Tekil Mesaj gösterimi
Alt 12 Ağustos 2022, 19:10   #8
Regex
Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
IF Ticaret Sayısı: (2)
IF Ticaret Yüzdesi:(%)
Cevap: Forumlar bitiyor mu?

Forumlarla ilgili asıl sorun; bitip bitmemesi değil, yeni jenerasyonun gelmemesi yahut çok az gelmesi. Z kuşağının %80'ine sorduğunuzda forumları bilmez. Bilseler dahi R10'u para kazanmak için, DH'yi ürün al sat için duymuştur. Forumların tadını bilen nesil bizleriz ve gün be gün evlenip bırakanlar, sıkılıp uzaklaşanlar derken kan kaybediyor bu sektör.

@[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]'nın IRC ile ilgili röportajını izledim, henüz fırsat bulup yorum yapamamış olsam da bu konudan oraya şöyle bağlayacağım; çok doğru bir şey söylemiş IRC hakkında. Genel sohbet olayı hâlâ çok popüler ama IRC tabanına bunu oturtarak bir noktadan sonra ilerleyemezsiniz. Forumda da ilerleyemezsiniz. Forumların ulaşabileceği kitle, hitap edebileceği insan sayısı bellidir. Şu an IRC bazında sunucu reklamı ve radyo anlıklarını paylaşmak için forum kullananları saymazsak; "genel forum" kullanıcısı güncel olarak 150 ila 300 arasıdır. @[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]'nın dediği şey ile paralellik şöyle kuracağım, forumun gelişmiş hali zaten sosyal medyadır. Eğer forumu alıp yazılım tarafında vb. yeniliklerle bambaşka bir sosyal ağ biçimine sokabilirseniz, mobil uygulamasıdır vs. ile desteklerseniz yeni bir sosyal medya yaratabilirsiniz. Yoksa biz kırk erenleriz, birbirimizi bilenleriz formatında devam ederiz.

Bu kötü mü? Yanlış mı? Belki bir parça demode ancak hâlâ forumlarda bulunan, teknik yöneticilik yapan, özellikle vBulletin'den vazgeçemeyen birisiyim. Somut gerçekliğin farkında olsam da bizim için forumların ve bu nostaljik arayüzün tadının bambaşka olduğu hakikatiyle de elbette yüzleşip; bunu yaşamayı sürdürüyorum. Ancak hitap ettiğimiz kitle noktasında özetle;
  • Bir proje geliştirirseniz gidebileceğiniz maksimum nokta belli.
  • Böyle bir kitleden para kazanma hayali kurmayın. Kazanamazsınız.
  • Bu insanlar nezdinde tanınmış simalar değilseniz yeni forum açtığınızda tutturamazsınız.

Peki nereye kadar gider? Dediğim gibi asıl sıkıntı bitmek değil, kan takviyesinin (yeni kullanıcının) olmayışı. Dolayısıyla zamanla sıkılanlarla, bırakanlarla sayıca azalmaya devam edeceğiz. Bana göre bir 7-8 yıl daha bu çizgide devam eder bu işler.

Bu arada @[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]'a da katılıyorum ve IRCd sistemleri için dediği forum yazılımı konusunda da aynen geçerli. XenForo 2 ile forumlar şaha kalkabilecekken biz alışılagelmişliğe sığınıp (buna ben de dahilim) responsive bile olmayan vBulletin 3 ile cebelleşip duruyoruz.

Konu Regex tarafından (12 Ağustos 2022 Saat 19:12 ) değiştirilmiştir.

IRCForumlari.NET Reklamlar
sohbet odaları reklam ver Benimmekan Mobil Sohbet