Tekil Mesaj gösterimi
Alt 18 Nisan 2009, 02:22   #26
konTes
Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
IF Ticaret Sayısı: (0)
IF Ticaret Yüzdesi:(%)
Cevap: WindoWs TerimLeri

COM. Component Object Model. Kod birimlerinin birbirini çağırması ile ilgili Windows'un bileşenler teknolojisi.

DBCC. Database Consistency Checker. Bir database'in mantıksal ve fiziksel tutarlılığını kontrol etmek için kullanılan bir deyim.

DBMS. Database Management System. Verilerin saklandığı üzerinde işlemlerin yapıldığı bir dosya saklama sistemi.

DCL. Data Control Language. Database nesneleri üzerindeki izinleri düzenlemeyi sağlayan SQL deyimleri.

DDE. Dynamic Data Exchange (Dinamik Veri Alışverişi). İki uygulama (program) arasında veri alışverişi. Örneğin: ACCESS'in bir EXCEL tablosunu doğrudan kendi içine alabilmesi.

DDL. Data Definition Language. Bir database yapısını modellemek için kullanılan SQL deyimleri. DDL ile uzak database'ler yaratılır değiştirilir ve silinebilirler.

Dfs. Distributed File System. Windows 2000'de şirket içinde paylaşılan dizinlerin merkezi olarak yönetilmesini sağlayan yeni bir disk yönetim aracı.

DLL. Dynamic Link Library. Çalışma zamanında kullanılan fonksiyon kütüphanesi.

DML. Data Manipulation Language. Bir veritanına erişim ve işlem yapmak için kullanılan dil.

DNS. Domain Name System. Domain adlarının karşılığın IP adresini bulmayı sağlayan bir servis. Örneğin sirket.com domain adına karşılık 151.122.12.1 IP adresinin çözülmesini sağlar.

DOS. Disk Operating System (Disk İşletim Sistemi). Kişisel bilgisayarların işletim sistemini ifade eder. Genellikle MS-DOS ya da diğer firmaların kişisel bilgisayar işletim sistemleri için kullanılır.

DSN. Data Source Name. Bir ODBC veritabanının adı.

EGA. Enhanced Graphics Adapter. Görüntü kartı teknolojisi. (Windows 95 'te desteklenmiyor).

EISA. Extended Industry Standard Architecture. 32-bit veri yolunu ve otomatik tanımayı destekleyen bir veri yolu tasarımı.

FAT. File Allocation Table. MS-DOS dosyalama sistemi.

GDI. Graphical Device Interface. Windows'un çizim renk gibi grafik fonksiyonlarını düzenleyen ve DLL'lerden oluşan özel program kütüphanesi.

GUI. Graphical User Interface. Kullanıcı ile işletim sistemi arasındaki arabirim.

IRCForumlari.NET Reklamlar
sohbet odaları tatlim sohbet Mobil Chat