Konu: Mesih Deccal
Tekil Mesaj gösterimi
Alt 28 Ağustos 2008, 02:48   #8
AsiL
Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
IF Ticaret Sayısı: (0)
IF Ticaret Yüzdesi:(%)
Cevap: Mesih Deccal

83- Ve Cünade Bin Ümeyye hadisinde; "Yeryüzünde kırk sabah kalır"[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...] diye geçer. Bunu Ahmed tahric etmiştir ve ricali güvenilirdir."[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]
84- Ben derim ki; "Halmed, Cabir Bin Abdullah radıyallahu anh'den rivayet ediyor; "Nebi Sallallahu aleyhi ve sellem buyurdu ki; "O yeryüzünde kırk gece seyahat eder"[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]
MESİH DECCAL'İN FİTESİNDEN KORUNMA
1. Deccal'den ve onun fitnesinden Allah'a sığınmak
Peygamber efendimiz Sallallahu aleyhi ve sellem, namazında Mesih Deccal'in fitnesinden sığınırdı. Nitekim bu konudaki hadis ilgili başlık altında geçmişti.
2. Kehf suresinden on ayet ezberlemek
84- Ebud Derda radıyallahu anh'ın Nebi Sallallahu aleyhi ve alihi ve sellem'den rivayet ettiği hadis-i şerifte buyruluyor ki; "Kim Kehf suresinin başından on ayet ezberlerse Deccal'in fitnesinden korunur"[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...] ve bir rivayette; "Kim Kehf suresinin sonundan on ayet ezberlerse" veya "Keh suresinin sonu ezberlerde" diye geçer.
85- Ebu Ümametül Bahili radıyallahu anh'ın rivayetinde Ne Sallallahu aleyhi ve alihi ve sellem buyurur ki; "Kim Deccal'in ateşine mübtela olursa Allah'tan yardım istesin ve Kehf suresinin başını okusun. O ateş ona serin ve selamet olur"[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]
3. Deccal'in giremeyeceği yerler;
86- FatmaBint: Kays Radıyallahu anha, Nebi Sallallahu aleyhi ve sellem'den -Deccal'in lisanı ile- şöyle buyurduğunu rivayet eder; "Benim çıkmama izin verilmesine az kaldı. Çıkarım ve yeryüzünü dolaşırım. Kırk gecede Mekke ve Taybe (Medine) dışında adımlamadık bir yer bırakmam. Bu iki şehre girmem ise yasaktır. Bu iki şehirden birine girmeye kalksam bir Melek elinde kınından çıkmış kılıcıyla beni karşılarlar, bana mani olur. Bu iki şehrin her kapısında koruyucu melekler vardır."113
87- Enes Bin Malik Radıyallahu anh, Rasulullah Sallallahu aleyhi ve alihi ve sellem'in şöyle buyurduğunu rivayet ediyor; "Deccal'in, Mekke ve Medine haricinde giremeyeceği belde yoktur. Bu iki şehrin hiçbir giriş yeri yoktur ki, Meleklerin oluşturduğu saflarla korunuyor olmasın. Sonra Medine üç sarsıntı geçirir. Bu sarsıntılar ile Allah oradaki bütün kafir ve münafıkları çıkarır."114
88- Ebu Bekre radıyallahu anh'ın Nevi Sallallahu aleyhi ve alihi ve sellem'den rivayet ettiği hadiste buyurulur ki; "Mesih Deccal'in korkusu Medine'ye giremez. O zamanda Medine'nin yedi kapısı vardır ve her kapıda iki Melek vardır"115
89- Mincen Bin El Edra radıyallahu anh, Rasulullah Sallallahu aleyhi ve sellem'den rivayet ediyor; "Deccal, Medine'ye gelir ve her kapısından kanatlarını germiş ikişer Melek görür, giremez."116
90- Yine ondan rivayette buyurulur ki; "Deccal gelir ve Uhud dağına çıkar. Medine'ye doğru bakar ve arkadaşlarına der ki; "Şu beyaz binayı görüyor musunuz? O Ahmed'in (Sallallahu aleyhi ve sellem) Mescididir. Sonra Medine'ye doru gelir fakat her iki kapısında iki Melek bulur. Sora Medine üç sarsıntı geçirir. Münafık erkek ve kadın, fasık erkek ve kadın orada kalmaz, çıkarlar"117
91- Ebu Hureyre e Sa'da Bin Malik radıyallahu anhuma'dan merfuan; "İyi bilin ki Medine, her girişi Meleklerin oluşturduğu bir örgü ile korunmaktadır. Oraya ne taun, ne Deccal girebilir. Kim Medine halkına kötülük düşünürse Allah Teala onu tuzun suda erimesi gibi eritir."118
92- Ebu Ca'fer İbni Cerir et Taberi, Abdullah Bin Amr radıyallahu anhumadan rivayet ediyor; "(Deccal) Kabe'ye ve Beytil Makdis'e giremez."119
93- Cünade Bin Ebi Ümeyye radıyallahu ahn, Nebi Sallallahu aleyhi ve alihi ve sellem'den rivayet ediyor; "Deccal'in yetkisi her yere ulaşır. Ancak şu dört Mescide gelemez; Kabe, Mescidir Rasul, Mecidul Aksa ve Tur"120
94- Semura Bin Cüdüb radıyallahu anh'ın Nebi Sallallahu aleyhi ve sellem'den rivayetinde buyurulur ki; "Harem ve Beytül Makdis haricinde yeryüzünün her yerinde zuhur eder."121
MÜ'MİN DECCAL'İ GÖRÜNCE NE SÖYLEYECEK?
Sapıklık Mesihi -Allah'ın laneti onu üzerine olsun- ve onun fitnesinden kurtuluş için Kehf suresinin başının ve sonunun okunmasının faziletiyle ilgili sahih hadisleri takdim etmiştik.
95- Ebu Ümame radıyallahu anh'ın rivayet ettiği merfu hadiste Efendimiz Sallallahu aleyhi ve alihi ve sellem buyuruyor ki; "Kim Deccal'in ateşine Mebtela olursa Allah'tan yardım istesin ve Kehf suresinin baş tarafını okusun. O ateş, ona, İbrahim aleyhisselam'a ateşin serin ve selamet olduğu gibi serin ve selamet olur."122
96- Semura Bin Cündüb radıyallahu anh'den rivayet edilen hadis-i şerifte, Efendimiz Sallallahu aleyhi ve sellem buyurmuştur ki; "Kim ( ) "Rabbim Allah'tır, diridir, ölmez" derse Deccal ona azab edemez. Kim de "Rabbim sensin" derse fitneye düşmüş olur"123
97- Hişam Bin Amir, Rasulullah Sallallahu aleyhi ve alihi ve sellem'in şöyle buyurduğunu rivayet eder; "kim ona; "Sen rabbimsin" derse fitneye düşer. Kim de; "Sen yalancısın, benim rabbim Allah'tır. Ona tevekkül ettim" derse ona zarar veremez veya Onu fitneye düşüremez" buyurdu124
98- Ebu Kılabe radıyallahu anh, peygamber Sallallahu aleyhi ve sellem'in bir sahabesinden, Efendimiz Sallallahu aleyhi ve sellem'in şöyle buyurduğunu rivayet ediyor; "Deccal gelecek ve "Ben Sizin rabbinizim" diyecektir. Bunun üzerine kim; "sen rabbimiz değilsin! Lakin Rabbimiz Allah'tır, O'na tevekkül

[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...] Ahmed (5/364) Fethul Bari (13/112) Mecma (7/343)

[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...] Fethul Bari (13/112) Bkz. Muaym Bin Hammad Fiten (s. 338)

[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...] Ahmed (3/367-368) Mecmauz Zevaid (7/344) isnadı sahihtir.

[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...] Müslim (Salatul Müsafirin, 257) Ebu Davud (4323) Tirmizi (2886) Tirmizi'nin rivayetinde; "Kehf suresinin başında üç ayet" diye geçer ve "Hasen, sahih" hükmü verir. Nesail Amalül Yevme Vel Leyle (.275) ahmed (5/196; 61/446) Mecma (7/53) Busayri ithaf (8398)

[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...] İbni Mace (4077) Busayri ithaf (8597)

IRCForumlari.NET Reklamlar
sohbet odaları reklam ver Benimmekan Mobil Sohbet