karakterleri kullanılamaz.
Kullanım: /who ±s Link
--Örnek: lal kanalında oper.TRSohbet.com linki üzerinden bağlanan kullanıcılara who komutu uygulamak istiyorum.
Cevap: /who +cs #lal oper.TRSohbet.com
--Örnek: lal kanalında admin.TRSohbet.com linki üzerinden bağlanmayan kullanıcılara who komutu uygulamak istiyorum.
Cevap: /who +c-s #lal admin.TRSohbet.com
--Örnek: lal kanalında nicki 2 haneli, identdi Help olmayan, hostu Helper olan, away olmayan, netadmin olan, fullnamesi yellow olan ve help.TRSohbet.com linkinden bağlanan kullanıcılara who komutu uygulamak istiyorum.
Cevap: /who +cnhmgs-ua #lal ?? Helper N yellow help.TRSohbet.com Help
--Örnek: help.TRSohbet.com - oper.TRSohbet.com - admin.TRSohbet.com olmak üzere sunucumuzda 3 link mevcuttur.
lal kanalında içerisinde gri kelimesi geçen linklerden bağlanan kullanıcılara who komutu uygulamak istiyorum.
Cevap: /who +cs #lal *gri*
Böyle bir cevap yanlıştır. s parametresinde kullanılan link, sunucu üzerinde tam olarak var olmalıdır.
Sunucu üstünde *gri* diye bir link olmadığı için ve s parametresinde wildcard karakterleri kullanılamayacağından bu sorunun cevabı yoktur.

**i: Who komutunun ip belirtilerek uygulanacağında kullanılır. Sadece sunucu yöneticileri kullanabilir.
Kullanım: /who ±i ip
--Örnek: lal kanalında 12.13.14.156 ipisinden bağlanan kullanıcılara who komutu uygulamak istiyorum.
Cevap: /who +ci #lal 12.13.14.156
--Örnek: lal kanalında 12.13.14.156 ipisinden bağlanmayan kullanıcılara who komutu uygulamak istiyorum.
Cevap: /who +c-i #lal 12.13.14.156

**I: Kullanıcının gerçek ip adresini öğrenmek için kullanılır. Sadece sunucu yöneticileri kullanabilir.
Kullanım1: /who +I nick
--Örnek: Sunucuda nicki H harfi ile başlayan kullanıcıların gerçek ip adreslerini öğrenmek istiyorum.
Cevap: /who +I H*
Kullanım2: /who +I #kanal
--Örnek: Sunucuda #lal kanalında bulunan kullanıcıların gerçek ip adreslerini öğrenmek istiyorum
Cevap: /who +I #lal

**R: Kullanıcının gerçek hostunu öğrenmek için kullanılır. Sadece sunucu yöneticileri kullanabilir.
Kullanım1: /who +R nick
--Örnek: Sunucuda nicki yellow olan kullanıcının gerçek hostunu öğrenmek istiyorum.
Cevap: /who +R yellow
Kullanım2: /who +R #kanal
--Örnek: Sunucuda #lal kanalında bulunan kullanıcıların gerçek hostunu öğrenmek istiyorum
Cevap: /who +R #lal

**M: Bulunulan kanallarda ki, tüm kullancılara tek tek /who +n nick komutunu uygulamak için kullanılır. Sadece sunucu yöneticileri kullanabilir.
Kullanım: /who +M
--Örnek: Bulunduğum kanallarda ki, tüm kullanıcılara who komutunu uygulamak istiyorum.
Cevap: /who +M

Who komutlarını uyguladığımızda elde ettiğimiz verilerde bazı karakterler vardır. Bunlar r, *, +, %, @, &, ~, H, G, B, !, ?, 0, 1, 2 karakterleridir.
Şimdi bu karakterlerin ne anlama geldiklerini inceleyelim.

r: Nickin kayıtlı olduğu anlamına gelir.
-
*: Kullanıcının sunucu yöneticisi olduğu anlamına gelir.
-
+: Kullanıcının kanalda voice olduğu anlamına gelir.
-
%: Kullanıcının kanalda halfop olduğu anlamına gelir.
-
@: Kullanıcının kanalda operatör olduğu anlamına gelir.
-
&: Kullanıcının kanalda protect olduğu anlamına gelir.
-
~: Kullanıcının kanalda founder olduğu anlamına gelir.
-
H: Kullanıcının online (away değil) olduğu anlamına gelir.
-
G: Kullanıcının away olduğu anlamına gelir.
-
B: Kullanıcının sunucu botu olduğu anlamına gelir.
-
!: Kullanıcının, sunucu yöneticisi olduğunun gizlendiği anlamına gelir. Bu veriyi sadece sunucu yöneticileri görebilir.
-
?: Kullanıcının, online bir sunucu yöneticisi olduğu anlamına gelir. Bu veriyi sadece sunucu yöneticileri görebilir. Bu veri sunucumuzda kullanılmamaktadır.
-
0: Kullanıcının bizimle aynı link üzerinden bağlandığı anlamına gelir. Kendimize who komutu uyguladığımızda her zaman 0 olacağı unutulmamalıdır.
-
1: Kullanıcının 1. link üzerinden bağlandığını anlamına gelir.
-
2: Kullanıcının 2. link üzerinden bağlandığı anlamına gelir.
-
Hangi linkin kaç numaralı link olduğu /links komutu uyguladığımızda yanlarında yazar.

--Örnek: #lal yellow Hr~ Help@[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...].TRSohbet.Com:0 Bristol
Açıklama: yellow nicki lal kanalında founder(~) görevindedir. Away değildir(H). Nicki şifrelidir(r). Ana link üzerinden bağlanıyor.
--Örnek: #lal yellow Gr*@ Help@[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...].TRSohbet.Com:2 Bristol
Açıklama: yellow nicki lal kanalında operator(@) görevindedir. Awaydir(G). Nicki şifrelidir(r). Sunucu operatörüdür(*). 2. link üzerinden bağlanıyor(2).

--Örnek: #lal yellow Hr*& Help@[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...].TRSohbet.Com:3 Bristol
Açıklama: yellow nicki lal kanalında protect(&) görevindedir. Away değildir(H). Nicki şifrelidir(r). Sunucu operatörüdür(*). 3. link üzerinden bağlanıyor(3).

--Örnek: #lal yellow HB* Help@[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...].TRSohbet.Com:1 Bristol

Açıklama: yellow nicki lal kanalında userdir. Çünkü herhangi +, %, @, &, ~ gibi bir işaret belirtilmemiştir. Away değildir(H).
Nicki şifreli değildir. Çünkü r karakteri yoktur. Sunucu botudur(B). Sunucu operatörüdür(*). 1. link üzerinden bağlanıyor(1).

Kullanıcılar, who komutunu sadece kanal belirterek kullanabilirler.

Who Komutları hakkında IRCd'den yardım almak için /helpop ?who komutu kullanılır.

IRCForumlari.NET Reklamlar
sohbet odaları sohbet odaları Benimmekan Mobil Sohbet