Tekil Mesaj gösterimi
Alt 05 Mart 2022, 10:40   #1
Çevrimdışı
aSk
Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
IF Ticaret Sayısı: (0)
IF Ticaret Yüzdesi:(%)
Kontrolden çıkan roket, Ay'a çarptı
[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]
Uzayda kontrolden çıkmış bir şekilde gezen roketin Ay’a çarpmış olabileceği düşünülüyor. Bilim insanları, geçtiğimiz aylarda roketin 4 Mart günü Ay yüzeyine çarpacağını tahmin ediyordu.

Üç tonluk roket parçası birkaç yıldır takip ediliyordu ancak halen kaynağı tespit edilmiş değil. İlk başta gökbilimciler, Elon Musk'ın SpaceX firmasına ait olabileceğini düşündü. Daha sonraki araştırmalar ise Çin’e ait bir roket parçası olduğunu gösterdi.

Gökbilimciler, roket parçasının Ekim 2014'te fırlatılan Chang'e 5-T1 Ay aracının üçüncü aşaması olduğunu söylüyor. Çin ise bu parçanın Dünya atmosferine yeniden girdiğini ve yandığını söyleyerek iddiaları reddediyor.

AY İLE ÇARPIŞMANIN ETKİLERİ BİLİNMİYOR
Roketin Ay’a çarptığında küçük bir krater açması bekleniyor. Bununla birlikte, Ay’ın Dünya’ya uzak tarafına -muhtemelen- çarptığı için etkisi henüz bilinmiyor. Bilim insanları, önümüzdeki günlerde daha kapsamlı çalışmalar ile çarpışmanın etkilerini görmeyi umuyor.

Roket parçası ilk olarak Mart 2015'te, NASA tarafından finanse edilen bir uzay araştırması tarafından tespit edildi. Gökbilimciler, ilk olarak cismin bir asteroid olduğunu düşündü ancak kısa süre sonra farklı bir cisim olduğunu keşfetti.*
Ay’a çarpmış olduğu düşünülen roketin parçası "uzay çöpü" olarak tanımlanıyor. Uzay çöpleri, Dünya'ya dönmek için yeterli yakıt veya enerji olmadan görevlerden veya uydulardan atılan donanımlara deniyor.*
Avrupa Uzay Ajansı, şu anda 10 cm'den büyük 36 bin 500 uzay çöpü olduğunu tahmin ediyor.

alıntı

__________________

Kullanıcı imzalarındaki bağlantı ve resimleri görebilmek için en az 20 mesaja sahip olmanız gerekir ya da üye girişi yapmanız gerekir.

Ve görüyorsun ki .. Alnımıza yazılanla ..Gönlümüze kazınan bir olmuyor…
 
Alıntı ile Cevapla

IRCForumlari.NET Reklamlar
sohbet odaları sohbet odaları Benimmekan Mobil Sohbet