Tekil Mesaj gösterimi
Alt 28 Aralık 2019, 18:17   #1
bb
Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
IF Ticaret Sayısı: (0)
IF Ticaret Yüzdesi:(%)
Irvin D. Yalom - Bir Psikiyatristin Anıları

Bu forumdaki linkleri ve resimleri görebilmek için en az 25 mesajınız olması gerekir.

Bir ömürden 85 yıla tanık oldum 397 sayfa boyunca sanki aynı evin bir ferdi gibi.. Zorluklarla mücadele döneminde bir çocukluk, mütevazi bir yaşam ve başarı üzerine başarıya imza atan bir adam.. Roman tadında okudum kitabı. Bir ara sıkılmadım desem yalan olur.. Kullanılan terimlerin sıklığı biraz beni aştı.. Psikolojiye ilgi duysam da sanırım bu ilgi daha çok insan psikolojisinin davranışlarına yansımasıyla sınırlı.. Ama yine de ilgimi çekmediğini söyleyemem, hatta tatilimi renklendiren bir yolculuk oldu benim için... Kendiyle terapi seansları ilgi çekiciydi.. Ebeveynleri ile ilişkileri, Yahudi olmakla ilgili imkanları (ya da imkansızlıkları), dine bakışı, yazarın deyimiyle dil öğrenmedeki yeteneksizliği (kendimi en fazla bulduğum alan), edebiyata olan merakı, eşiyle kurduğu muhteşem denge, seyahatleri (favorim olan Hindistan seyahati) , Türkiye'ye yer vermesi, en çok okur sayısına ulaştığı ülkeler arasında Türkiye'yi de sayması (gurur verici), başarılı çalışmaları, yaşama bağlılığı, ilerleyen yaşına rağmen severek sürdürdüğü mesleği.. Her bir bölümü başka bir keyifle okudum..

Tabi ki bu kitaba da yer yer izlerimi bıraktım satırlar altına kurşun kalemle.. İşte bunlardan bazıları:

* çünkü sona doğru yaklaştıkça , adım adım başa dönen bir daire çizerek ilerliyorum.

* tıp da edebiyat da beni kendine çekiyordu. En büyük keyfim bir romanın sayfaları arasında kaybolmaktı ve insanın hayatta yapabileceği en iyi şeyin güzel bir roman yazmak olduğunu kendime belki defalarca söylemiştim.

*Önemli olan , hataların yapılmış olması değil, onları nasıl değerlendireceğinizdir.

*Hayatı dilediğince yaşamadığın hissi ne kadar fazlaysa ölüm korkusu da o kadar güçlü olur.

Kendin olmaktan vazgeçiyorsun...

IRCForumlari.NET Reklamlar
sohbet odaları tatlim sohbet Mobil Chat