Tekil Mesaj gösterimi
Alt 15 Aralık 2019, 18:07   #1
Selma
Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
IF Ticaret Sayısı: (0)
IF Ticaret Yüzdesi:(%)
YABANCILAŞAN DİLİMİZ

MERHABA
uzun zamandır kafamı ara ara meşgul eden bir konuya değineceğim.
dünya da geçerli konuşulan bir çok lisan yani dil var. kime sorsan yabancılaşmaktan şikayet ediyorlar , milliyetcilik'ten bahsediyorlar.
ama konuşurken de kendi öz lisanımız dilimiz Türkçe'mize illa bir almanca ingilizce kelimeler katıyoruz.
ana tabanı Türkçe olan ve Türkçe konuşulan mekanlarda almanca ingilizce veya bir başka lisan dille kelime kullanmak o lisan dili bilmeyenlere saygısızlıktır. sırf başkalarına hava atmak ve o kullandıgı dille sözde globalleşmiş olarak kendini göstermek aslında genel kültür den uzak olundugunun anlamını yansıtır.
misal oldugunuz ortam da birilerine birine saygısızlık yapmak istiyorsanız onun anlamadıgı dille konuşun.
ben anlamadım dediğin de google den ceviri yap deniyorsa bu tarz tavrı sergileyenin tavır denge sorunu oldugunu yansıtır.
insanlar iletişimde bir birine son derece saygılı tavırlar sergilerlerse sorun sıkıntı olmadan iletişim kurulur.
yetkili oldugu yerde ana dili dışında başka dille konuşulmasına müsade edenler kalkıp bana milliyetcilik ten vatan sevdasından bahsetmesinler.

Bu forumdaki linkleri ve resimleri görebilmek için en az 25 mesajınız olması gerekir.
mevzu yabancılaşmayalım. lisan öğrenmek iş hayatında geçerli kullanılması gereken bir mevzudur. dünya ile iletişimde geçerlidir.

IRCForumlari.NET Reklamlar
sohbet odaları sohbet odaları Benimmekan Mobil Sohbet