Tekil Mesaj gösterimi
Alt 10 Haziran 2019, 20:24   #1
xena
Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
IF Ticaret Sayısı: (0)
IF Ticaret Yüzdesi:(%)
Sahneden dünyaya açılan pencere

Mitat Genç Görme Engelliler Ortaokulu öğrencileri, ‘Dramatik Sanatlar Etkinliği’ kapsamında, Recaizade Mahmut Ekrem’in komedi türünde kaleme aldığı ‘Çok Bilen Çok Yanılır’ isimli tiyatro oyununu sahneledi.

Şevket Evliyagil Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde sahnelenen oyuna, görme engelli öğrencilerin başarılı sahne performansı damga vurgu. Brail alfabesi kullanarak, kabartma metinlerle ezberledikleri tiyatro oyununu sahneleyen görme engelli öğrenciler, ortaya koydukları yetenekle oyunu izlemeye gelen seyirciden büyük alkış aldı. Öğrencileri oyuna hazırlayan ve sahne heyecanını görme engelli öğrencilerle birlikte yaşayan Türkçe Öğretmeni Özlem Esen, oyun hazırlığının kasım ayında başladığını söyledi. “Aşağı yukarı bir eğitim-öğretim dönemi içerisinde, yoğun bir çalışmayla öğrencilerimizi bu oyuna hazırladık” diyen Özlem Esen, şunları söyledi:

AİLELER ENDİŞELENMESİN

“Oyunu hazırlarken görme engelli öğrencilerin özel gereksinimine göre hareket ettik. Öğrencilerimizin dünyaya açılan penceresi farklılaştı. İçlerinden tiyatro sanatçısı olmak isteyen çocuklarımız çıktı. Aileler çocuklarının sahnede bir yere çarpmasından veya düşmesinden endişe edebiliyor. Ancak benim bu konuda ailelere tavsiyem ‘Onları kendi haline bırakın!’ şeklinde oluyor. Çocuğun özel durumu nedeniyle ona, sürekli ne yapıp yapmayacağını söylerseniz, bu onların bağımsız hareket edebilme kapasitesini azaltır.”

BAĞIMSIZ HAREKET ETME BECERİLERİ GELİŞİYOR

Okul müdürü Hasan Altın ise, “Okulumuzda 73 öğrenci eğitim görüyor. Öğrencilerimiz tarafından düzenlenen tiyatro oyunu, geleneksel hale gelen bir sosyal faaliyetimiz. Bu tür faaliyetler, öğrencilerimizin sosyal hayatına ve okulda aldıkları eğitime çok büyük katkı sağlıyor. Bağımsız hareket edebilme becerileri ve öz güvenleri gelişiyor, yeteneklerini ortaya çıkarıyorlar” dedi.

Alinti

IRCForumlari.NET Reklamlar
sohbet odaları sohbet odaları Benimmekan Mobil Sohbet