Tekil Mesaj gösterimi
Alt 04 Aralık 2008, 08:26   #5
Sky-Dancer
Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
IF Ticaret Sayısı: (0)
IF Ticaret Yüzdesi:(%)
Cevap: Windows'a Unrealircd

mrdamned Nickli Üyeden Alıntı
Bu forumdaki linkleri ve resimleri görebilmek için en az 25 mesajınız olması gerekir.
Merhaba arkadaşlar. Herkese keyifli bir gün dilerim. Kendi bilgisayarıma unreal'i kurdum. (Windows) Conf'u ayarladım vs vs herşey tamam. Unrealircd çalışıyor fakat ben dışarıdan da benim ip'mi yazdıkları zaman giriş olmasını istiyorum ve modemimden 6667 portunu bir türlü açamıyorum. Modemim Inca IM 104 router

Bu forumdaki linkleri ve resimleri görebilmek için en az 25 mesajınız olması gerekir.

Bu modemde giriş yaptıktan sonra Nat / Sanal Sunucular kısmına 6667 portunu hem udp olarak hem tcp olarak ekledim fakat ircd.log dosyasında aşağıdaki hata var.

[Sun Nov 30 01:05:49 2008] - Error binding stream socket to IP 85.X.X.205 port 6667 - irc.X.com[]:Can't assign requested address

Arkadaşlar bu olayda yardımcı olana inanın dua edeceğim. Modemin versionu güncelledim, sıfırladım neler neler yaptım fakat banamısın demiyor...
Şimdiden ilgi ve alakanıza teşekkür eder, saygılarımı sunarım.

Not : Bu olayı halledene sağlam çalışır bir okey scripti vereceğim. Yeterki olsun

85.X.X.205 port 6667
unrealircd.confunuza internet IP adresinizi değil, local IP adresinizi yazacaksınız, örneğin;
192.168.1.100
10.0.0.14

gibi..
Bu ip adresini öğrenmenin bir kaç yolu var. Örneğin, Ağ Bağlantılarıma sağ tuş özellikler tıklayın, Yerel ağ bağlantınız kaç ise ona çift tıklayın (sağ tuş değil) Destek Adlı sekmeye tıklayın. Orda IP Adresi: kısmında kaç yazıosa onu unrealircd.conf a listen satırınıza yazın..

unrealircd <-> router mantığı basit bir mantık..
dışarıdan gelen bir bağlantı var ise, nat ayarlarına bak. Gelen port hangi ip adresine yönelmişse(localda) o porta gelen verileri, o ip adresine yönelt.

Not : internet IP adresinizle yine kendi localdaki bilgisayarlarınızdan giremeyeceksiniz. Ama dışarıdan bir bağlantı olursa girebilecek. Ama 10.0.0.100 gibi Local IP adresinizle kendiniz girebileceksiniz localdan.

Özet ile.. Local IPniz 10.0.0.100 diyelim. internet ipniz 85.96.78.79 diyelim..
unrealircd.confunuza listen 10.0.0.100:6667; bu satırı ekleyeceksiniz. Nat ayarlarınızdan 6667 portunu 10.0.0.100 ipnize yönlendireceksiniz. arkadaşlarınıza 85.96.78.79 adresinizi (internet ipnizi) vereceksiniz..

USB modem veya Router harici yüksek bir bağlantı kullanıyorsanız bu ayarlara pek gerek kalmıyor.. çünkü tüm portlarınız dışa açık oluyor.. Açıklayabileceğim şeyler bu kadar, Vize haftasındayım

iyi Çalışmalar..

IRCForumlari.NET Reklamlar
sohbet odaları sohbet odaları Benimmekan Mobil Sohbet