Tekil Mesaj gösterimi
Alt 17 Mart 2007, 05:53   #1
Onur
Guest
Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
IF Ticaret Yüzdesi:(%)
Röportaj : Sky-Dancer

Röportaj serimize Türkiye'de bir ekol halina gelmiş, Dünya arenasında bizi temsil eden, bana göre Türkiye'nin en iyi coderi olan Sky-Dancer ile devam ettik. Hoş seyirler..

Yer : Irc.TurkHub.net // #Röportaj
Zaman :
Belirli bir zaman dilimi yok. Bir kaç gece uğraştıktan sonra sizlere sunduk..

< Onur >
Merhaba Sky-Dancer. Hoş geldin. Uzun s&#252;re sonra seni nette yakalamışken şu R&#246;portajı yapalım da sende kurtul bende
Bu forumdaki linkleri ve resimleri görebilmek için en az 25 mesajınız olması gerekir.

<O></O>
< Sky-Dancer > Teşekk&#252;rler.. Est. Bana zaman ayırdığın i&#231;in ben teşekk&#252;r ediyorum.
<O></O>
< Onur > Est. ne demek. Sizin gibi birisi i&#231;in her zaman ayrılacak bir vakit bulunur (;
<O></O>
< Onur > Bize biraz kendinizden bahseder misiniz? Sky-Dancer kimdir?
<O></O>
< Sky-Dancer > Adım Mehmet. 85 İskenderun doğumluyum. Adana'da oturuyorum. Şu an i&#231;in &#214
Bu forumdaki linkleri ve resimleri görebilmek için en az 25 mesajınız olması gerekir.
S'ye hazırlanıyorum.
<O></O>
< Onur > Peki bu Sky-Dancer Nasıl birisidir? Yani Reel hayatla Sanal hayattaki Sky-Dancer nasıl bir insandır?

< Sky-Dancer > Sanal hayatımda, ger&#231;ek hayattaki gibi davranmaya &#231;alışırım. Genel olarak abim dediğim insanlara ve benden b&#252;y&#252;klere saygılı olmaya &#231;alışırım, yardımseverimdir, tabi zamanım dahilinde.
<O></O>
< Sky-Dancer > Benden bir şeyler istenildiğinde &#231;oğu kez hayır diyemem. Karışık işleri severim. &#199;&#246;zemediğim iş olduğu zaman &#252;st&#252;ne &#252;st&#252;ne defalarca giderim
&#199;oğu kez i&#231;ime kapanığımdır. Ama son yıllarda bu durum git gide değişiyor gibime geliyor.
<O></O>
< Onur > Evet Mehmetcim. &#199;ok i&#231;ine kapanıksın, &#231;ok arka planda kalıyorsun. Seni ben yakından tanıyorum &#231;ok iyi birisin. &#199;&#246;zemediğin birşey olunca inatlaşıyorsun. İyi birşey bu. Neyse devam edelim ;p<O></O>
<O></O>
< Onur > Irc ile tanışman nasıl ger&#231;ekleşti kısa bir şekilde anlatabilir misiniz bize?
<O></O>
< Sky-Dancer > Yanlış hatırlamıyorsam 1998 yılında idi. O yıl okulumdaki internete giren arkadaşlarım mirc ye &#231;ağırmışlardı beni. Bu şekilde irc ye girmiş oldum
ilk kez dal.net e girmiştim yanlış hatırlamıyorsam.
<O></O>
< Sky-Dancer > Sonrasında bir ka&#231; server daha değiştirdim. En son mavra adlı bir server a&#231;ılmıştı. Orada kendi başıma kanal kurmayı ve nick kaydını vs. gibi standart komutları araştırarak &#246;ğrendim.
<O></O>
< Onur > Anladım. Peki, profesyonel olarak ne zaman başladı irc hayatın? Yani ilk sunucunu ne zaman a&#231;tın?
<O></O>
< Sky-Dancer > IRC konusunda ilk telnet ile tanışmam 2000 - 2001 yılları idi herhalde. O zamanlarda da mavra kapanmıştı. Biz de kendi sunucumuzu a&#231;alım dedik bir ka&#231; arkadaş ile.. o yıl fazla bişey bilmiyordum telnet konusunda.
<O></O>
< Sky-Dancer > 2000 yılı dahil miydi bilmiyorum ama 2001 yılında telnet de kendi sunucumu kendim kurmayı tamamen &#246;ğrenmiştim. 2002 - 2003 arası da zaten editlere başladım ufak tefek. Sonrasında iyice geliştim.
<O></O>
< Onur > Anladım. Peki, mirc scriptingle uğraştınız mı hi&#231;? Script kodlamak gibi bir d&#252;ş&#252;nceniz. Sanırım telnetle başlayan bir irc hayatınız var ve bu &#246;n planda olduğu i&#231;in hi&#231; d&#252;ş&#252;nmediniz?
<O></O>
< Sky-Dancer > &#214;nceden 5 6 defa mIRC Scripti yaptım kendime. Ufak tefek de kodlar yazmışımdır elbet. Scripting ile de aram iyi idi &#246;nceden ama kendimi &#231;ok geliştirmedim. Yani kendime yetecek kadar.
<O></O>
< Onur > Anladım. Peki, irc'yi bırakmanız, yani serveri kapatmanız ne zaman oldu. Irc'ye pek girmiyorsunuz?
<O></O>
< Sky-Dancer > Kendime ait veya tamamen kendi y&#246;nettiğim yaklaşık 10 sunucu oldu. Fakat IRC de bir yerden sonra beni sıktı. Sıkmasının nedeni birazda operken s&#252;rekli status de durmam olabilir..
<O></O>
< Onur > peki ya şu anda Faal olarak &#231;alıştığınız bir irc sunucusu var mı ?
<O></O>
< Sky-Dancer > Hayır yok. Sadece arada telnetlerde sorun olduğu zaman TurkHub.Net , Sohbet.Net ve ozledim.net sunucularına giriyorum genelde. Başka da operlık girdiğim yer yok şu an i&#231;in.
<O></O>
< Onur > Anladım. Peki, son g&#252;nlerde HdIrcd gibi bir proje var. Herkes bu proje de senin konumunu soruyor. Bize burada tam olarak a&#231;ıklayabilir misin?
<O></O>
< Sky-Dancer > Aslında durum şu, HDIRCd yapımcıları i&#231;inde aktif halde bulunmadım. Sadece kodlarda hata veya eklenemeyen şeyler olduğu zaman yardım ediyorum. Hitman ve Dictator takıldıkları yerlerde bana soru soruyorlar.. Ama yapımcıları arasında değilim.
<O></O>
< Onur > Teşekk&#252;rler bilgilendirme i&#231;in. Şimdi biraz irc konusunu kapatıp senin ilgi alanın olan programcılığa gelelim ;p
<O></O>
< Onur > Nasıl başladın programcılığa? Ney sebep oldu? A&#231;ıkla bizlere (:
<O></O>
< Sky-Dancer > Rica ederim. İlk başladığım programlama dili Visual Basic oldu. Buna neden, mantıklarım dahilinde, işime yarayacak programlar &#252;retebilmekti ve basit bir dil olduğu s&#246;ylenmişti, ger&#231;ekten de &#246;yle
.
<O></O>
< Sky-Dancer > Sonradan baktım ki, bana yetersiz geliyor; Delphi adlı programlama diline başladım, onda da biraz ilerledim. Onunda sistemi bana g&#246;re değildi.
<O></O>
< Sky-Dancer > IRCd ile, c adlı dile başlamış oldum (c dilinde tecr&#252;beye atılmam 2003 yazında oldu.) Sonrasında windows &#252;zerinde derleyici buldum bir ka&#231; adet, windows da c/c++ programlamaya başladım..
<O></O>
< Onur > Anlıyorum. Şu ana kadar ne gibi programlar yazdın? (:
<O></O>
< Sky-Dancer > Aslında &#231;ok fazla program yazdım. Ama &#231;ok fazla işlevli değillerdi. Yani,
< Sky-Dancer > 1-bazı alanlarda tek işlevde işime yarayabilecek,
< Sky-Dancer > 2-yapmak istediğim,
< Sky-Dancer > 3-arkadaşların istekleri dahilinde
< Sky-Dancer > programlar yazdım şu zamana kadar.
<O></O>
< Onur > Anladım. Sanırım web konusunda da biraz bilgin var. Birazda benim ilgi alanımdan konuşalım istersen (:ve sanırım bu y&#246;n&#252;n&#252; kimse bilmiyor ;p
<O></O>
< Sky-Dancer > Aslında evet &#231;oğu kişi bilmiyor, zaman ayıramadığım alanlardan birisi. Web Programcılığı konusunda, bilinmesi gereken ilk şey HTML.. Zaten HTML bilgim 2000 yılından beri var.
<O></O>
< Sky-Dancer > 2000 yılından sonra, Visual Basic ile uğraştığım d&#246;nemlerde program yazarken, arada asp kodlamaya girmiştim.Script bulup inceledim, localhostumda kendi scriptlerimi ve sitelerimi yaptım ufak tefek.
<O></O>
< Sky-Dancer > Asp ile bir ka&#231; site yapmıştım o zamanlarda. 2003 yılından sonra da c ile uğraştığım i&#231;in php incelemek istedim. Kolay geldi biraz
PHPde de biraz bilgim var bana yetecek kadar.
<O></O>
< Onur > Web konusunda iyisin bence. Webmasterlık yaparak maddi a&#231;ıdan bir kaynak elde edebilirsin veya programcılığa profesyonelce bir adım kendine bir iş imk&#226;nı oluşturabilirsin.
<O></O>
< Onur > B&#246;yle birşeyi d&#252;ş&#252;nd&#252;n m&#252; hi&#231;?
<O></O>
< Sky-Dancer > Webmasterlıkta &#231;ok iyi değilim fakat webmasterlık konusunda şu durum var, ger&#231;ekten orta d&#252;zey bir webmaster (tabi ortad&#252;zeyden kastım ger&#231;ek anlamı ile orta d&#252;zey) kişinin mesela 1 ayda yapacağı bir siteyi ben 2 3 ayda yaparım. ama yaparım.. İş olarak webmasterlığı d&#252;ş&#252;nm&#252;yorum. &#199;&#252;nk&#252; grafik ile aram hi&#231; iyi değil. Yani resimler vs. konusunda

<O></O>
< Sky-Dancer > Ama programcılık konusunda d&#252;ş&#252;nebilirim. Zaten &#246;nceden Windows &#252;zerinde ufak tefek 1 2 tane az gelişmiş program yazdım ve bunlar ger&#231;ekten bazı konularda, &#231;ok gelişmiş olmasalar da, satışa sunulabilir programlardı

<O></O>
< Onur > Anladım, hazır konu windowsdan a&#231;ılmışken biraz bilgisayarla haşir neşir sorular soralım sana ;p boş kaldığın zamanlar internette neler yaparsın?
<O></O>
< Sky-Dancer > Genellikle aklımda kalan veya yapmak istediğim programları yazarım ve gerektiği yerde bu programlar i&#231;in araştırma yaparım, işime yarayabilecek tarzda program indiririm, kendime g&#246;re b&#252;y&#252;k bir arşivim var.. Onu geliştirmek i&#231;in &#231;abalarım. MSN e girerim, Aramayı &#231;ok severim.. Kesin her g&#252;n arayacak birşeyler bulurum

<O></O>
< Onur > Anladım Sky. Peki, bu zamana kadar sanırım unreal &#252;zerine &#231;alıştın. Bize, yazdığın mod&#252;lleri a&#231;ıklayıp bilgi verebilir misin?
<O></O>
< Sky-Dancer > Aslında ilk telnet protokol&#252;ne girdiğim zamanlarda unreal ı sevmiyordum. (ki o zamanlar unreal gelişmemişti bu kadar.) ilk başlarda bahamut idi veya bahamut &#252;zerine editlenmiş/editlediğim ircd'lerdi durum benim i&#231;in.
<O></O>
< Sky-Dancer > Sonraları mod&#252;l olaylarına ve unreal edit olaylarına girdim.Şu ana kadar &#231;ok sayıda mod&#252;l yazdım.. Bunlardan en &#246;nemlileri zaten sqlauth webverify gibi verify sistemleri idi ve bazı değişik yapıda mod&#252;ller.
<O></O>
< Sky-Dancer > Bunun dışında eğlence ve BASE alınabilecek tarzda mod&#252;ller yapmaya &#231;alıştım. BASE almaktan kastım şu, mesela kullanıcı listesini aldıran bir mod&#252;l, t&#252;m kullanıcılar &#252;zerinde bir şekilde arama veya başka işler i&#231;in kullanılacak mod&#252;l anlamına gelir benim i&#231;in. Bu &#246;rneğe benzer base olabilecek mod&#252;ller.
<O></O>
< Sky-Dancer > Edit konusunda da beni bir forumda (ismini vermeyim) tanıyanınız &#231;oktur. Orada gerek yaptığım editler gerekse edit tarzında yaptığım sistemler ile yine unreal ı kendi kafamda da olsa geliştirmeyi başardığıma inanıyorum bazı konularda.
<O></O>
< Sky-Dancer > Ama edit ve mod&#252;llerden konu a&#231;ılmışken değinmeden ge&#231;emeyeceğim. Aslında bu yaptığım mod&#252;llerin ve editlerin, &#231;oğu konuda base alınıp geliştirilmesini isterdim. Fakat bunu yapan kişi sayısı yok derecede az oldu.
<O></O>
< Sky-Dancer > D&#252;ş&#252;nd&#252;ğ&#252;m&#252;n aksine, mod&#252;l ve editler sadece kullanıldı. Hatta bazan ismim bile yaptığım mod&#252;llerden silindi; mod&#252;llerde ve yapılan editlerde bir hata bulunduğu zaman : "Bunu bilerek mi koydun diyen bile oldu.." Bu t&#252;r nedenler de soğumama neden olan bir &#231;ok etmen arasında..
<O></O>
< Onur > Anlıyorum ve bu duruma &#231;ok &#252;z&#252;l&#252;yorum Mehmet. Senin gibi bilgili bir insandan &#246;ğreneceğimiz daha &#231;ok şey varken, bazı dengesizler y&#252;z&#252;nden senin bu ortamdan soğuman benimle birlikte &#231;oğu kişiyi hayal kırıklığına uğrattı.
<O></O>
< Sky-Dancer > Fakat ş&#246;yle bir durum var Onur: "Yapılan bir k&#246;t&#252;l&#252;k t&#252;m iyilikleri yok eder". Bu s&#246;z&#252; &#231;ok yaşadım ve şu da bir ger&#231;ek, bir kod yayınladığımda veya benzeri bir durumda her 10 kişiden 3-4 &#252;n&#252; karşımda buluyor isem yanımda olan 6-7 kişi bile olsa ister istemez sıkılıyorum. Durum benim i&#231;in bu.
<O></O>
< Onur > tabi ki, yaptığın birşeye anlamsızca, sa&#231;ma sapan yorumlar yapılınca şevkin kırılır. Bunu bende yaşadım zamanında. Neyse hayırlısı ne ise o olsun diyelim (:
<O></O>
< Onur > Mehmetcim, ileriye d&#246;n&#252;k projelerin neler? Bize biraz bahseder misin?
<O></O>
< Sky-Dancer > Valla ilerisi i&#231;in ilk başta &#214
S.. &#214
S yi hallettikten sonra, bilgilerimi bir şekilde kullanmak isterim elbette. Proje bakımından, IRC konusundaki projelerimden 1 2 sini yukarıda belirtmiştim. Belki program olur, belki &#231;eşitli sekt&#246;rlere y&#246;nelik &#231;alışmalar olur.
<O></O>
< Sky-Dancer > Ama benim d&#252;ş&#252;ncem microsoft gibi b&#252;y&#252;k bir firmada (veya onun gibi başka firmalar) hem kendimi geliştirebileceğim hem de iş konusunda yardımım olabilecek bir işe girmek. Proje kısmı orda başlar tamamen benim i&#231;in diye d&#252;ş&#252;n&#252;yorum.
<O></O>
< Sky-Dancer > Bunlar dışında yine de &#231;eşitli projeler olacaktır elbet.. Ama şu an i&#231;in kafamda &#231;ok fazla proje yok (malum dersler projelerden &#246;nce geliyor ve gelmek zorunda
)
<O></O>
< Onur > Anladım. Tabi ki T&#252;rkiye şartlarında kendini garantiye almak i&#231;in ilk &#246;nce bir &#252;niversiteye yerleşmek. Kendi adıma başarılar dilerim sana.
<O></O>
< Onur > Peki konumuzu pek değiştirmeden seninle yine irc alanında sohbet edelim..
<O></O>
< Onur > Son g&#252;nlerin moda kelimeleri olan "IRC &#246;ld&#252;, artık tat yok, kalite
kalmadı, babasından har&#231;lık alan sunucu a&#231;ıyor,.." gibi yorumlar hakkında ne d&#252;ş&#252;n&#252;yorsun.
<O></O>
< Onur > Sky-Dancer'e g&#246;re IRC T&#252;rkiyede hangi seviyede? Ve IRC sence nasıl
gelişimini s&#252;rd&#252;rmeli? (Maalesef ki T&#252;rkiye’de kalite &#231;ok d&#252;şm&#252;ş durumda. Trojendir, bottur,
vs vs vs.)
<O></O>
< Sky-Dancer > Aslında işin &#246;z&#252;ne gelmek gerekirse, "&#246;n&#252;ne gelen sunucu a&#231;ıyor" demek yerine, "&#246;n&#252;ne gelen botnet, ddosnet gibi işlerle uğraşıyor" desek daha doğru olur. &#199;&#252;nk&#252; bana g&#246;re IRC yi etkileyen &#246;nemli etmenlerden biri.
<O></O>
< Sky-Dancer > IRC konusunda ise şu a&#231;ıklamayı yapabilirim, evet ger&#231;ekten T&#252;rkiye’de &#231;ok fazla sunucu var.. Ve &#231;oğunda da kullanıcı sayısı yok denilecek kadar az. Bana g&#246;re bu biraz da &#231;oğu kullanıcının y&#246;netmek istediğinden kaynaklanıyor olabilir. Bana g&#246;re IRC bir protokold&#252;r &#246;lmez.. Sadece zamana bırakmak gerekiyor bence.
<O></O>
< Onur > Evet, haklısın sanırım..<O></O>>
<O></O>
< Onur > Peki, biliyorsun ki iki modulun unrealircd.com ‘da yayınlanmakta
(m_allsend1.0.2.tar.gz ve portsifresi1.0.3.tar.gz) bu senin i&#231;in bir başarı mıdır sence ? ve
ilerleyen g&#252;nlerde yeni moduller bekliyor mu bizi?
<O></O>
< Sky-Dancer > Aslında bana g&#246;re b&#252;y&#252;k bir başarı sayılmaz. Başarı sayılabilecek tek durum T&#252;rk olduğum ve bundan utanmadığımdır. Zaten biliyorsun ki ismimin &#231;ok yerde ge&#231;mesini istemem. Hatta arka planda olmayı seven biriyimdir normalde.. O mod&#252;lleri biraz heves, biraz da kullanışlı sayılabilecek mod&#252;ller olduğu i&#231;in koydum.
<O></O>
< Sky-Dancer > İlerleyen g&#252;nlerde pek mod&#252;l yapmayı d&#252;ş&#252;nm&#252;yorum. Bunların nedenini az &#231;ok herkes biliyor.
<O></O>
< Onur > Evet, biliyoruz. Bazı densizlerin yaptığı bir durumdu. Hepimiz olanları &#231;ok iyi biliyoruz ve sana hak veriyoruz. &#220;z&#252;lm&#252;yoruz da değil a&#231;ık&#231;ası ama ne yapalım..
<O></O>
< Onur > Bu konuşmadan anladığım kadarıyla Sky-Dancer artık irc adına pek parlak &#231;alışmalar yapmayacak? Yanılıyor muyum?
<O></O>
< Sky-Dancer > Aslında bir bakıma &#246;yle gibi duruyor.. Yine de gerektiği yerde, sıkıldık&#231;a veya boş zamanım olduk&#231;a yardım etmeye &#231;alışıyorum/&#231;alışırım. Ama yinede eskiye d&#246;nermiyim bilmiyorum.
<O></O>
< Sky-Dancer > Ya &#231;ok zaman ge&#231;er ya da hi&#231; d&#246;nmeyebilirim. Belki ileride &#231;ok &#246;nemli projelerde hakkım olan parayı alarak bulunabilirim.. Ama yine bunu da zaman g&#246;sterecek.
<O></O>
< Onur > Bizde şunu temenni ediyoruz ki ne şekilde olursa olsun seni yine irc adına birşeyler yaparken g&#246;rmek istiyoruz. Zaten elinden geldiğince yardım etmeye &#231;alışan, insanları kıramayan bir yapıya sahipsin..
<O></O>
< Onur > Hak ettiğini muhakkak ki alırsın Mehmetcim yani almasında. Neyse bu &#252;z&#252;c&#252; konuyu kapatalım istersen ;p
<O></O>
< Sky-Dancer > bence de kapatalım..
<O></O>
< Onur > Biraz da hayatından bahsedelim. Sky-Dancer'in reel hayatı. Boş kaldığın zamanlarda neler yaparsın?
<O></O>
< Sky-Dancer > Genellikle, arkadaşın internet cafesi var, o cafeye giderim. Orda da durum yine PC dir benim i&#231;in, en azından ger&#231;ekte arkadaşlarımla g&#246;r&#252;şme imk&#226;nım oluyor, cafe dışına &#231;ıktığımız zamanlar da olmuyor değil.
<O></O>
< Sky-Dancer > Evde TV seyretmeyi severim. M&#252;zik dinlerim. Bunun dışında arada dışarı &#231;ıkarım.. dolaşırım.. Başka da yaptığım pek birşey yok aslında.
<O></O>
< Onur > hmm m&#252;zik konusu dikkatimi &#231;ekti
ne t&#252;r m&#252;ziklerden hoşlanırsın?
<O></O>
< Sky-Dancer > T&#252;rk&#231;e m&#252;zik pek dinlemem. Yabancı olarak da Pop ve soft rock ağırlıklı dinlerim. Metal ve HardRock tarzı pek sevmem. Ama yine de m&#252;zik ritmi bana g&#252;zel geliyor ise her t&#252;r m&#252;ziği dinleyebilirim.

< Onur > (: &#199;ok geniş bir m&#252;zik anlayışına sahipsin. Peki, biraz &#246;zel hayatınla ilgili birka&#231; soru soracağım, Aşk var mı aşk?

<O></O>
< Sky-Dancer > Şu an i&#231;in aşk yok. Zaten &#214
S den &#246;nce b&#246;yle birşeyi d&#252;ş&#252;nmemem de lazım. D&#252;ş&#252;nmem de sa&#231;ma olur zaten.
<O></O>
< Sky-Dancer > &#199;&#252;nk&#252; hayatıma girecek bir kız arkadaş, derslerim konusunda t&#252;m dengelerimi ister istemez alt &#252;st edecektir. Ama &#214
S den sonra belki olabilir. “Şu an i&#231;in olası bir kişi var mı?” sorusunu sorma cevap : "Yorumsuz".
<O></O>
< Onur > Peki bu keyifli sohbet i&#231;in sana teşekk&#252;r ederim Mehmet, değerli vaktini bizlere ayırdığın i&#231;in teşekk&#252;r ederiz..
<O></O>
< Sky-Dancer > Ben de değerli vaktini bana ayırdığın i&#231;in teşekk&#252;r ediyorum Onur.
<O></O>
< Onur > Son olarak, ircforumlari kullanıcılarına birşeyler aktarmak ister misin? ve bizim forumumuz hakkındaki g&#246;r&#252;şlerini alabilir miyiz?
<O></O>
< Sky-Dancer > Beğendiğim forumlardan birisi. Hatta şu an ircd konusunda gerek i&#231;erisinde barındırdığı kullanıcı seviyesi (bilgi ve davranış bakımından), gerekse forum y&#246;netimi bakımından "bana g&#246;re" b&#252;y&#252;k forumlardan birisi.
<O></O>
< Sky-Dancer > Kullanıcılara s&#246;ylemek istediklerim;
<O></O>
< Sky-Dancer > Yıkıcı olmak yerine yapıcı olun. Bilgileri aldığınız halde bırakmayın. Geliştirmeyi deneyin. Beni destekleyen ve yanımda olan herkese teşekk&#252;r ediyorum.
<O></O>
< Onur > Ben teşekk&#252;r ediyorum, hayatında başarılar dilerim Mehmetcim..

<O></O>< Sky-Dancer > Ben de teşekk&#252;r ediyorum.. iyi &#199;alışmalar..

Konu Onur tarafından (17 Mart 2007 Saat 06:28 ) değiştirilmiştir.

IRCForumlari.NET Reklamlar
sohbet odaları sohbet odaları Benimmekan Mobil Sohbet