Tekil Mesaj gösterimi
Alt 15 Eylül 2022, 09:29   #1
blackhole
Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
IF Ticaret Sayısı: (0)
IF Ticaret Yüzdesi:(%)
Silence Komutu Eğitimi

Döküman : Geveze.ORG Help Departmanı
Eğitim : Silence Komutu Eğitimi ( /helpop ?SILENCE )
-
Silence komutu belirlediğimiz kullanıcıların sadece özelimize mesaj yazmasını engellememizi sağlar.
Silence komutu IRCd tabanlıdır ve servera/sunucuya web/mobil/mIRC programları ile bağlanan kullanıcılar kullanabilir.
-
Ignore ve Silence komutlarının arasında farklar vardır ;
- Ignore mIRC özelliğinde bir komuttur ve sadece mIRC tabanlı programlarda kullanılabilir, Silence komutu ise tüm programlarda kullanabilir.
- Ignore komutu çeşitli alanlarda engelleme olanağı sağlarken, Silence ise sadece özele yazılan mesajları engellemek için kullanılır.
- Ignore listesi sunucudan çıkış yapıldığında silinmez, Silence listesi sunucu/serverdan çıkış yaptıktan sonra silinir.
- Silence listesine maximum eklenebilecek kullanıcı sayısı, /version komutunda belirtilir.
Bilgi : SILENCE=15 <- Silence listesine maximum 15 kullanıcı eklenebilir bilgisini verir.
-
Silence komutu hakkında yardım almak için, /helpop ?silence komutunu uygulayalım.
-
-
***** Silence *****
-
Bir kullanıcı eklendiği zaman mesaj gelmesini engeller, veya eklenen nickleri listeler.
-
Kullanımı: SILENCE +nick (nick ekler.)
SILENCE -nick (nick siler.)
SILENCE (Silence listteki nickleri listeler.)
-
Helpop yardım menüsünde belirtilediği gibi, silence komutunu aşağıda detaylıca inceleyelim.
-
Silence listesine kullanıcı eklerken/silerken nick veya mask kullanırız.
-
Kullanım : /silence +nick
Kullanım 2 : /silence +nick!identd@host
Kullanım 3 : /silence +nick!*@*
Kullanım 4 : /silence +*!identd@*
Kullanım 5 : /silence +*!*@host
-
Silence listesinden nick veya mask silmek için ise ;
-
Kullanım : /silence -nick
Kullanım 2 : /silence -nick!identd@host
Kullanım 3 : /silence -nick!*@*
Kullanım 4 : /silence -*!identd@*
Kullanım 5 : /silence -*!*@host
-
Aşağıdaki sorularda silence komutunu farklı açılardan inceleyeceğiz.
-
Soru : blackhole nickinin özelime mesaj göndermesini engellemek istiyorum.
Cevap 1 : /silence +blackhole
Cevap 2 : /silence +blackhole!*@*
-
Soru : blackhole nickinin özelime mesaj göndermesini engellediğim halde, farklı nicklerle gelip özelime mesaj gönderiyor.Farklı bir engelleme komutu yokmu ?
- blackhole nickine, /whois blackhole komutunu uyguladık ve nick!identd@host bilgisini aldık.
- blackhole!Helper@[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]AAE126.69F7471D.DD46C107.IP <- nick identd ve host bilgisine göre engelleyeceğiz.
Cevap : /silence +*!Helper@*
-
Açıklama :
Helper identini kullanan kullanıcı, hangi nick ve host/IP ile gelirse gelsin özelime mesaj gönderemesin.
Not : blackhole nicki Helper identi kullandığı ve sunucu/serverda bu tip identlerin kullanımları pek tercih edilmediği için, engellemekte sakınca yoktur.
-
Soru : blackhole nickinin özelime mesaj göndermesini engellediğim halde, farklı nicklerle gelip özelime mesaj gönderiyor.Farklı bir engelleme komutu yokmu ?
Cevap: /silence +*!*@[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]AAE126.69F7471D.DD46C107.IP
-
Açıklama :
@[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]AAE126.69F7471D.DD46C107.IP <- host/IP adresini kullanan kullanıcı hangi nick ve identd ile sunucuya bağlanırsa bağlansın bu host/IP adresini kullanıyorsa özelime mesaj gönderemesin.
Not : Eğer engellemek istediğimiz host/IP @Aop-kanal.sunucu.com veya @Sop-kanal.sunucu.com gibi kullanımı yoğunlukta olan bir vhost ise etki alanı sebebiyle tercih edilmemelidir.
Örnekte belirtilen ; @[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]AAE126.69F7471D.DD46C107.IP <- gizlenmiş bir host/IP adresinin engellenmesinde sakınca yoktur.
-
Soru : Silence listeme eklediğim blackhole nickinin silence listemden silmek yada engelini kaldırmak istiyorum.
Cevap 1 : /silence -blackhole
Cevap 2 : /silence -blackhole!*@*
-
Not : Silmek için, nick veya mask kullanabiliriz.
-
Soru : Özelime mesaj gönderilmesini engellemek istiyorum, fakat bu komut tüm programlarda uygulanabilsin.
Cevap 1 : /silence +
Cevap 2 : /silence +*!*@*
-
Soru : Özelime mesaj gönderilmesini engelledim ve hiçbir kullanıcı mesaj gönderemiyor, tekrar mesaj gönderilebilir hale nasıl getiririm ?
Cevap 1 : /silence -
Cevap 2 : /silence -*!*@*
-
Soru : Engellediğim kullanıcıların listesini nasıl görebilirim ?
Cevap : /silence
-

IRCForumlari.NET Reklamlar
sohbet odaları reklam ver Benimmekan Mobil Sohbet