Tekil Mesaj gösterimi
Alt 23 Mayıs 2020, 10:23   #1
KartaL
Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
IF Ticaret Sayısı: (0)
IF Ticaret Yüzdesi:(%)
Ropörtaj: inFerno

KartaL: Merhaba Hakan Hoşgeldiniz.

KartaL: Öncelikle röportaj teklifimizi kabul ettiginiz için tüm IRCForumlari.NET kullanicilari adina tesekkürlerimizi sunariz.Nasılsınız?

inFerno: Öncelikle yıllardır gönlümüzde ve bu mecrada özel yeri olan IF röoportaj teklifiniz için teşekkür ederim.Teşekkür ederim umarım sende iyisindir
Bu forumdaki linkleri ve resimleri görebilmek için en az 25 mesajınız olması gerekir.

KartaL: Teşekkür ederim iyim bende çok şükür.İnferno sizi taniyarak başlamak istiyoruz, İnferno kimdir?

inFerno: İsmim Hakan 33 yaşındayım. İstanbulda oturuyorum. Türkiyenin önde gelen bir ilaç firmasında saha müşteri yöneticiliği yapmaktayım.

KartaL : Maşallah başarıların devamını dileriz.

inFerno: Çok teşekkür ederim. Daha iyileri sizin olsun.

KartaL: Peki Hakan IRC/d ile nasıl tanıştın biraz bahseder misin?

inFerno: Benim IRCd serüvenim hatırlayabildiğim kadarı ile 2001 yılında isbank.net internet paketini babamın eve getirmesiyle başladı. Heyecan verici idi modem ile internet bağlantısını yapmam 2 gün sürmüştü o dönemlerde her bilgi
malesef elimizin altında bulunmuyordu.

KartaL: Maşallah 19 yıl bir ömür
Bu forumdaki linkleri ve resimleri görebilmek için en az 25 mesajınız olması gerekir.

inFerno: Ufak tefek verdiğimim aralarla evet sen söyleyince koca bir gençlik diyebiliriz çok haklısın.

KartaL: Hakan İlk girdiğiniz sunucunun adını hatırlayabiliyor musun ne amaçla IRC/d dünyasına giriş yaptınız.

inFerno: Amaç sohbet etmekti lakin bazen tesadüfler sizi başka yerlere götürebiliyor. Benim girdiğim sunucu Klasik DALnet , ama DALnet'in bende 3-4 yıla yakın mazisi vardır.

KartaL: IRCForumları kullanıcılarına, IRC/d geçmişinden bahseder misiniz biraz İnferno, hangi projelerde yer aldı hangi sunucular da bulundu yani bu günlere nasıl geldi.

inFerno: DALnet'de eskiler bilir Segate (Ercan) çok sonraki zamanlarda Dünyanın 2. büyük hacker'i olarak tarihe geçti , onun #istanbul kanalını ele geçirdiği dönemde yönetiminde bulundum , akabinde #ayva kanalındada devam etti ve #Beşiktaş kanalında bolca zamanımız geçti.
kelaynak #zurna satma sevdasına kadar herşey yolundaydı lakin DALnet'in Türk iplerine koyduğu giriş yasaklarıyla farklı sunucular arayışına geçtik. Lakin hala DALnet'deki arkadaşlarım aklımdadır. ilk sunucum hakan.dynip.com
Dynip sitesi bu şekilde domain veriyordu ve CR kurarak kendi bilgisayarımız açık olduğu sürece arkadaşlarımızla toplaşıyorduk.
Lobi.net sunucunda uzunca süre görev aldım. Lobi bir dönemin ekolleri arasındaydı. Bir sonraki projemiz Lobi.net ekibiyle beraber TURKHUB projesi olmuştur. @[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...] @[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...] @[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...] @[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...] onlarada selam olsun.
Turkhub projesi Türk sunucularının bir hub içerisinde birleşip büyük bir network olması ana planıydı çalışmalar verimli geçti o dönem aklımda kalan dominet , mircturk gibi sunucular bu projede destek oldu , adını hatırlayaamadığım sunucu sahipleri beni affetsinler.
Proje ilerledikçe benzer projelerde çıkmaya başladı ve bu gelişmelerden memnun olmayan bazı kişilerinde sabote çabaları sebebi ile 3 ay sonra kopmalar meydana geldi ve projeyi sonlandırdık. Sonraki dönemde @[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]'nin mirctr sunucusunu satın almasıyla beraber beraber teknik alt yapısında görev aldım.
Zurna.com - geveze.net ve @[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]'ın sevdası olan Zindan.net gibi sunucularda Telnetden ve yönetiminden sorumlu oldum. @[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...] ve AnsweR ilede bir kaç projede bulundum ve tüm bunları gerçekleştirirkende IF'de belirli kategorilerde görev aldım ve sürdürdüm.
Belirli bir zamandan sonrada x bir forumun kuruculuğunu ve geliştirilmesi üzerinde yoğunlaştım. Ara vermeye karar verdiğim dönemdede satışını gerçekleştirip irc hayatımı noktalamıştımki bugune kadar

KartaL: Hepsi bir birinden değerli üstadlar Selam olsun olsun.

KartaL: Peki inferno IRCForumlari.NET ile nasıl tanıştınız ve ne amaçla forum kullanıcısı oldunuz IRCForumlari.NET Hakkındaki düşünceleriniz bizlerle paylaşır mısınız?

inFerno: IF ile tanışma hikayem 2005 yılına denk gelir , şu an kayıt bir önceki db probleminden dolayı 2007 görünsede
IF bizim için IRC dünyasının instagramı diyebiliriz o dönem için. Sunucularda oluşan durumlar , kim kime ne demiş heyecanla okur geçerdik.
Hala eski konuları didik didik ederim. Şanslıydım en ateşli olunan dönemlerde IF ailesinde bulunabildim. @[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...] @[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...] @[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...] @[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...] @[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...] @[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...] @[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...] ve bir çok emektarı olan bir platform olmuştur benim için.

KartaL: Emeği geçenlere burdan selam olsun diyelim. Peki inferno, IRC/d dünyasında göreviniz nedir tam olarak bahseder misiniz bize?Yani ilgi alanınız?

inFerno: Sunucularda genellikle bizim zamanımızda "Telnet" departmanı olurdu ve ben orada aktif olarak görev alırdım , bunun yanında departman yöneticiliği yaptığım sunucularda oldu. Her zaman şunu savundum "en iyi yapabildiğin bir tek konuya odaklan ve oradan ilerle".
Çok sayıda coder arkadaşımla sabahlardık @[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...] @[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...] @[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...] (nebiliyimben Scanx) hep bir ucundan tut diye telkinde bulunurlardı ama onlar o işin en kalitelisini yapıyorlardı bende en sevdiğim IRCd genel işleyişini düzenlemeyi. iki edit yapıp bunuda ben yaptım diyerek
kayıtlara geçme taraftarı olmadım. Cycle bot üzerinde yoğunlaştığım bir dönem oldu (services eggdrop) onuda forumda hala konu olarak durmakta.

KartaL:@[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...] @[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...] @[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...] candır gerisi heyacandır

KartaL: Yavaş yavaş son günlerde IRC/d dünyasını yeniden canlandıran projenize gelelim?

inFerno: Tabi
bununda hikayesi eğlencelidir. kısaca anlatayım.

KartaL: Bu proje daha önce planlandı mı bir anda nasıl buna karar verildi.

inFerno: Bir gün hayırlı olsun için gittiğim sunucuda Turkhub projesinde rakibim olan o dönem Trwork Sorumlusu RainmaN ile karşılaştık , eski rekabet bugunun hatırası ve dostluğunu pekiştirdi. Bir sunucuda bir kanalda (4 kişilik özel bir kanal) Espirisine gelişen ve @[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...] bu isme ne dersin
dediği anda birden kendimizi içinde bulduğumuz bir proje oldu. Gece 01:00 dan 04:00 kadar ana taslaklarını ve planlamalarını yapıp yol arkadaşlarımız @[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...] @[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...] @[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...] @[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...] ile start'ı vermiş olduk ve bugünki Yönetim ailesini oluşturduk. Sevgili @[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...] biraz geçikmelide olsa makası kapattı

Hali hazırda aktif olan ve tanıdığımız bir kaç irc sunucusu sahibi ile bu projeden bahsettik , bölünmektense destek olmayı sunucuyu açmadan en başında teklif ettik ama olumsuz dönüşler alıncada kendi yolumuzda planladığımız gibi başladık.

KartaL: TRTALK ismi neden tercih edildi bu isim farklı bir özelliği yada mazisi varmı?

inFerno: TALK kelimesinden yola çıktık , chat kelimesiyle eşdeğer aslında. Projenin bir diğer planlanan ayağıda global kısımda planlarımıza mantıklı gelmiş olmasıydı. Türkçe konuş mantığında düşündük. İşin açıkcası ana domainin ismini sohbet muhabbet gibi sonuna başına başka ekler koyulmuş olmasını istemedik.
Şu anda farklı domainleride aktif ettiğimiz TRTALK çatısı altında çok olumlu geri dönüşler almaya başladık. 30 günlük bir sunucu olmasına rağmen mIRC userlerimizden ve domainler üzerinden yaptığımız çalışmalarda gayet güzel geri bildirimler alıyoruz ve bu bizi mutlu ediyor.

KartaL: Bir Ramazan torpili diyelim fitil ateşlendi eski kullanıcılar toplanmaya başlandı.

inFerno: Bereketiyle geldi ve prensiplerimizle gelişiyor

KartaL: Peki inferno neden yıllar sonra buna karar verdiniz yeni nesil chat olarak yola çıktınız burdaki amaç neydi merak ettim bu zor günlerde Covid-19 fırsat mıydı?

inFerno: Bizim mevcut kadromuzda birbiri ile daha önceden çalışan kişi sayısı ben dahil iki kişiyi geçmez , burada aslında tecrübeli ama kendi içinde genç bir yapı kurmayı hedefledik. Buradaki amaç şudur kimileri heves olarak görsede heves için yaptığımız şeylerin zamanı artık bu zaman değil ,
Ben irc hayatım boyunca hiçbir zaman daldan dala atlamadım sabit kalmaya ve çok fazla sunucularda yetki almamaya dikkat ettim. Bu iş hayatındaki cv de çalıştığınız iş yeri sayısı ile aynı önemdededir bana göre. Bu titizlikle tasarladık ve tabanda hala aktif olan mIRC userlerimizin oluşmasını beklerken
web sitelerindede gerekli çalışmaları yapmaya devam ettik ,Covid evet fırsattı ve gelecek zamandada insanların sosyal hayatları artık ev içerisinde ve kontrollü geçeceği için bu fırsatı avantaja çevirmeyede kararlıyız.IRC ölmedi , mIRC öldü bunun ayrımını yapılması lazım. Öldü diyenlerde ya
bundan ücret kazanamadı yada etrafındaki insanları kandırıp güzelim domainlere yazık ettiler. Web ve uygulamalarda sohbet arayan kullanıcılar evet bizim için her zaman fırsat olacaktır. Önemli olan kullanıcıya "para" gözüyle bakmamak.

KartaL: Günümüz Web devri evet haklısınız peki hakan ilerleyen günlerde bizleri bekleyen projeleriniz varmı varsa bizlerle paylaşır mısınız?

inFerno: Şu anda sunucu içi projelerimizden ; arge departmanımıza ve kullanıcı departmanımıza ağırlık veriyoruz. Burada arge mIRC tabanlı x userin sunucuda geçirdiği günleri takip ederek sürekli herhangibir problemin olup olmadığını kısa aralıklarla anketliyor. Kullanıcı herhangibir sorundan ötürü sunucuya gelmeme kararı aldığında
departman direk iletişime geçerek sorunun ne olduğunu öğrenip düzeltebilme imkanı varsa düzeltiyor ve sorunu hallediyor. Kullanıcı departmanı ise Webden gelen kullanıcılara sunucuda kıstas koyduğumuz durma süresinden sonra özellerine giderek web sistemini nasıl kullanması gerektiğini en ince ayrıntısına kadar
anlatıp destek oluyor. Benim gözlemdediğim Web için applet alıp tamam oldu bu iş demekle olmuyor. Kullanıcıya faydayı göstermek önemli ve bu sayede 15 - 20 geçen sohbet aktif ve eğlenen içinde o potansiyeli dışarı çıkartan kullanıcılarımız oldu ve bu sistemi sürdürme kararı aldık.
Bir diğer sunucu içi projesi ise denetleme ve raporlama departmanı kuruldu bu departman sunucu içinde oluşan her eksiği ilgili departman yöneticileri ile paylaşıyor ve gelişme alanını raporluyor. Son olarak Web sitelerimizle ilgili @[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...] @[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...] @[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...] ile beraber mobil uygulamalarda ve Radyomuz ile ilgili suprizlerimiz olacak. @[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...] bu
konuda desteklerini hiçbir zaman esirgemedi.

KartaL: Hayırlısı diyelim o zaman

inFerno: Amin.

KartaL: Hakan bugün yarın covid-19 kalktığında ülke rahata kavuştuğu dönemler eski kullanıcıları sunucuda tutmaka için bir proje yada farklı bir düşünceniz var mı.

inFerno: Covid-19 bütün alışkanlıkları değiştirdiği gibi artık yeni bir sosyal yaşama geçmeye başladık. Artık belirli bir süre insanlar eskisi gibi dışarıdaki sosyal hayatlarında farklılıklara gidecekler. İnternet alış verişinin tavan yaptığı Türkiyede bu en büyük gelişmelerden bir tanesidir. Çünkü kullanıcı artık
online sistem üzerindeki negatif algısını yıktı. Bu bize şunu gösterir sosyal platformlar dahada değerli olacak. Kalabalıklar içinde eğlenmenin en az 5 ay daha risk olacağı bu günlerde dersimizi ve tüm planlarımızı bu çerçeve içerisinde tasarladık ve uzun vadede sürdüreceğiz. Bizim kullanıcı için yapabileceğimiz şeyler
rahatça sohbet edebilmesi , admin ve operlerin gölgesinde değil kendilerince eğlenebilecekleri bir alan yaratmak ve bu ortamı kaliteleştirmek olacaktır. Bir önceki sorunuzda verdiğim cevaplar bunun temelleri. Örnek olarak denetleme departmanımız user olarak admin ve operleri en sinir edilebilecek şekilde etkileşime giriyor ve
tepkilerini ölçüyor. Buna görede Ağ yöneticisi yada bağlı bulunduğu departman yöneticisi tarafından eksik olan noktaları düzenlemeye gidiliyor.

KartaL: Gayet güzel bir sistem. Bu arada sormayı Unuttum
IRC/d dünyasında örnek aldığınız var mı?

inFerno: Takdir ettiğim insanlar var ; @[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...] @[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...] @[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...] (dalnet) olarak sıralayabilirim.

KartaL: Son olarak inFerno , IRCForumlari.NET üyelerine neler söylemek istersin?

inFerno: IF şu anda bir bilgi kaynağı , geçmişten bugüne kadar IRCd dünyasında neler olmuş , faydalı ve hala geçerli bilgi paylaşımlarının arşivlendiği ve çok farklı dostlukların olduğu bir platform. Platformu canlı tutan hala IRC için fada sağlayan tüm ekibinize ve kullanıcılarına teşekkür ediyorum.

KartaL: Şahsim ve IRCForumları.NET adına bizlerde teşekkür ederiz.Güzel Röportaj için teşekkür ederim Allaha emanet ol.

IRCForumlari.NET Reklamlar
sohbet odaları sohbet odaları Benimmekan Mobil Sohbet